Вінницькі правоохоронці затримали банду, яка з 1998 року обкрадали церкви. До її складу входили сім чоловіків: два вінничани, решта — з міста Бердянськ Запорізької області.
— Підтверджено пограбування 70 храмів у Вінницькій області, — каже начальник обласної міліції генерал-майор Василь Поліщук, 52 роки. — Вилучили понад 100 ікон.
Вінниччину зловмисники обрали тому, що тут найбільше церков із давніми образами, які майже не охороняються. Приїжджали до Вінниці потягом з Бердянська. Мали з собою карту, де їхні місцеві спільники позначали хрестиками села з храмами. Вирушали в будні, щоб менше привертати увагу. Вдень придивлялися, чи є сигналізація, ґрати на вікнах, охорона. А вночі грабували.
— Брали і церковні книги, кадила, хрести, — розказує Поліщук.
У травні 2008-го в церкві села Жабелівка Вінницького району зламали домкратом ґрати й винесли 100-річну Біблію. Також обікрали храми у Брацлавському, Липовецькому, Тульчинському районах та в Літині. Багатьом іконам по 150–200 років. Їх зносили люди. Цупили зловмисники церковне начиння і у храмах Хмельницької області. З церкви на Житомирщині винесли вівтарні ворота, прикрашені сусальним золотом.
Оцінити образи правоохоронці попросили вінницького знавця антикваріату 36-річного Володимира Козюка.
— Ось старообрядна ікона, її ціна на ринку 16 тисяч гривень. Ця, півтораметрова Феодосія Чернігівського, коштує не менше 35 тисяч. Пантелеймон-Цілитель у срібному окладі ХІХ сторіччя — 20 тисяч. Середня вартість образів 20–40 тисяч гривень, — зазначає колекціонер.
— Зараз ми просимо священиків, церкви яких пограбували протягом останніх 10 років, приходити до нас, щоби впізнати свої ікони, — говорить Поліщук. — Якщо якісь ікони залишаться безхозними, то візьмемо благословення у владики Симеона, щоб вони стояли в нашому міліцейському храмі святого Димитрія Солунського.
Комментарии