воскресенье, 11 сентября 2011 10:50
Володимир Пилипчук
Володимир Пилипчук
Академік Академії економічних наук, професор

З Росією неможливо досягти ринкової ціни на газ

Коли я чую виступи Віктора Ющенка, Миколи Азарова та інших "прокураторів" щодо не ринкової ціни на газ для України, у мене виникають сумніви не лише щодо їхніх наукових ступенів і звань, але й щодо розуміння ними елементарних і базових економічних категорій. Вони мали б пройти другий-четвертий курси студентського навчання економічного університету, де вивчають різницю між ринковою і монопольною ціною, принципами згаданого ціноутворення і методами регулювання ціни ринковими методами і способами обмеження цін на продукцію монополістів.

Вони мають це знати, як табличку множення, перш ніж претендувати на наукові ступені і наукові звання, перш ніж займати державні посади, пов'язані з управлінням економічними процесами в державі.

Отож, стверджую: ринкової ціни на продукцію монополіста немає в економічній теорії і не може бути. Ринкова ціна є результатом конкуренції постачальників за ринки збуту і складається з результатів попиту-пропозиції. Монопольна ж ціна диктується постачальником чи виробником. Вона може обмежуватись лише інструментами антимонопольного регулювання, в тому числі й судами.

Для того, щоб можна було вести мову про ринкову ціну на газ, потрібно, щоб в Україну заходило кілька газових труб, від різних, не пов'язаних між собою джерел походження газу, з різних держав, кількох терміналів з отримання зрідженого газу. При цьому між постачальниками не повинно бути змови щодо ціни з кожної із згаданих труб і терміналів. До того ж сумарна пропозиція обсягів газу їх постачальниками має в кілька разів перевищувати річну потребу України. Ось за таких умов можлива конкурентна, тобто ринкова ціна.

Стверджувати, що з однієї труби, від єдиного постачальника можлива ринкова ціна на газ – результат "твердих двійок" у рівні економічної освіти.

Уявіть собі, що міськгаз як монополіст встановлює різні ціни мешканцям різних квартир у межах його газопостачання. І при цьому каже: не будете платити – відріжемо газ. Встановлення монополістом різних цін різним споживачам – це диктат і зловживання монопольним становищем. Але, яке це має відношення до ринкових механізмів ціноутворення, до економіки?

Встановлення монополістом різних цін споживачам – це дискримінація споживачів. Але, знову ж таки, яке це має відношення до ринкових механізмів ціноутворення, до економіки?

Отож, використовувати дефініції "не ринкова" і "завищена" ціна на газ при укладанні контракту з монополістом є невірним з теоретичної точки зору. Саме тому, до слова, не можуть закиди по газових контрактах з Росією слугувати складовою звинувачення екс-прем'єра Юлії Тимошенко.

Сейчас вы читаете новость «З Росією неможливо досягти ринкової ціни на газ». Вас также могут заинтересовать свежие новости Украины и мировые на Gazeta.ua

Комментарии

30

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосов: 1
Голосование Как вы обустраиваете быт в условиях отключения электроэнергии
  • Приобрели дополнительное оборудование для жилья для энергонезависимости
  • Подбираем оборудование и готовимся к покупке
  • Нет средств на такое, эти приборы слишком дорогие
  • Есть фонари и павербанки для зарядки гаджетов, нас это устраивает
  • Уверены, что неудобства временные и вскоре правительство решит проблему нехватки электроэнергии.
  • Наше жилище со светом, потому что мы на одной линии с объектом критической инфраструктуры
  • Ваш вариант
Просмотреть