Ексклюзиви
субота, 02 листопада 2024 13:35

Південна Корея готується дати Україні зброю: що пишуть світові ЗМІ

Президент Південної Кореї хоче відправити зброю Україні у відповідь на війська КНДР в Росії, пишуть цього тижн світові ЗМІ. Вказують, що у Сеула великі запаси якісного озброєння.

Також західні медіа акцентували увагу на тому, що Росія просувається на Донбасі швидше, ніж будь-коли з літа 2022-го. Причини – руйнівна дія російських КАБів, брак солдатів і укріплень.

Окремо іноземні журналісти дослідили тему американських стартапів, які продають Україні дрони, що обходять російський РЕБ.

Gazeta.ua більш детально проаналізувала матеріали в західних ЗМІ.

"Південна Корея зважується озброїти Україну після відправлення військ Північної Кореї", The Financial Times, Велика Британія

Досі Сеул опирався проханням західних союзників використати свої величезні запаси зброї, даючи Києву лише нелетальну допомогу. Але розгортання військ КНДР в Курській області РФ змінює розрахунки.

Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль вважає участь Пхеньяна у війні загрозою своїй безпеці, бо північнокорейські війська здобудуть цінний досвід на полі бою. Сеул також боїться, що Москва поділиться складними військовими технологіями в обмін на підтримку Пхеньяна.

Юн пообіцяв не "сидіти без діла". Сеул направить в Україну делегацію для спостереження за силами КНДР після розмов Юна з українським колегою Володимиром Зеленським.

Автор: AFP PHOTO / South Korean Presidential Office
  Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль у липні цьогоріч відвідав Україну
Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль у липні цьогоріч відвідав Україну

Ліва опозиція Південної Кореї, яка має більшість у парламенті, звинувачує позицію Юна щодо КНДР. Мовляв, він підштовхує Пхеньян в обійми Москви. Вона проти прямого постачання зброї в Україну.

"Озброєння України - небезпечна ідея, яка ставиться до життів людей як до пішаків у грі в шахи", - каже голова Демократичної партії Пак Чан Де, стверджуючи, що Південна Корея не має прямого інтересу до війни в Україні.

"Юн не має втягувати Південну Корею у проксі-війну з КНДР заради далекої країни. Поглиблення участі Сеула загрожує розгортанням війни на Корейському півострові", - каже Пак.

"На Сеул тиснуть іноземні партнери, які вимагають робити більше, і опозиція, яка вимагає робити менше", - каже провідний аналітик Сеульської інформаційної служби Korea Pro Чонмін Кім.

Десятилітні приготування Південної Кореї до можливого відновлення бойових дій проти КНДР і величезні виробничі потужності її оборонної промисловості створили великий запас зброї, включаючи артилерійські снаряди, танки, гаубиці та ракети класу "земля-земля".

Підтримка Києва з боку Сеула може переломити хід війни

Південна Корея, союзник США, регулярно бере участь у самітах НАТО та постачає продукцію для членів Альянсу. Її зброя переважно сумісна з тим, що має ЗСУ.

"Підтримка Києва з боку Сеула може переломити хід війни", - каже старший радник консалтингової компанії WestExec Advisors, який працював міністром-радником з політичних питань у посольстві США в Сеулі у 2021-2023 роках Генрі Хаггард.

"Корейські фірми не тільки виготовляють зброю світового класу, вони також мають виробничі потужності для доставки необхідної зброї зі швидкістю, яка може змінити ситуацію, коли це найбільш необхідно", - каже він.

Сеул дав опосередковану підтримку Києву, поповнивши американські запаси артилерійських снарядів калібру 155 мм, доставлених в Україну.

"Європейські уряди знають, що Сеул дав Києву більше снарядів, ніж усі країни ЄС разом узяті", - каже експерт з Кореї в Королівському коледжі Лондона Рамон Пачеко Пардо.

У четвер Зеленський заявив, що відправляє представника в Сеул, щоб зробити "детальні" запити щодо артилерії та систем ППО.

Досі Сеул відмовлявся ініціювати пряму смертоносну допомогу, посилаючись на Закон країни про зовнішню торгівлю, який обмежує експорт зброї "за винятком мирних цілей".

Пардо каже, що між Сеулом і Москвою було "розуміння, що Південна Корея не дає летальну допомогу Україні, а Росія обмежує підтримку КНДР".

Думаю, уряд Юна дасть смертоносну допомогу, якщо матиме докази, що Росія збільшила підтримку КНДР

Цього року посол Росії в Сеулі заявив, що Південна Корея - "одна з найбільш дружніх серед недружніх країн".

"Але домовленості втратили силу. Думаю, уряд Юна дасть смертоносну допомогу, якщо матиме докази, що Росія збільшила підтримку КНДР, зокрема передала технології, які допомагають Пхеньяну розробити ракетні, супутникові, космічні та інші високотехнологічні програми", - каже Пардо.

Під час зустрічі з міністром оборони США Ллойдом Остіном у Вашингтоні міністр оборони Південної Кореї Кім Йон Хен заявив, що є "висока ймовірність", що КНДР прагне отримати російські оборонні технології в обмін на розміщення своїх військ.

Дипломат із ЄС в Сеулі каже, що позиція уряду Південної Кореї щодо поставок зброї "змінилася" після розгортання армії КНДР, "але дуже обережно".

"Сеул дочекається результатів президентських виборів у США, перш ніж вирішити, чи посилати зброю", - каже дипломат.

Чонмін Кім каже, що адміністрація Юна готується стверджувати, що надання летальної допомоги не вимагає підтримки парламенту та не порушить Закон про зовнішню торгівлю, на тій підставі, що озброєння України сприятиме миру в світі, допомагаючи покласти край війні.

Такий крок зустріне спротив громадськості. За опитуванням Gallup Korea, проведеним незабаром після виявлення військ КНДР у Росії, лише 13% корейців підтримали військову допомогу України, а 66% кажуть, що підтримка має бути лише невійськовою та гуманітарною.

У нас був той самий досвід, що в України

Але експерт з оборони Інституту політичних досліджень Асан Ян Ук вважає, що пряма військова підтримка допоможе Сеулу погасити історичний борг перед країнами, які направили війська для захисту Південної Кореї під час Корейської війни 1950-х.

"У нас був той самий досвід, що в України, коли Північна Корея напала. Тоді світ прийшов нам на допомогу, тож тепер найменше, що можемо зробити – здійснити свій вклад у глобальний порядок", - каже Ян.

"Стрімкий марш Росії на Донбасі", The New York Times, США

Більшу частину минулого року російські війська вели криваві штурми позицій ЗСУ, які часто приносили лише обмежені успіхи. Але невпинні атаки починають приносити дивіденди - у жовтні Росія досягла найбільших територіальних здобутків з літа 2022-го.

За останній місяць російські війська захопили понад 400 кв км на Донбасі - головному театрі війни. Це дозволило їм взяти стратегічні міста, в яких досі була українська оборона, починаючи з Вугледару на початку жовтня.

Ці успіхи допоможуть російській армії убезпечити фланги перед початком наступу на Покровськ - ключовий центр ЗСУ на Донбасі.

Швидке просування Росії - разюча зміна, порівняно з ситуацією минулого року, коли фронт залишався здебільшого статичними, обидві сторони розпочинали амбітні наступи, які переважно провалювалися.

Автор: eastnews.ua
  Росіяни зараз швидко просуваються на Донбасі, наближаючись до міста Покровськ. Останнє практично щодня піддається російським атакам
Росіяни зараз швидко просуваються на Донбасі, наближаючись до міста Покровськ. Останнє практично щодня піддається російським атакам

Але ситуація глухого кута, яка визначила 2023-ий, заклала основу для прогресу Росії тепер. Постійні атаки Росії поступово ослабили ЗСУ до такого рівня, що їх війська настільки розтягнуті, що більше не можуть утримувати деякі позиції, кажуть українські військові аналітики.

Ситуація на Донбасі стрімко загострюється

За словами військового експерта фінської Black Bird Group Пасі Пароїнена, половина територіальних здобутків Росії в Україні цього року була досягнута лише за останні три місяці.

"Ситуація на Донбасі стрімко загострюється, що дозволяє РФ просуватися вперед, коли знаходить слабкі місця", - каже він.

Аналітик Французького фонду стратегічних досліджень Венсан Турре вказує на використання КАБів, які знищують укріплені позиції ЗСУ, і брак українських укріплень у районі, де зараз точаться бої.

"Українська оборона все більш зруйнована, а місцевість все більш сприятлива для російських наступів", - каже Турре.

ЗСУ також страждають від серйозного браку солдат. Щоб вирішити проблему, секретар РНБО Олександр Литвиненко повідомив у вівторок Верховну Раду, що мобілізують додатково 160 тис. задля підвищення укомплектованості підрозділів до 85%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Пріоритет один - не допустити поразки": майбутні перспективи України

За останні місяці росіяни прорвали українські опорні пункти біля Часового Яру. Росіянам довго заважав канал, що відокремлював місто від околиць і служив природною перешкодою. Недавно, за даними британського міноборони, "дуже ймовірно, РФ перетнула канал і наблизилася до меж міста".

В інших місцях росіяни використовують тактику загрозливого оточення, щоб змусити ЗСУ відступати. Наприклад, у Селидовому. Голова Українського центру безпеки і співробітництва Сергій Кузан каже, що місто захищало південний фланг Покровська і його захоплення допоможе Росії розмістити там артилерію та забезпечити шляхи постачання.

Росіяни далеко минули стару лінію фронту та її великі мінні поля

Недавнє швидке просування Росії вказує на ще одну слабкість України - брак укріплень. Після захоплення Вугледара на початку місяця росіяни зіткнулися здебільшого з відкритою місцевістю, з розрідженими українськими оборонними лініями і кількома міськими районами, де українські війська могли закріпитися, щоб сформувати жорсткий опір. Тільки за минулий тиждень РФ просунулася на 10 км на північ від Вугледара – дуже швидкий темп, порівняно з попередніми досягненнями.

"Росіяни далеко минули стару лінію фронту та її великі мінні поля, які зупинили попередні наступи на Вугледар 2023-го", - каже Паройнен.

Що гірше, Україна послабила позиції на Донбасі, передислокувавши звідти досвідчені підрозділи в Курську область Росії, де цього літа ЗСУ розпочали раптовий наступ.

Війська часто замінюють менш досвідченими підрозділами, які намагаються відбивати російські атаки. Турре зауважив, що багато підрозділів, які зараз тримають фронт на Донбасі, є силами ТРО та складаються з цивільних, які добровільно пішли воювати у 2022-му, але їм бракує підготовки та оснащення ЗСУ.

Паройнен каже, що недавнє швидке просування Росії підтверджує "загальну картину - резерви ЗСУ низькі, надто багато якісних підрозділів застрягло на Курщині, а у Росії залишилося достатньо сил, щоб використати слабкі місця в українських лініях оборони".

"Американські дрони перемагають російський РЕБ", The Wall Street Journal, США

Стартап Shield AI зі США - рідкісний західний постачальник, який показав, що може протистояти російським РЕБ.

Українці замовили понад 200 дронів із Shield AI, які зазвичай коштують $1 млн кожен, але оптом дешевше.

Компанію заснували 10 років тому колишній морський котик Брендон Ценг і його брат Райан.

"Українці скептично ставляться до компаній, які щось заявляють, і мають на це право", - каже Ценг.

Україна втрачає 10 тис. дронів щомісяця

Київ здебільшого покладалася на себе, створюючи індустрію з понад 200 виробників дронів. Інтенсивність електронної війни, що весь час розвивається, призвела до зниження ефективності захисту дронів від перешкод РЕБ.

Україна втрачає 10 тис. дронів щомісяця через РЕБ та шукає технології, щоб ті могли літати. Серед них БПЛА з підтримкою ШІ, які працюють автономно, без радіосигналів і GPS, використовуючи програмне забезпечення та внутрішні карти для маневрування над фронтом.

Автор: eastnews.ua
  Український військовий підготовлює снаряд, який кріпиться до ударного дрону
Український військовий підготовлює снаряд, який кріпиться до ударного дрону

За словами Ценга, дрони V-BAT від Shield АІ можуть задовольнити потребу Києва в дронах, здатних виконувати дальні місії.

V-BAT містить програмне забезпечення ШІ. Технології дозволяють їм самими маневрувати, оглядати поле бою і визначати цілі без оператора чи GPS. Дрон може літати 12 год або до 1000 км і нести 7 кг вибухівки для скидання на цілі.

На полігоні біля Києва V-BAT пройшов два дні інтенсивних випробувань РЕБ - сім установок працювали на повній потужності, щоб збити дрон, але не змогли.

Пізніше V-BAT випробували біля фронту. Він пролетів близько 100 км і заглибився на територію, контрольовану Росією, через повітряний простір так забитий РЕБ, що GPS і більшість радіо там не ловили. За словами Ценга, дрон помітив російську ЗРК і попередив українців, які вдарили по ній ракетою.

"Це хороший БПЛА для бою. Багато дронів не проходять цей тест", - каже український пілот, який його випробував.

Тривалу ефективність Shield AI ще слід побачити. Компанії бракує досвіду на полі бою, а її виробничі потужності не доведені до ладу. Наразі може робити близько 120 дронів на рік.

Невелика кількість інших американських і європейських компаній теж досягли певних успіхів у боротьбі з РЕБ. Компанія AeroVironment зі США має контракт з Пентагоном на постачання дронів в Україну, а німецька Quantum Systems будує БПЛА на Київщині.

Влада США мала б заплатити за V-BAT для України. Але через наближення виборів у Америці закупівлі можуть відкласти чи зірвати.

Зараз ви читаєте новину «Південна Корея готується дати Україні зброю: що пишуть світові ЗМІ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути