Що таке стовбурова клітина?
- Це первородна клітина, з якої, як зі стовбура дерева, виростають усі інші клітини. А з них утворюються людські органи і тканини. Вперше словосполучення "стовбурова клітина" використав 1909 року російський учений Олександр Максимов на з"їзді гематологів у Берліні. Він розумів, що різні клітини крові походять з одного джерела. У 1980-х це уявлення поширили на всі органи і тканини людського тіла.
Стовбурова клітина відрізняється від звичайної соматичної тим, що при діленні утворює дві рівнозначні клітини. Одна залишається стовбуровою, а друга стає клітиною тканини, що оточує материнську. Виділити й дослідити їх уперше змогли 1998 року. Це була одна з трьох колосальних подій у галузі біології - як і розшифрування ДНК і генома людини.
Які дослідження зі стовбуровими клітинами тривають в Україні?
- Ми з Інститутом імені Шалімова успішно завершили перший етап лікування ними. Участь у ньому брали 300 пацієнтів. Ми навчилися виділяти стовбурові клітини з кордової крові, що міститься у плаценті й пуповинному канатику породіллі. Змогли вилікувати пацієнтів із 12 хворобами, які досі вважали невиліковними. Це, зокрема, цукровий діабет, цироз печінки, хвороба Альцгеймера, червона вовчанка, інсульт.
У процесі лікування цирозу печінки отримали приголомшливі результати: орган відновлюється повністю, якщо в ньому є принаймні 3-5 відсотків здорових клітин. Печінка меншає, зайва рідина зникає. Ми вилікували 67-річного, в якого через гепатит D розвинувся цироз. Недугу він підхопив у В"єтнамі, в нас її немає. Завдяки лікуванню стовбуровими клітинами у пацієнта зникли набряки, жовтуха. Рівень білірубіну в крові зменшився у 18 разів - саме він призводить до жовтухи, порушень роботи мозку й нирок. Хворого виписали за 10 днів.
Лікування стовбуровими клітинами знижує смертність через відмирання підшлункової залози із 90 відсотків до 10. Ними також лікуємо й ішемію нижніх кінцівок. 70-річному Іванові Солодкому із села Ординці Вінницької області мало не ампутували ноги. Якби не стовбурові клітини, був би зараз в інвалідному візку. Йому виростили нові судини. Зараз гуляє селом, порається по господарству.
Нещодавно з Юрієм Антипкіним і Тетяною Авраменко (директор Інституту акушерства і гінекології та дитячий кардіолог Інституту ім. Амосова. - "Країна"), почали працювати з дітьми зі вродженими пороками серця. Часто їх мають прооперувати у перший місяць життя. А на серці, розміром із волоський горішок, залишаються шрами. Для реабілітації немовлят використовуємо їхню власну пуповинну кров. Виявляється, у дітей із серцево-судинними патологіями стовбурових клітин на 10-20 відсотків більше, ніж у дітей зі здоровим серцем - природа закладає у кров резерв, який лікарі мають використовувати.
Як саме відбувається лікування?
- Це найпростіша частина. Людині у вену вводять від 2 до 5 кубиків кордової крові залежно від діагнозу. Наприклад, хворим на ішемію її вводять уздовж магістральних великих судин. Зазвичай не має значення, у яку саме вену вводити стовбурові клітини: можна безпосередньо у центральну, можна і в ліктьову. При цирозі печінки стовбурові клітини знаходять для себе "дім" серед ушкоджених або відсутніх ділянок. Там вони розмножуються і формують здоровий орган. За таким принципом відновлюються й інші органи. Це називається ефектом хоумінгу (від англ. home - дім. - "Країна").
Кордова кров має відповідати групі крові, резус-фактору, статі. Все це описано у законі про донорство.
Чи багато стовбурових клітин в організмі дорослої людини?
- Їх значно менше, ніж у дітей. При народженні дитини стовбурова клітина зустрічається на 10 тисяч соматичних, у 50-річних - одна на 500 тисяч, а в 70 років - одна на мільйон. Із віком вони припиняють ділитися. Окрім того, людина постійно носить у собі якісь інфекції. Вони руйнують імунну систему, усі клітини, зокрема стовбурові.
Перші стовбурові клітини отримали з ембріонів. Чому використовуєте саме пуповинну кров?
- Збір пуповинної крові - найетичніший. У багатьох країнах для дослідів використовували абортивну тканину. Це також нормальне джерело. Однак є ризик, що деякі жінки почнуть робити аборти заради грошей. А комерціалізації тут допускати не можна. Донорство має бути безкоштовним.
Упродовж 30 років ми отримуємо стовбурові клітини з кісткового мозку. Але для донора це вкрай болюча процедура, навіть під наркозом. І вона в тисячі разів дорожча за одержання стовбурових клітин із кордової крові. Можна брати їх і з жирової тканини, але це також задорого.
Невдовзі ми повністю відійдемо від трупної трансплантології, бо вона має багато недоліків. Коли забирати орган у мертвого? Чи давав він на це згоду? А його родичі?
Нещодавно з"явилася ще одна технологія - брати стовбурові клітини з молочних зубів дітей. Коли вони випадають, на коренях лишаються маленькі колонії клітин. Це теж дуже перспективно. Але пуповинна кров усе одно найкращий матеріал: при народженні дитини з пуповини можна забрати до 100 мілілітрів безцінного матеріалу. У ньому 3-4 відсотки клітин - стовбурові. Вони знаходяться в рідині, насиченій усіма білковими ланцюгами, вуглеводнями, що формувалися у внутрішньоутробному періоді. Створюють умови для правильного поділу клітини, спонукають тканину відновлюватися. Клітини кордової крові у 10 разів активніші за решту стовбурових клітин. Цю кров можна зібрати лише раз у житті. Ми не маємо права викидати її на смітник чи виливати в каналізацію. Треба зберігати все, що залишається від людини. І не тільки для лікування. Сьогодні ми отримуємо зі стовбурових клітин тканини, а завтра будемо формувати з них органи.
Коли це буде можливо?
- Це справа 10 чи 15 років. У Німеччині, Данії, Японії роблять експерименти з вирощення печінки, кришталика ока. В Іспанії жінці зробили пересадку трахеї від загиблої людини. На ній, як на каркасі, виростили епітеліальні та хрящові клітини зі стовбурових пацієнтки - орган легше прижився.
Невдовзі ми повністю відійдемо від трупної трансплантології, бо вона має багато недоліків. Коли забирати орган у мертвого? Чи давав він на це згоду за життя? А його родичі? Люди, яким пересадили донорські органи, до кінця життя п"ють ліки, щоби підтримувати імунну систему. Інакше станеться відторгнення. Запасні органи, вирощені з власної кордової крові, підходитимуть хворому на 100 відсотків. Це буде величезний прорив.
Де і як можна зберігати пуповинну кров?
- Ту, що залишилася після пологів, необхідно зберігати поіменно в банку крові. Таким чином, кожна людина матиме власні біологічні ліки, які можуть їй знадобитися. У США 2003 року видали закон, згідно з яким після пологів кров і плаценту збирають. Аналогічну законодавчу базу треба створити і в нас. У Європі тут лідирує Іспанія, де зібрали понад 10 тисяч зразків крові. В Україні є чотири приватні банки кордової крові: у столичному Інституті клітинної терапії, у Харківському інституті кріомедицини, у Донецькому інституті невідкладної і відновної хірургії. Є також Сімейний банк пуповинної крові "Гемафонд", але без свого приміщення.
Аби зберегти пуповинну кров для своєї дитини в банку при нашому інституті, треба заплатити 5900 гривень. Далі вносити по 150 доларів упродовж 18 років. Потім за збереження платити не треба. Сума первинного внеску в більшості країн Європи становить від 1,5 до 3 тисяч доларів. Дозволити собі це можуть не всі. Тому треба створювати державні банки крові.
Як довго можна зберігати кров?
- Нескінченно довго. Ще у 1990-х навчилися заморожувати клітини, не порушуючи їх структури. Різні клітини слід заморожувати за різних температурних режимів. Саме тому всю людину заморозити за однією програмою не вийде. Кріоконсервація стовбурових клітин можлива за мінус 196 градусів.
Чи можуть стовбурові клітини омолоджувати?
- Головне завдання - не витягнути вік у нескінченність, а продовжити активне життя. На жаль, у багатьох воно закінчується у 30-35 років. А добре було б, якби люди залишалися активними хоча б до 50-70. Організм так складно збудований, що немає якогось одного варіанту боротьби зі старінням. Самі лише стовбурові клітини не зарадять. Людина має опікуватися цим із моменту народження чи навіть із зачаття. У хворих жінок не можуть народитися здорові діти.
Чому виникає рак і чим тут можуть допомогти стовбурові клітини?
- Сучасна людина живе довше, змінюється радіочастотний спектр атмосфери, погіршується якість продуктів харчування. Навантаження на клітину стає дедалі більшає. Імунна система не може з цим впоратися, виникає проблема раку. Стовбурова клітина ніяк на це не впливає. Проте вона може допомогти відновити організм після онкологічної операції. Бо при хіміотерапії чи опроміненні ми штучно викликаємо в людини променеву хворобу й інтоксикацію організму. І є ризик, що, здолавши одну хворобу, ми провокуємо розвиток інших. А стовбурові клітини можуть змоделювати в організмі такі умови, за яких власні клітини і тканини відновлюватимуться швидко.
Стовбурові клітини у світі
- 2003 року Енн Олівер та її колеги з центру біостабілізації університету Каліфорнії почали працювати над висушуванням стовбурових клітин. Переконують, що в такий спосіб їх легше зберігати. Відновлювати планують за допомогою води, використовуючи їх як своєрідні "клітини швидкого приготування".
- 2006 року спеціалістам з американської компанії Передових клітинних технологій уперше вдалося виділити стовбурові клітини з ембріона, не пошкодивши його. Працювали з мишачими ембріонами, що перебували на дуже ранній стадії розвитку.
- Стовбурові клітини атакують рак, - заявив 2007 року американський професор Центру раку при Техаському університеті Михаель Андреєф. Разом із колегами застосував для знищення ракових клітин мезенхімальні стовбурові. Вони містяться у зародковій тканині, яка формує м"язи внутрішніх органів. В організмі можуть виконувати роль імунного білка альфа-інтерферона, що допомагає розпізнавати і знищувати ракові клітини.
- 2009 року німецька лікарка Люсін Даніелян із лікарні при університеті Тюбінґена довела, що стовбурові клітини можуть потрапляти в мозок людини через ніс і сприяти відновленню нейронів.
- Торік група японських учених із Токійського університету наук виростила зі стовбурових клітин повноцінний корінний зуб і трансплантувала його в ясна миші.
Комментарии
1