Президент Віктор Янукович звільнив з посади міністра оборони Михайла Єжеля, 59 років. Натомість призначив 46-річного Дмитра Саламатіна. До цього він був народним депутатом від Партії регіонів, а останній рік очолював концерн "Укроборонпром", що розробляє, виготовляє та продає зброю. Яким міністром оборони буде Саламатін?
Микола СУНГУРОВСЬКИЙ, 60 років, директор з військових програм Центру Разумкова:
- Призначення Саламатіна мотивоване завданнями "зверху" і цілями "знизу". Перше - забезпечити виборчу кампанію в парламент. Задля цього президент концентрує в своїх руках вплив на силові структури. Друге - замкнути на своєму оточенні всі фінансові потоки від експорту озброєнь і виконання оборонних замовлень. Тепер слід очікувати збільшення бюджетних видатків на реформування Збройних сил. У результаті відбудеться черговий дерибан фінансів, а не переозброєння війська.
На чолі оборонного відомства потрібен стратегічний менеджер. А Саламатін - непоганий кризовий менеджер. Тобто людина, яка розрулює проблеми і створює нові. Президент вимагає від нового міністра реформувати військо, а концепції та стратегії цих перетворень нема. Хоча розробити їх - завдання президента, а не міністра.
Дмитро ШТИБЛІКОВ, 41 рік, директор з військових програм центру "Номос":
- Для реформування війська потрібні дві речі - фінансування і планування. За європейським стандартом, витрати на армію мають становити не менш як 2 відсотки валового внутрішнього продукту. На українське військо цьогоріч заплановано витратити 1,1 відсотка ВВП. Тому Саламатіну доведеться займатися бюджетним забезпеченням. Якщо вирішить його, буде хороший міністрой. Ні - просто міністр.
Профільна освіта й досвід міністрові оборони бажані, але не обов'язкові. В Європі заведено, що бойовою підготовкою війська опікується генеральний штаб.
Володимир ГОРБАЧ, 40 років, аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва:
- Україна - позаблокова країна, у нас нема союзників. Але самотужки забезпечити власну обороноздатність ми не можемо. Тому, коли президент ставить перед новим міністром завдання реформувати і переозброїти армію без коштів - це сказано про людське око. Насправді міністр робитиме щось інше.
Саламатін - непоганий кризовий менеджер. Тобто людина, яка розрулює проблеми і створює нові
Оскільки Саламатін не є фаховим військовим і публічним політиком, він і надалі торгуватиме зброєю та майном армії, землею військових частин. Відмовлятимуться від комплексів озброєнь - мовляв, їх дорого утримувати або вони взагалі не потрібні за нової військової доктрини. Усе це продаватимуть за кордон. Тому обороноздатність країни погіршуватиметься. Якщо Саламатін ще й втручатиметься у суто військові питання компетенції Генштабу, отримає серйозний спротив генералів та офіцерів.
Новому міністру властивий жорсткий стиль керівництва. Янукович розраховує, що цим він залякає підлеглих, які виконуватимуть усі накази президента. У випадку масових заворушень армію використають для придушення протестів. В історії незалежності цього жодного разу не було. Але Україна ніколи не мала такого непрофесійного міністра оборони.
Комментарии
1