Ексклюзивы
среда, 25 января 2012 17:57

Луснула тюльпанова "мильна бульбашка" в Нідерландах

Торгівля цибулинами тюльпанів у Нідерландах на початку XVII ст. була найбільш прибутковим бізнесом. Історики назвали цей період "тюльпаноманією". Найбільший її сплеск припав на 1634-1636 роки.

Тюльпани до Європи потрапили з Османської імперії в середині XVI ст. - австрійський посол у Стамбулі привіз кілька квіткових цибулин до Відня. Їх посадили в саду імператора Фердинанда І, за яким доглядав ботанік Карл Клузіус. Коли 1593 року на запрошення поїхав працювати до Лейденського університету в Нідерландах, прихопив із собою й цибулини. Саме в університетському саду Лейдена й розквітли перші голландські тюльпани. Місцеві жителі захопилися красою нових квітів і почали вирощувати їх у себе. Та далі справа не пішла б, якби голландські тюльпани невдовзі не вразив вірус, що порушував структуру квітки. Її пелюстки набували небачених доти форм - із "потріпаними" та хвилястими краями, - а також кольорів і відтінків. Причин цього тоді не знали, але зауважили, що зміни передаються не через насіння, а через цибулини. Ботанічна аномалія призвела до нідерландської "тюльпанової гарячки". Спалахнула мода на ці квіти. За 20 з гаком років голландці з уражених вірусом цибулин вивели десятки нових сортів тюльпанів. Володіння квітами якомога  екзотичніших відтінків і форм вважали ознакою заможності та високого суспільного статусу.

При заручинах цибулину тюльпана давали нареченій як посаг, а три  коштували, як добротний новий будинок

1623 року ціна цибулини найбільш рідкісних сортів сягала 1 тис. гульденів , одна монета містила 3,5 г золота. Для порівняння: середній річний дохід у Нідерландах становив тоді коло 150 гульденів. Квітами торгували на біржах Амстердама, Роттердама, Лейдена, Гарлема. У 1630-х один шотландець писав, що при заручинах у Нідерландах цибулину тюльпана давали нареченій як посаг, а три  коштували, як добротний новий будинок. Був навіть час, коли за одну цибулину сорту Semper Augustus віддавали 12 акрів землі, тобто 4,86 га. Найбільш вправні купці заробляли нерідко до 6 тис. гульденів за місяць на торгівлі тюльпанами. 1635-го зафіксовано продаж 40 цибулин за 100 тис. гульденів. Тонна масла, приміром, коштувала 100 гульденів, a вісім вгодованих свиней - 240.

Купували тюльпани та грали на біржах із їх продажу люди всіх соціальних станів. Нечуваний попит на квіти призвів до того, що багато хто почав спекулювати на ринку тюльпанів - як зараз чинять із цінними паперами, - розраховуючи на багаторазове збільшення вкладеного капіталу. Одні на тому збили статки, інші ж - утратили майно. Бо щоб придбати цибулини квітів і перепродати за вищою ціною, закладали землі, будинки, худобу. Продаж і перепродаж здійснювали багато разів, при цьому цибулин навіть не виймали із землі. Ринок урешті-решт почав виходити з-під контролю.  "Торгували вітром" - продавали щойно посаджені тюльпани або й ті, які тільки збиралися садити.

На початку 1637-го ціни так шугонули вгору, що пропозиція набагато перевищила попит. Окрім того, багато хто, підписавши контракти, де гарантував у майбутньому викупити цибулини за захмарною ціною, уже не могли виконати своїх зобов'язань. І ринок тюльпанів у Нідерландах 3 лютого 1637 року обвалився. Наступного дня за цибулину найдорожчого сорту давали вже не більш як 300 гульденів. По всій країні почалася біржова паніка, багато людей розорилися: часто-густо єдиною їхньою власністю були тюльпани, що тепер коштували лише дещицю від того, що за них було заплачено. До кінця року ціни на цибулини впали в 100 разів. У найгіршій ситуації опинилися ті, хто для купівлі тюльпанів взяли кредити, а в результаті краху покривати їх не мали чим.

"Мем, від щирого серця дякую Богові за те, що він бажає, через Ваш вирок, покласти кінець моїм мукам, моєму життю. Не прошу продовжити його: я-бо мала забагато часу, щоб пізнати всі його смутки", -

написала 5 лютого 1587 року скинута з престолу шотландська королева Марія Стюарт , яку за три дні стратили за наказом англійської королеви Єлизавети І. Марію Стюарт викрили у змові проти Єлизавети І, яка надала їй притулок в Англії. Виявили, що вона листувалася з католиками, які планували вбити Єлизавету. На англійський трон планували посадити Марію. Обидві королеви-суперниці поховані поряд, у Вестмінстерському абатстві в Лондоні.

 

20 000 годин

щонайменше, витратив ірландський письменник Джеймс Джойс упродовж 1914-1921 років на написання роману "Улісс". Зізнався в цьому в листі до приятеля. Окремою книжкою твір вийшов 2 лютого 1922-го. В "Уліссі" описано день із життя дублінського єврея Леопольда Блума - 16 червня 1904 року. У цей день Джойс познайомився зі своєю майбутньою дружиною. В усьому світі шанувальники творчості Джойса відзначають 16 червня як Bloomsday - "День Блума". Дія твору відбувається в різних районах Дубліна. Деталі ірландської столиці описані так правдиво, що якось Джойс заявив:

- Якщо місто зникне з лиця землі, його можна буде відновити за моєю книжкою.

5 червня 2009 року примірник першого видання роману з автографом продали на букіністичному ярмарку в Лондоні за 275 тис. фунтів стерлінґів - $442,9 тис.

15 відсотків

на стільки більше цвяхів виробляв верстат, сконструйований робітниками заводу ім. Карла Лібкнехта в Катеринославі (нині Дніпропетровськ), за встановлені на підприємстві закордонні, а коштував утричі дешевше. 3 лютого 1925 року на заводі успішно випробували цвяховий верстат власної конструкції.

350 000 радянських громадян

взяли участь у всесоюзному рейді "За ефективну працю й здоровий побут". Його упродовж 1986 року проводило Всесоюзне добровільне товариство боротьби за тверезість. Про це звітували на засіданні правління в Москві 4 лютого 1987-го. В Український РСР за цей час усунули понад 15 тис. різних порушень антиалкогольного законодавства. Значно поменшало запізнень і прогулів на виробництві, злочинів на ґрунті пияцтва.

 

30 січня 1982-го на 59-му році життя помер український математик Віктор Глушков, засновник Інституту кібернетики при Київському університеті, віце-президент Академії наук УРСР, почесний член багатьох іноземних академій. Під його керівництвом 1966 року була розроблена перша персональна електро-обчислювальна машина - ЕОМ МИР-1 - "Машина для инженерных расчётов".

У Лондоні на Фліт-стріт 2 лютого 1852 року відкрили перший громадський туалет. Послуга коштувала один пенні. Відтоді в англійській з'явився вираз "використати пенні" у значенні "сходити до туалету".

4 лютого 1857 року в німецькому місті Бонн на засіданні Нижньорейнського товариства природознавців і лікарів професор Йоганн Карл Фульротт і палеонтолог Герман Штафґаузен представили череп древньої людини. Його знайшли в печері у долині Неандерталь неподалік міста Дюссельдорф. Про походження черепа з'явилися найрізноманітніші теорії. Одна з них: він належить мавпоподібному російському козаку-монголоїду, що загинув під Дюссельдорфом у битві з військом Наполеона Бонапарта. Лише згодом учені довели, що це череп  представника занепалої гілки в розвитку людини. На честь місця знахідки таких людей називають "неандертальцями".

 

Сейчас вы читаете новость «Луснула тюльпанова "мильна бульбашка" в Нідерландах». Вас также могут заинтересовать свежие новости Украины и мировые на Gazeta.ua

Комментарии

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосов: 1
Голосование Как вы обустраиваете быт в условиях отключения электроэнергии
  • Приобрели дополнительное оборудование для жилья для энергонезависимости
  • Подбираем оборудование и готовимся к покупке
  • Нет средств на такое, эти приборы слишком дорогие
  • Есть фонари и павербанки для зарядки гаджетов, нас это устраивает
  • Уверены, что неудобства временные и вскоре правительство решит проблему нехватки электроэнергии.
  • Наше жилище со светом, потому что мы на одной линии с объектом критической инфраструктуры
  • Ваш вариант
Просмотреть