Помилки арбітрів відштовхнуть потенційних глядачів
Матч-відповідь 1/8 фіналу Ліги Європи між київським "Динамо" і римським "Лаціо" зібрав на столичному НСК "Олімпійський" 52 639 уболівальників. Це найбільша за два останні роки футбольна аудиторія в Україні.
Рахунок гри міг бути іншим. Я не про тактичні ходи наставників українського й італійського клубів, які до кінця не змогли реалізувати на полі футболісти. Не про майстерність окремих виконавців у складі суперників. Запам'яталися два епізоди, що могли вплинути на фінальний рахунок. У першому воротар киян Денис Бойко, підстраховуючи захисників, зіграв руками за межами карного майданчика. У динаміці арбітр і помічники проґавили це порушення. Як і гру рукою на підступах до своїх воріт захисника "Лаціо" кількома хвилинами пізніше.
"Прихильників футболу дурять, як кошенят", – часто кажуть фанати іншої англійської гри – регбі.
17 березня в Лондоні англійська національна команда приймала ірландців. Це був останній тур Кубка шести націй. Щорічне змагання елітних регбійних збірних Старого Світу проводять з 1883-го. У ХХІ столітті середня відвідуваність турніру становить майже 68 тис. глядачів.
Так от: у поєдинку Англія – Ірландія вже на шостій хвилині рахунок відкрили кельти. У суперечливому епізоді арбітр розібрався швидко – за допомогою повтору. В регбі відеорефері офіційно впливає на рішення головного арбітра з 2001 року. Техніка допомагає суддям і в американському футболі, баскетболі, хокеї, бейсболі, крикеті, тенісі, автоперегонах та інших видах професійного спорту. Керівництва північноамериканських НБА чи НХЛ розуміють: помилки арбітрів відштовхнуть потенційних глядачів, тобто клієнтів, від їхнього спортивного продукту.
Що ж у футболі? Його керівні органи також дбають про глядачів. Наприклад, у матчі відбору на Кубок світу-2010 між Францією й Ірландією арбітр не помітив гри рукою форварда господарів. Якби Анрі не вибив м'яч із порожніх воріт наприкінці матчу, на мундіаль поїхали б ірландці. Для ФІФА це була б фінансова катастрофа. Адже французька збірна – це привабливі для рекламодавців зірки, заможні туристи. А в скромній Ірландії сокер на четвертому чи п'ятому місці за популярністю.
До речі, Ірландія цьогоріч стала володарем регбійного Кубка шести націй. А ще в країні культивують власні ігри – герлінг, гельський футбол. Їхні фінали щороку збирають по 80 тис. глядачів на стадіоні "Кроук Парк". З 1920-го на цій арені в Дубліні заборонена гра англійських окупантів – сокер. Під час війни за незалежність Ірландії британські поліцейські розстріляли на стадіоні 14 ірландських футболістів і вболівальників.
Колишній керівник ФІФА швейцарець Зепп Блаттер стверджував: суддівські помилки додають футболу шарму непередбачуваності. За свого правління встиг віддати організацію Кубка світу не зовсім футбольним Росії й Катару – країнам із репутацією покровителів світового тероризму. Погорів на корупції і залишив посаду.
Цього року на футбольному Кубку світу нарешті запрацюють відеорефері. Але чи не запізно?
Найприбутковішими лігами світу є північноамериканські НФЛ – американський футбол, МЛБ – бейсбол, НБА – баскетбол.
Із 10 найвідвідуваніших національних чемпіонатів – лише чотири футбольні. Австралійці й індуси надають перевагу крикету, японці й кубинці – бейсболу, новозеландці й південноафриканці – регбі. З розвитком спортивного телебачення й інтернету все більше європейців знайомляться зі спортивними культурами інших континентів.
У Києві трансляція супербоулу, фіналу з американського футболу, проходить у кінотеатрі ІМАХ. Популярність у світі головної спортивної події Північної Америки дає змогу просити в рекламодавців 5 млн доларів за показ 30-секундного ролика під час матчу. В американському футболі секундомір зупиняється після кожної паузи в грі. Чистий час поєдинку, 60 хвилин, розтягується до 3,5 години трансляції. В перервах демонструють повтори, показують рекламу, експерти аналізують найцікавіші епізоди. НФЛ інвестувала 12,8 млн доларів у будівництво стадіону англійського клубу "Тотенгем Готспур". За умови, що дві гри регулярного сезону американські футболісти проводитимуть на лондонському 62-тисячнику. Зростаюча аудиторія цього спорту в Європі дасть змогу швидко повернути кошти і почне приносити прибуток.
Уболівальники інших видів спорту мають кілька претензій до сокеру. Перша: багато безголевих нічиїх.
Друга: футболісти часто пасують назад. Команди, забивши гол, нерідко "сушать" гру.
Третя: одним з елементів майстерності сучасних футболістів є здатність переконливо симулювати.
Четверта: результат нерідко визначає єдина помилка воротаря чи автогол.
Зрештою, у сокері лише один вид гола. В інших видах футболу результативні дії мають різну цінність. Наприклад, у регбі: якщо м'яч приземлили в заліковій зоні руками – п'ять очок, забили ногою – три очки. Це урізноманітнює тактичні варіанти.
Однак через простоту правил і доступність інвентарю у футбол можна грати навіть консервною банкою на асфальті. І він залишається спортом номер один у світі.
Завдання в тому, щоб знайти нових прихильників у регіонах зі своїми спортивними культурами. А також не розгубити аудиторію, яка бачить у трансляціях атлетичність австралійського, тактичну різноманітність американського футболу. Для початку запропонував би, як у баскетболі, заборонити футболістам віддавати пас на свою половину поля. Думаю, до спрямованого на атаку нововведення швидко звикнемо. Чи хтось пам'ятає, що ще 30 років тому захисники пасували м'яч у руки своєму голкіперу?
Коментарі