Все, що заробив бюджет, витратили і ще й позичили. Не вистачає – піднімають податки. Це відсутність політики, – каже експрем'єр-міністр, лідер партії "Українська стратегія" Володимир ГРОЙСМАН
За два тижні вакциновані громадяни зможуть отримати тисячу гривень, за словами президента. Ви це пропонували у вересні.
– Але в який спосіб влада реалізує цю ініціативу? Є питання про використання коштів, – каже Володимир Гройсман, колишній прем'єр-міністр. – Влада повинна мати стратегію розвитку країни, розумну реакцію на виклики. Те, що треба було робити позавчора, роблять післязавтра. Ціна цього висока. За два з половиною роки країна стала слабшою.
Мета Путіна – створити напруження для Європи
Ситуація з біженцями в Білорусі висвітлила ще одну проблему: в нас фактично немає кордону з цією країною.
– Це почалося з виборів Лукашенка, де він перекреслив усі стандарти демократії. Певні дії західних партнерів та України відправили його в обійми Путіна, який намагається реалізовувати імперські амбіції за рахунок нашої держави. Його план передбачає кризи й загрози. Одна з них – міграційна. Мета – створити напруження на східному кордоні Європи. Це мало прямий стосунок до України. Ще до наших кордонів стягнули понад 90 тисяч військових угруповань. А 4 листопада підписали російсько-білоруську військову доктрину. Це означає, що з часом буде повна інтеграція збройних сил РФ і Білорусі. А система управління ними – у Кремлі. Це теж збільшує нам загрози.
Вся територія України повинна мати оснащений технічними засобами кордон. Не треба будувати бетонну стіну на першому етапі, але сучасні прилади стеження, відповідні споруди повинні бути.
![Володимир ГРОЙСМАН, 43 роки, політик. Народився 20 січня 1978 року у Вінниці. Батько працював майстром радіолампового заводу. Мати була вчителькою. Померла 2000-го. У 14 років працював слюсарем. Закінчив Вінницький інститут регіональної економіки та управління за спеціальністю ”юрист”. Навчався в Національній академії державного управління при президентові, спеціалізується на управлінні регіонального та місцевого рівнів. Двічі обирався мером Вінниці. Був віцепрем’єр-міністром в уряді Арсенія Яценюка. У Верховну Раду восьмого скликання пройшов від ”Блоку Петра Порошенка”. Майже півтора року був спікером. 14 квітня 2016-го став прем’єр-міністром. 29 серпня 2019-го склав повноваження. У шлюбі. З дружиною 47-річною Оленою мають трьох дітей – Юлію, Крістіну та Давида. Першим з українських політиків спілкувався у твіттері з американським винахідником Ілоном Маском. Має собаку Міа породи мальтіпу](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1063/1063750_1_w_590.jpg?v=0)
Щось насторожує вас у цифрах Держбюджету‑2022?
– Цей бюджет – борговий зашморг. Окрім дефіциту у 188 мільярдів, є шалені позики. Влада бере більше, ніж треба віддавати боргів. Тобто навантажує майбутні покоління додатковими фінансовими зобов'язаннями. Економіка падає й не дає необхідного внеску для розвитку держави. Фінансування медицини, військових, освіти погіршується. Влада пішла найгіршим шляхом – підвищення податків. Хочуть наповнювати бюджет не за рахунок зростання економіки, а більше видушувати з бізнесу. І не дають ніякої підтримки підприємцям.
Цей бюджет оборони становить 117 мільярдів. Наступний планують 131. Міністр оборони Андрій Таран, якого відправили у відставку, напередодні сказав, що мінімальні потреби армії – 170 мільярдів. Тобто мінус 40 мільярдів. Коли я став прем'єром, бюджет на армію був 60 мільярдів. А як ішов з посади – 103. Вони перевели військо в систему стагнації. Це ослаблює нашу обороноздатність.
Іде централізація фінансових ресурсів. Місцеві бюджети будуть обділені. Зокрема енергоносіями. Мали гроші й час закупити дешевий газ. Але через невміння прогнозувати влада проспала питання газу й ситуацію з вугіллям. Цим віддала нас у руки Білорусі. А по суті – Росії.
Чому так сталося?
– Так можна зробити тільки умисно. Є два варіанти – або повна некомпетентність, або спеціально підривають основи енергетичної безпеки. Ціна для країни буде занадто висока. Тут питання нашої незалежності.
Плани були накопичити 2,8 мільйона тонн вугілля. Зараз є менш як 400 тисяч. За цим стоять конкретні люди. Ми потрапили в полон до непрофесійної й безвідповідальної влади, що імітує діяльність.
Часто чуємо: як може бути проблема зі світлом у країні, де атомна енергетика?
– Проблема в тому, що енергетична система складається з різнопланових генерацій потужностей – атомної енергетики, гідроенергетики, теплової та зеленої. Атомна дає постійну напругу. Вона не може покривати піки споживання. Наприклад, зранку і ввечері. Це згладжують гідроенергетика й теплова. Якщо немає вугілля, то в цих піках виникає проблема. Зараз це вирішують тим, що просять надзвичайну аварійну допомогу в Білорусі, Росії і частково – Словаччини. Якщо буде холодна зима, цих потужностей не вистачить.
Які завдання ставите собі на 2022‑й?
– Розбудова партії. Маємо вже майже 700 депутатів місцевих рад. Команда зростає. Не перераховуватиму прізвищ. Але хочу, щоб вони були в розділі історії України про тих, хто будував країну, а не у списку руйнівників.
Готуєтеся до наступних виборів у Верховну Раду?
– Так. Вони мають відбутися в жовтні 2023 року. Але мені відомо, що влада шукає зачіпки у законах, щоб перенести їх на 2024‑й. Це небезпечна історія. Цим шляхом ішов Янукович.
2019‑го ви казали: "В нас немає великого бізнесу й великих донорів. Найбільший донор партії – це я". Щось змінилося?
– Майже нічого. Обласні осередки самі себе фінансують. Я роблю певні внески.
Виграти вибори у Верховну Раду можна без великих коштів?
– Гроші в політиці відіграють значну роль. І це викривлює реальність. На довиборах у Раду ми побачили, як потужно працюють сітки, скупки. У влади немає політичної волі поставити в цьому крапку. Вони це толерують. Думаю, так буде й на наступних парламентських виборах.
Україні потрібен Державний фонд майбутнього, казали ви. Чим він мав би займатися?
– Це фонд на зразок створеного в 1960‑х у Норвегії. В них зараз понад трильйон доларів. В Україні це буде фонд національного добробуту. Його можна сформувати за рахунок українських надр, ресурсів, приватизації. Він має збагачувати країну. Гроші з нього зможуть іти на актуальні проблеми і громадян. Все має бути прозоро й відкрито.
Частина об'єктів "Великого будівництва" бере початок із вашої програми "Капітальний ремонт країни". Як ви це прокоментуєте?
– За три роки роботи нашого уряду спорудили, реконструювали чи відремонтували майже 13 тисяч об'єктів. Спільно з місцевими владами, зокрема. "Капітальний ремонт країни" – це була перша програма, що мала реальність і наповнення. Побудували майже 7 тисяч кілометрів доріг. Створили Дорожній фонд із розподілом і на місцеві шляхи. Із чого починали? Укравтодор був на межі ліквідації. За борги 2013 року були заблоковані рахунки підприємства. Ми відновили цілісну систему, створили фонд, запустили "Прозорро". І нічого не позичали.
Шукають зачіпки, щоб перенести вибори на 2024 рік
Теперішня влада взяла зроблене нами й почала позичати гроші. Укравтодор закредитований уже на понад 100 мільярдів. За наших часів був нуль. Така боргова політика не додає стійкості країні.
До "Великого будівництва" ставлюся спокійно, але є багато запитань. Значну кількість об'єктів вивели з тендерів, є картельні змови, завищення вартості. Об'єкти, що були на межі готовності, анонсують як "Велике будівництво". Наприклад, міст у Запоріжжі. Наша команда витратила 16 місяців на його проєкт. Провела тендери. Їх скасували, взяли наш проєкт, провели через торги потрібного їм переможця й почали зводити. Те саме – з Охматдитом. Коли я йшов із посади, всі роботи були готові на 95 відсотків. А за рік його відкрили.
Стежите за реформами, які починали? Чим задоволені, а що викликає запитання?
– Зупинили низку реформ. Не спроможні були їх реалізувати, хоч і мали колосальний мандат довіри від людей. Владу отримали, а що робити з нею – не знають. Кожен міністр, і я як глава уряду передали перехідні книги наступникам. Там написано, що ми робили, як діяти далі правильно, з побажанням успіхів і проханням зробити краще. Мені здається, що вони їх не відкривали.
Добре працює цифровізація. Але "Дія" – теж продовження наших починань. Вони об'єднали ті сервіси й ініціативи, що були. Там хороша команда. Можу тільки це вітати.
Стосовно інших реформ, то економіка – провал за провалом, промисловість і енергетика – те ж саме. Освітня майже зупинена. Охорона здоров'я – почали розвал системи. Пенсійної реформи не завершили. А був план на кожен наступний рік стосовно підвищення пенсій і наповнення фонду. Податкова реформа складається лише з одного – касові апарати й у селах поставити, а податковій дати драконівські повноваження для контролю бізнесу.
Чому ви не завершили реформи децентралізації?
– Планував закінчити її 2020 року до місцевих виборів. У Конституції мають бути зафіксовані принципи – щоб законами не руйнували децентралізації. Далі формування виконкомів обласних рад, ліквідація обладміністрацій, запровадження префектів, які стежать за дотриманням законодавства. Обласні адміністрації не потрібні. На них скаржаться голови громад: добре поводишся, дамо грошей, а якось не так – не дамо.
Обласні адміністрації непотрібні
Я приїхав у Київ 2014 року на запрошення Арсенія Яценюка в уряд. За його підтримки як прем'єра вдалося всіх чиновників змусити говорити про децентралізацію, а згодом і почати її підтримувати. Але не вдалося завершити цю реформу. Я говорив із президентом про внесення змін до Конституції в парламент – не зробив. Навіть коли вносив про курс на ЄС і НАТО. Я вимагав, щоб третім пунктом була децентралізація. Якби це втілили, зараз не було б такої дурниці, як є.
Ви були головою Верховної Ради й очолювали уряд. Цікаво зараз залишатися в політиці?
– Це не про цікаво. Я спокійно склав повноваження прем'єра. Думав, що влада, яка отримала монобільшість, почне працювати. Але щодня бачу: країна йде на дно. Її завалюють боргами. Децентралізацію руйнують. Освіта – в поганому стані. 70 тисяч медиків тільки за останній рік виїхали за кордон. У влади немає бачення майбутнього. Я переживаю за країну і за те, що буде тут через три-п'ять років.
Недавно Арсен Аваков говорив про ймовірний новий політичний проєкт. Чи бачите себе в такому союзі?
– Він каже, що має бути адекватний діалог між політиками. Але те, що стосується об'єднань, зараз не на часі для нашої політичної сили. Хочу прямих відносин з українцями. Завжди брав зобов'язання перед ними, а не перед політиками й президентами.
Яка зараз найбільша проблема у країні?
– Керувати нею повинні розумні, підготовлені, професійні люди. Які мають стратегічне бачення. Таких у владі зараз немає.
Комментарии