Землетрус магнітудою 7,2 бала за шкалою Ріхтера стався північному заході Вірменії 7 грудня 1988 року. Зруйновані місто Спітак, частково - міста Ленінакан, Степанаван, Кіровакан і ще понад 300 населених пунктів. Загинули щонайменше 25 тис. осіб, 514 тис. залишилися просто неба.
б 11.40 місцевого часу потужні підземні поштовхи силою в 10 балів за 12-балльною шкалою за півхвилини зруйнували майже всю північну частину республіки. За 30 секунд був знищені чотири міста. Постраждали 21 місто і 350 сіл, причому 58 з них були зруйновані повністю.
За офіційними даними, загинули 25 тисяч людей, 140 тисяч стали інвалідами, 514 тисяч втратили житло. Землетрус вивів з ладу близько 40% промислового потенціалу країни. Через ризик аварії було зупинено Вірменську АЕС. Економічний збиток від лиха перевищив $13 млрд.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від вибуху на заводі загинули 2 тис. людей
Спітакський землетрус був багатоактовим, поштовхи в епіцентрі відбувались з зупинками. Низька якість будівництва у країні будинків лише збільшила кількість жертв. Президент СРСР Михайло Горбачов формально попросив Сполучені Штати про гуманітарну допомогу, а потім вирушив до зруйнованих районів Вірменії. Спітакський землетрус, разом з Чорнобильською трагедією, став найстрашнішою катастрофою останніх років існування СРСР.
В індійському місті Бхопал на хімічному комбінаті з виробництва пестицидів 3 грудня 1984 року стався вибух. В атмоферу потрапило 30 тонн високотоксичного газу. Це одна з найбільших в історії промислових катастроф на той час. Загинуло 2 тисяч чоловік і поранено 600 тисяч, ще 20 тисяч працівників втратили зір. Уряд Індії через суд отримав від компанії, якій належав завод, компенсацію — $470 млн.
Коментарі