Цей бронзовий грецький лутерій V ст. до н.е. – таз для вмивання – знайшли у дворі селянки-колгоспниці. Нібито годувала з нього свиней.
– У 1950-х екскаваторник добував торф поблизу села Піщане Золотоніського району на Черкащині, – розповідає 59-річна Галина Бузян із Археологічного музею заповідника "Переяслав". – Вирив предмет, подібний до таза, але з ніжками у вигляді лев'ячих лап. Посудину віддав родичці. Та використовувала її в господарстві. 1959 року цей "тазик" випадково побачив наш музейний працівник. Попросив віддати для музею. "А як же я буду без нього? Мені треба тазик", – запротестувала жінка. Тоді чоловік купив у найближчому магазині звичайну балію за 27 карбованців – 2,70 карбованця після реформи 1961 року – і помінявся із власницею.
За рік той же екскаваторник підчепив на ківш іще кілька стародавніх посудин. Цього разу селяни про знахідку повідомили в музей. 15 античних посудин, зокрема амфор і казанів, назвали "піщанським скарбом".
– Цей набір посуду, яким користувалися в побуті, міг мати багатий скіф, – припускає Галина Бузян. – У нього виникли якісь проблеми, і він закопав свій посуд. А потім не повернувся по нього.
Скарб виставлений у скіфському залі Національного музею історії України в Києві. Лише знайдений першим лутерій лишився в Переяславі-Хмельницькому. 50 років він стояв у археологічному музеї. У 1999 – 2000 роках промандрував по всьому світі з виставкою "Золото скіфів". Тоді його застрахували на $50 тис. Лутерій благополучно повернувся додому.
Осінньої ночі 2010 року в різних кінцях Переяслава спрацювала сигналізація. То побили вікно в магазині, то в банку. Доки міліціонери моталися на єдиній черговій машині від одного об'єкта до іншого, спрацював дзвінок і в археологічному музеї. За 15 хв чергові були там. Застали таке: один із вітражів розбитий, лутерій, що стояв під стіною, зник – його витягли через вікно.
– Крадіжка була спланована, – впевнена Галина Бузян. – Зараз є багато колекціонерів, які були б щасливі мати предмет, якому 2,5 тисячі років. Таких у світі не більше десятка. Ціна переяславського лутерію на чорному ринку – близько мільйона доларів.
Комментарии