Олег СТЕЦИШИН
46 років, журналіст, історик. Народився у Львові. Батько і мати – учителі.
Визвольними змаганнями 1917–1921 років зацікавився, досліджуючи життя діда, офіцера армій ЗУНР і УНР. Торік восени видав книжку "Ландскнехти Галицької армії" – про найманців у лавах Української галицької армії. Наприкінці січня її було презентовано в Києві.
Працює заступником тайм-редактора львівської газети "Експрес". Живе у Львові. Дружина Леся – економіст, виховують піврічну Марію, 3-річну Тетяну і Марту, 16 років
В Українській Галицькій армії служили кілька сотень іноземних найманців. Німці й чехи були переважно польовими командирами, євреї – медиками, росіяни – льотчиками
З яких причин іноземці йшли служити до Української галицької армії?
– Закон про загальну мобілізацію, прийнятий урядом Західноукраїнської Народної Республіки 15 листопада 1918 року, стосувався виключно українців. Тобто громадяни ЗУНР, але за національністю поляки, євреї, німці – могли не служити. Коли казали, що мобілізації підлягають чоловікиукраїнці віком від 18 років – ішлося виключно про національність, не громадянство. Із сучасного погляду – це не політкоректно, не можна акцентувати на національності, походженні. Але тоді це було в порядку речей. Чотири національні громади в Галичині жили осібно, і кожен знав, хто є хто.
Чужинці йшли до українського війська з різних причин. Одні – бо вважали себе частиною цієї землі. Тут жили їхні батьки, друзі, колеги. От хлопець з єврейської родини – Мойсеєвого віровизнання, як тоді казали, – мав друзівукраїнців. Приятелі пішли служити – і він із ними пішов. Були й щирі, свідомі патріоти того краю – скажімо, Альфред Бізанц. Або Ганс Кох – виходець зі Львова, молодший офіцер при штабі 35го Золочівського полку австрійської армії.
Для офіцерів, які були одружені з українками, – чехів, німців – також було цілком природно перейти на службу з австроугорської армії в українську. А німців багато було таких.
Натомість майбутні генерали УГА Осип Микитка і Віктор Курманович були одружені з німкенями. Микитка, свого часу Начальний вождь Галицької армії, якось у пориві відвертості казав: "Я нічим не завинив Українській армії. 15 років я живу
у Відні з жінкою, німецькою мовою спілкуюся, діти мої там. Міг узагалі не приходити сюди. А мене критикують, що я тут щось не так роблю". Він був українець, але асимільований.
З іншого боку, стати найманцем змушувала тодішня ситуація. Раптом, у момент, розвалилися дві імперії – Російська і АвстроУгорська. З'явилися нові держави – Угорщина, Чехія, південні слов'яни об'єдналися, Польща, дві українські – УНР і ЗУНР. А країни Антанти, переможці в Першій світовій війні, Сполучені Штати, Велика Британія, Італія, Франція – виставили Австрії дуже жорсткі умови: армія мала скоротитися із кількох сотень тисяч до 35 тисяч. Десятки тисяч офіцерів виявилися нікому не потрібними. А вони ж більше нічого
не вміли робити в житті. Закінчив військову академію, може стріляти, командувати, йти в атаку – але в мирному житті цього всього нікому не треба. Через те була велика проблема з працевлаштуванням. Колишні офіцери продавали пиріжки, булочки на вулицях, грабували склади. Був повний безлад. Тож багато йшли служити в армії тих держав, які почали виникати на руїнах імперій, просто на заробітки. У тому числі й до ЗУНР. А її уряд мав можливість платити воякам: у Галичині продовжувала працювати економічна система АвстроУгорської імперії, а дохід – надто з багатого ДрогобицькоБориславського нафтового басейну – отримувала вже ЗУНР.
Той закон від 2 листопада робив рубіж. Коли людина виконує свій обов'язок, захищає батьківщину – вона контракту не підписує. Коли потрапляєш під мобілізацію, з тобою ніхто не укладає угоди на соціальні блага – наприклад, що маєш право раз на півроку поїхати на Захід відпочити. А от найманці – мали. Воякичужинці часто вписували в контракт величезні соціальні пільги. У разі смерті офіцера сім'я отримувала дві третини його зарплати. Вони в УГА стояли осібно, і їх завжди вирізняють у мемуарах: "У нас була українська бригада, а командиром був чех". Або: "Лікарем у нас був єврей".
Скільки було найманців в Українській галицькій армії і якої національності?
– Київський історик Ярослав Тинченко відмітив: на боці українців воювали національно свідомі німці й євреї, а на боці поляків – асимільовані. Не можна сказати, що це було масовим явищем, бо в той час на тій території німців жило всього 70 тисяч плюс, за різними оцінками, до півмільйона євреїв, то в УГА цих галицьких німців і євреїв воювало всього кілька сотень. У польській армії – тричотири тисячі, але й це не скажеш, що багато. Так от, асимілянти потягнулися за поляками – вони були польськомовні, хотіли жити в польському середовищі.
Українців підтримували євреїсіоністи – вони перші простягнули руку допомоги. Були в УГА італійці, були й вихідці з колишньої Російської імперії. Окрім власне росіян, були осетини – якот пілоти брати Канукови із князівського роду. Спочатку вони служили в російській армії, з неї пішли до війська гетьмана Павла Скоропадського, а звідти вже в УГА. Загалом пілоти в армії Західноукраїнської Народної Республіки були від Скоропадського – в останній місяць свого правління він на прохання уряду ЗУНР надіслав великий авіазагін, із технікою і людьми. У ньому було багато уродженців Петербурга, Москви. А перед тим до Скоропадського вони йшли з тих самих міркувань, як і колишні австрійські вояки: розпалася імперія, скінчилася війна, лишилася без роботи купа військовихпрофесіоналів.
Із тих чужинців, що були в УГА, потім кілька десятків вже 1919го пішли до польського війська. Їм було байдуже, де служити. Платили гроші – служили Україні. Поляки запропонували більші – тут же подалися до них.
Як складалися стосунки людей із різними військовими традиціями, після з'єднання УГА з Дієвою армією УНР? А якщо йдеться про найманців – то, мабуть, давалася взнаки й різниця в національних характерах?
– Перший головнокомандувач УГА генерал Михайло ОмеляновичПавленко, який перейшов до щойно створюваної армії ЗУНР з Наддніпрянської України, казав, що потрапив абсолютно в інший світ. Бо в західноукраїнській армії був відчутний вплив німцівкомандирів. Старшини УГА, які ще недавно воювали в австрійській армії, їх розуміли краще за наддніпрянців, які мали російський військовий вишкіл. Інакша термінологія, ставлення до роботи, інше розуміння того, що хто каже. Такаот показова ситуація. Кінець 1918го, триває позиційна війна піді Львовом. "Ми лежимо, а нам ніхто нічого не каже, – пише по війні учасник тих подій в альманаху "Червона Калина". – Грудень, мерзла земля, лежимо в окопах. Їсти не привозять. Зміни нема. Командир розводить руками – сам нічого не знає. Дзвоним у штаб – там щось віднєкуються. Уже давно хочемо спати, там же не поспиш, бо зимно. І тут приїжджає ОмеляновичПавленко на машині із супроводом. Виступає: "Ваші подвиги будуть записані золотими літерами в історію боротьби..." А ми чекаєм, що він скаже, коли гарячу їжу привезуть, бо ми їсти хочемо, тижнями сухпайком перебиваємося. Ми поплескали, а він сів у машину – і поїхав. А ми лишилися й далі сидіти".
Генерал Мирон Тарнавський пише у спогадах, як його штабіставстрієць Альфред Шаманек був здивований після однієї зі спільних військових нарад з офіцерами війська Директорії. Особливо вразив його легендарний полководець Юрій Тютюнник. Розклавши карту, він показував пальцем: от зараз ми тут, завтра будемо отут, а післязавтра – там. Австрієць каже: "Зачекайте, та ж тут є 200 кілометрів". – "А шо ж такого?" – "Та то ж піхота. Якщо це вдасться, це буде найбільша подія в розвитку військової науки".
Великою перевагою австрійців, німців, чехів була їхня ретельність: їм поставив задачу – вони виконували. Але дуже часто були безініціативні: коли нема наказу – не підуть. От такий випадок. У січні 1919 року українці обстрілювали Львів, зайнятий поляками. На Привокзальній площі розташовані склади зброї й амуніції. Один зі снарядів влучив туди. Прогримів шалений вибух: усе затряслося, весь квартал вигорів. Зчинилась страшна паніка. Ніхто не знав, що сталося. Поляки здали всі позиції й відкотилися аж у центр. Вхід до Львова був відкритий добу чи дві. На околиці міста стояла 2га Коломийська бригада УГА, якою командував чех Франц Тінкль. Почувши, що в місті вибухають снаряди і лунають постріли, він послав туди розвідників. Ті повернулись і кажуть: "Пане отамане, там нікого нема. Львів відкритий, треба йти". – "У мене нема наказу від генштабу". За повідомленнями польської розвідки, у той самий час у єврейському кварталі сіоністи почали масово озброюватися, щоб ударити в тил полякам – бо ж "наші йдуть", тобто українці. "Поведіть нас, – просять Тінкля солдати, – ми вступимо й захопимо місто". – "Ні, я не маю наказу". Аж доки поляки не отямилися й знову не підвели війська.
Які були матеріальні претензії найманців?
– Порізному. Приходили такі, що казали: дайте мені хоч щось, бо я голийбосий, утік із полону в одних штанях. Деякі ж виписували величезні вимоги: стількиот комплектів одягу – і перераховували всі речі для компенсації.
Не можна сказати, що найманцям в УГА платили шалені гроші. Але вони мали величезні соціальні пакети, яких не було в українських вояків. Бо як офіцерукраїнець родом із Самбора чи Коломиї під час війни міг поїхати до Відня? Поперше, що він там забув, а подруге – до кого він поїде? А німці мали там родини, до них вирушали й брали на це кошти. Командир дев'ятого артполку Оттокар Біркенау, коли захворів на тиф, лікуватися подався до Праги. А тоді повернувся.
Лейтенант Карл Штробель у розпал бойових дій на початку 1920го поїхав на чеський курорт Карлсбад – нинішні Карлові Вари. Повернувся до Відня і там так штурмував місцевий штаб Галицької армії, що змусив заплатити йому майже 2 тисячі крон за проїзд і лікування карлсбадськими водами та грязями: мовляв, я занедужав з вашої вини. Ще через два дні він отримав 750 крон на новий однострій, бо це було передбачено його контрактом.
"Чужинці" в УГА й жінки: що про це відомо?
– Збереглася справа на командира полку німця Едварда Геніґа. Інспектор, що приїхав із перевіркою, обурено відзначав: він разом із кількома однополчанами вів життя веселе й розгульне. Зокрема, харчував у солдатській менансі – їдальні – трьох жінок, які жодної роботи в полку не виконували. Його любка Зоня Нарожник числилася при канцелярії й отримувала відповідну платню, хоч при паперах її ніхто не бачив. Військовий суд мав проти Ґеніга і серйозніші обвинувачення – у матеріальнофінансових порушеннях і антидержавних заявах – та їх не було підтверджено. А, як було сказано у рішенні суду, "вожанє зі собою продажних женщин є вправді не лицююче з честю старшини, однак не підпадає під компетенцію суду". Помічники Ґеніга, які разом із ним опинилися на лаві підсудних, дістали догани.
Яка була доля "ланскнехтів Галицької армії", коли вона зазнала поразки, а Галичину приєднано до Польщі?
– 1923го оголосили амністію, і поляки повибачали всіх, хто служив у УГА, – така була умова Антанти. І навіть найлютіших ворогів не переслідували. Це стосувалося передусім українців. Була негласна настанова: німців, які воювали в УГА, селити окремо, десь подалі. Я знайшов документ на офіцера Северина Байґерта, який у 1940х був одним з організаторів дивізії "Галичина". Він приїхав у своє рідне село Мужиловичі на Львівщині, і місцева влада пише до керівництва, що з ним робити. Відповідь: переселити в Західну Польщу, щоб не міг контактувати зі своїми однополчанамиукраїнцями, бо вони щось можуть організувати. Є вказівка – хай українці будуть тут, а німців переселяти туди. І всі 1930ті Байґерт жив на заході країни.
Відверто проукраїнську позицію демонстрував у міжвоєнній Польщі колишній начштабу 14ї бригади Карл Аріо. У 1930х він був варшавським кореспондентом кількох німецьких газет і в статтях доводив історичну необґрунтованість претензій Польщі на Галичину, писав про репресії польської влади щодо галицьких українців. Під час Другої світової Аріо очолював українську газету в Рівному, столиці Райхскомісаріату Україна. Письменник Улас Самчук, у той час його підлеглий, згадував, що Аріо використовував свої зв'язки серед окупаційної адміністрації, щоб звільнити українців із нацистських тюрем.
Ще один проукраїнськи налаштований фольксдойч – колишній сотник генштабу УГА Ганс Кох. У міжвоєнний період він зробив блискучу наукову кар'єру. Коха можна назвати одним із перших експертівукраїністів – з огляду на кількість праць, що він написав із української проблематики.
Прізвища колишніх воєнспецівчужинців Галицької армії знаходимо й серед тисяч українців, загиблих у сталінських таборах і тюрмах.
Наскільки важливими для УГА були воєнні спеціалістинеукраїнці?
– Вони займали вакантні місця, де не вистачало своїх. І нерідко були якіснішими командирами за українських підстаршин. Багато в чому саме завдячуючи цим "чужинцям" УГА стала боєздатною, потужною силою, яка змогла проіснувати два роки в бойових діях. Воєнспецичужинці запроваджували й підтримували дисципліну, український дух. Німці були добрими, посучасному кажучи, політруками, розповідали українцям, що ті мають зробити залізну армію, відстоювати своє право на національну державу. Вживали вислів "ми, українці" дуже часто в розмовах, у виступах. Польових командирів у мемуарах асоціюють з українцями й німцями, медиків і ветеринарів – з євреями, пілотів – із росіянами. Звісно, були серед них і зрадники, кар'єристи, мерзотники, та були й герої.
записала: Олена ШАРГОВСЬКА,
фото: Центр досліджень визвольного руху, Львів / cdvr.org.ua
Українська галицька армія – військо Західноукраїнської Народної Республіки, проголошеної у Львові 1 листопада 1918 року на українських землях АвстроУгорської імперії. Майже одразу змушена була вести війну зі щойно посталою Польщею, яка також претендувала на Галичину. Після поразки УГА перейшла
на наддніпрянську Україну й воювала разом із Дієвою армією Української Народної Республіки, головним отаманом якої був Симон Петлюра
51000 вояків та 1900 старшин, тобто офіцерів, за приблизними підрахунками, було в Українській Галицькій армії в середині липня 1919го, коли вона перейшла на Поділля і приєдналася до Армії УНР. Військо під командуванням Симона Петлюри на момент злиття налічувало 35 тис. козаків і старшин
Комментарии
18Ну-ну, кто то рокоментирует поведение члена демократического НАТО?
ось тому турків і в єс не хочуть приймати, бо вони,як ті криси:всюдисущі,нахабні і безпощадні.Колись до самої Вени дійшли, ледь їх звідти викурили, а тепер-легально і на правах"ми бідні і нещисні" влізли в європу і командують там порядком.гнати в тришиї ,і не слухати!
здесь замкнутый круг.турки не признают геноцид украинцев,так как россия в свою очередь ультиматумом потребует от турции признание геноцида армян,что привлечет за собой экономические и политические проблемы для турции.и армения не признает геноцид украинцев,так как россия первый ее союзник,и без нее не станет армении.касательно крыма-куда там турции,россие только повод дай,так тут же уже под анкарой будут)
Не важливо був геноцид вірмен чи ні...Кримські кацапи до того питання жодного відношення не мають..А щоб зупинити кацапський шовінізм у кримській області, варто лише роздати АК 74 кримським татарам, після чого все кацапське бидло півострова накиває лаптями на "сваю істарічєскаю родіну" в смердячі болота модмацковья та тамбовські ліси..
тоди будет твой крым под турцией и тебя там так точно не будет и ак 74 надо тебе чтобы застрелится
Слушай обмылок, а ты в курсе, что татарам нас..ть хохол ты или кацап - для них ты собака неверная. Если не будет в Крыму русских, то хохлов и подавно не будет. История ничему не учит дураков. Ты и впрям думаешь, что они для вас Крым на блюдечке положат. Ты идиота кусок даже не представляешь - что такое много мусульман вокруг. Ты спасибо скажи, что там русские живут, т.к. хохлов там никогда и не было, а то давно бы имели границу с Турцией, а так хоть русаки хоть как-то терпят ваш жовто-блакытный. Но это не надолго. Случись заваруха - и хохлы молча будут взирать, то крым потеряете точно.
ю.п.("панімаш") - Знову сталінський осколок виповз?
ТИ ЇЖ МОРКВУ І НЕ ВДАВИСЯ.А ТО ПРИЙДЕТЬСЯ ТРАУР В ОМСЬКУ РОБИТИ .ТВАЯ РОДІНА ВЖЕ ВИЗНАЛА?
Наскільки я розумію ні Вірменія, ні Туреччина не визнають геноцид українців 1932-1933.
ЦІКАВО А РОСІЯ ТЕЖ ВИЗНАЛА.