В індійському місті Бхопалі 3 грудня 1984-го на заводі пестицидів американської компанії Union Carbide сталася найбільша техногенна катастрофа у світі. Через перевищення температури в цистернах з хімікатами відбувся викид близько 42 т отруйного газу.
Завод американського хімічного гіганта Union Carbide відкрили 1969-го. Підприємство випускало пестициди – засоби для боротьби з сільськогосподарськими шкідниками. Однією з основних причин катастрофи є потрапляння води у резервуар з хімічними сполуками, які разом вступають у реакцію. Через несправності вентиля в атмосферу потрапили майже 40 т високотоксичного газу метилізоціанату.
За правилами, цистерни повинні заповнятися до 50%, на час трагедії аварійний резервуар був заповнений до 70%. Причина катастрофи досі офіційно не встановлена.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Землетрус знищив чотири міста
Загальна кількість постраждалих оцінюється в 150-600 тис. осіб. Це одна з найбільших в історії промислових катастроф на той час. Загинуло 2 тис. чоловік і поранено 600 тис, ще 20 тис. працівників втратили зір.
Уряд Індії через суд отримав від компанії, якій належав завод, компенсацію — $470 млн. До сих пір в Бхопалі у батьків, які зазнали в 1984-му токсичного впливу метілізоціаната, народжуються діти з вродженими вадами та хворобами.
На північному заході Вірменії 7 грудня 1988 року стався землетрус магнітудою 7,2 бала за шкалою Ріхтера. Повністю зруйновані місто Спітак і 58 сіл. Частково — міста Ленінакан, Степанаван, Кіровакан і ще понад 300 населених пунктів. Загинули щонайменше 25 тис. осіб, 514 тис. залишилися просто неба.
Коментарі