Російська космічна станція "Фобос-ґрунт" стартувала з космодрому Байконур 9 листопада й мала долетіти до Марса. Апарат вийшов на орбіту Землі, але не зміг рушити в далекий космос. "Фобос-ґрунт" згорить в атмосфері Землі через півтора-два місяці, прогнозують учені. Це четверта цьогорічна невдача з російськими космічними кораблями. У підготовці міжпланетної станції брали участь і українські спеціалісти.
Олег ФЕДОРОВ, 59 років, директор Інституту космічних досліджень Національної академії наук України та Національного космічного агентства
- Втрата станції - це удар для світової науки, затримає розвиток усієї космічної програми. В Росії лунають голоси, що треба переорієнтуватися з марсіанського напряму на місячний. Рухнув і престиж країни.
Те, що сталося з "Фобос-ґрунт" - ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОЧОК І ДЛЯ УКРАЇНИ. Наша космічна галузь фінансується теж украй погано. З цим пов'язана гостра нестача кадрів. Коли космічні апарати готуються до запуску один за іншим, то спеціалісти отримують досвід. А коли запуск супутника відбувається раз на п'ять років, то з'являються проблеми з персоналом.
В Україні торік космічні програми фінансувалися на 60 мільйонів гривень. Наступного заплановано понад 100. Це обсяг менший за вартість одного студентського найдешевшого демонстраційного супутника. Це - нуль! ПІДПРИЄМСТВА КОСМІЧНОЇ ГАЛУЗІ ПЕРЕРАХОВУЮТЬ ДО БЮДЖЕТУ КОШТІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ОТРИМУЮТЬ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ. ЦЕ - НОНСЕНС. НІДЕ В СВІТІ НЕМА ТАКОГО, ЩОБ КОСМОС ДАВАВ ПРИБУТОК. ЦЕ Ж НЕ ВИРОБНИЦТВО КОВБАСИ. Вкладення в космічну галузь - це інвестиції в майбутнє, безпека держави, розвиток новітніх технологій, підготовка високопрофесійних фахівців. На цьому фоні чесніше сказати, що ми зовсім не фінансуємо галузь, ніж продовжувати в такому ж дусі.
Мінімальний обсяг державного фінансування космічної галузі України повинен становити 60 - 70 мільйонів доларів на рік. Для порівняння, в Казахстані виділяють 100 мільйонів доларів, у Туреччині - 60-80 мільйонів, навіть у Нігерії - десятки мільйонів!
Зараз Україна приймає нову космічну п'ятирічну програму. Якщо її фінансуватимуть так, як попередні, то ГАЛУЗЬ НЕ ВИЖИВЕ. В запасі маємо не більше кількох років.
Комментарии