середа, 06 листопада 2024 22:03

"Маємо переходити до загальної мобілізації" - що чекає Україну за каденції Трампа

Головною рисою 47-го президента США Дональда Трампа є непередбачуваність. Це означає, що у людини немає стержня.

Його бачення вкладається у гасло "Америка понад усе". Це означає, що все має працювати на інтереси США, розповів Gazeta.ua директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця.

Що очікувати у зовнішній політиці від Дональда Трампа?

Ми можемо аналізувати зовнішню політику Трампа, яку він проводив за попередньої каденції. Така непередбачуваність говорить про те, що це - імпульсивна людина. І він не має стратегії. Хоч зараз в інтернеті і з'явилась Trump Foreign Policy Strategy (зовнішньополітична стратегія Трампа. - Gazeta.ua), але це тільки набір певних позицій. У Трампа немає, чіткої стратегії, яка би вкладалась в американські інтереси, пов'язані з глобальним лідерством.

Він може приймати рішення в залежності від настрою. Сподобався йому Путін і він говорить: "Я довіряю Путіну більше, ніж власним розвідувальним службам". Тобто, можемо опиратися не на його вислови, а лише на його попередні дії.

Для нього головне – кинути пилюку в очі, сформувати враження

Автор: https://www.iir.edu.ua
  Григорій Перепелиця розповів, що чекає Україну за президентства Дональда Трампа
Григорій Перепелиця розповів, що чекає Україну за президентства Дональда Трампа

Як аналізуєте попередню каденцію?

У нього були досвідчений міністр оборони Джеймс Меттіс, Держсекретарі Рекс Тіллерсон і Майк Помпео. Це - люди, які мають досвід в сферах, які очолювали. Натомість у самого Трампа немає того, що має бути в інституті президентства - це професійні знання, які забезпечуються певною стратегічною культурою.

У будь-якій зовнішній політиці чи національних інтересах країни на міжнародній арені - є три ключові фундаментальні інтереси. Це – безпека, державний суверенітет і процвітання. Подивимося, які з цих пріоритетів вибирав Трамп. Наприклад, щодо територіальної цілісності, то він будував паркан з Мексикою, але так і не добудував. В цьому його імпульсивність - коли він за щось береться, а потім кидає. Для нього головне – кинути пилюку в очі, сформувати враження. Він як актор працює, любить виступати перед масами. І ця людина провокує хаос. Це те, що потрібно Путіну.

Наскільки він може бути залежний від Путіна?

Є інсайдерська інформація, що він уже багато разів був банкрутом. І тоді його виручали російські спецслужби. Тобто, він перебуваєі в психологічній і, очевидно, в матеріальній залежності від Путіна, Росії.

І тому ми постійно і бачимо такі реверанси в бік РФ. Колись в Хельсінкі він сказав: "Я більше довіряю Путіну, ніж власним розвідувальним службам". А пізніше в Сеулі він зазначив на прес-конференції наступне: "Я заздрю Путіну, що в нього є такий режим".

У Трампа жага до влади така ж, як жага до бізнесу. Тож, коли ми говоримо, що з пріоритетів в зовнішній політиці він вибере між безпекою та бізнесом, то очевидно він обере бізнес.

Трамп небезпечний тим, що любить диктаторів

Що нам із цим робити? Опиратися тепер на підтримку Європи?

Трамп небезпечний тим, що любить диктаторів. Він їм заздрить, бо мають повноту влади. Він заздрить Путіну, Сі-Цзіньпіну, Кім Чен Ину.

Коли ми говоримо про глобальний конфлікт, який аналітика називає Третьою світовою війною, то Байден невипадково наголошував, що це війна між демократією та авторитаризмом і тоталітаризмом. Так от - Трамп не буде підтримувати демократію. І це виклик для нас, бо ми захищаємо всю європейську демократію у війні з Росією. Нам залишається сподіватися тільки на Європу.

Якими методами може користуватись Трамп?

Трамп буде користуватися виключно дипломатичними засобами. Можливо, частково санкціями. Зокрема, буде торг про зняття санкцій з Росії.

Володимир Зеленський під час візиту в США зустрічався з Трампом. Про що могли домовитися?

Зеленський відвідав завод по виготовленню боєприпасів у Пенсильвані. Це ключовий штат на виборах і трампівська команда сприйняла цей візит жахливо. Вимагали видворити навіть нашого посла Маркарову.

Зеленський, начебто, це уладнав. Напруга була знята. Але позиція Трампа не змінилася у тому, що він говорить про готовність закінчити війну за 24 години.

Нам треба більш активно працювати з європейцями, особливо з групою рішучих країн - Францією, Британією, Польщею, державами Балтії, Румунією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Він раціональна людина": депутатка пояснила, як обрання Трампа вплине на допомогу Україні

Це люди антиукраїнського настрою, проросійського

Чи будуть у команді Трампа проукраїнські політики?

А хто складає команду Трампа? Венц, який мітить на посаду віце-президента. Маск? Це люди антиукраїнського настрою, проросійського. Вважають, що з Росією ми домовимося і буде спільний бізнес. Нам треба переходити до стану війни, загальної мобілізації не тільки військовозобов'язаних, а й економіки. Бо нас можуть поставити на межу капітуляції.

Хіба капітуляція в інтересах Америки?

Ні. Бо це означатиме, що це капітуляція Америки та її нтересів у всій Центральній та Східній Європі. Але так усе і буде тягнутися.

НАТО за часи Столтенберга остаточно перетворилося в безпекову організацію, оскільки займалось миротворчістю. Номінально вони вже не здатні обороняти східний фланг Альянсу. НАТО у будь-який спосіб хоче уникнути зіткнення з Росією. Якщо ви дотримуєтесь такої стратегії, то яка мова може іти про стратегію стримування?

Трамп каже, що має намір зупинити всі війни, але він вперше в історії Америки ігнорує роль воєнної сили. А саме на силовому балансі базується вся система міжнародних відносин.

Америка вже не спроможна бути глобальним лідером. Фінансова криза 2008 року підірвала Штати. Вони вкладали колосальні інвестиції в Китай, а тепер зрозуміли, що Пекін їх обганяє. Бо Китай більше експортував, ніж американці в Китай. У США вже немає можливостей і потенціалу відновити це глобальне фінансування. І тому світ швидко рухається до багатополярності.

Нам залишається переходити до стану тотальної війни.І, звісно, шукати союзи. Бо, на жаль, ми бачимо, що Росія має воєнний союз. А Україна - не має жодного союзника. Тільки партнерів.

Зараз ви читаєте новину «"Маємо переходити до загальної мобілізації" - що чекає Україну за каденції Трампа». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути