Сім"я Корнієнків із Макіївки Смілянського району має двох чорно-рябих корів Майю та Циганку. За здане заготівельникам молоко отримують в середньому 1,5 тис. грн на місяць.
39-річна Юлія Корнієнко викопує на городі чорну редьку. Чоловік 41-річний Валентин розкидає перегній. Готують землю до оранки. Живуть Корнієнки наприкінці села під лісом.
— У нашому селі та сусідньому Самгородку молоко купують місцеве господарство "Агро-Рось" та Кам"янський молокозавод. Зараз платять по 2,10 гривень за літр. Влітку і по гривні було. Потім почали добавляти 20–30 копійок. Машини їздять по вулицях. До нашого двору немає асфальтової дороги, то я зношу вниз до ставу. Ми в нашій стороні одні здаємо молоко, але машина все одно приїжджає. Із двох корів продаємо по 25–30 літрів. Гроші за молоко наше господарство виплачує щотижня. Чужі віддають відразу, — розповідає Юлія Корнієнко.
Цікавлюся, чи розводять молоко водою.
— Не вигідно, в такому випадку нічого не заплатять. Тепер на місці перевіряють на жирність, щільність і вміст води. Якщо жирність понад 4 відсотки, то за місяць на 100 літрах набігає ще три літри молока.
Юлія і Валентин ніде не працюють. Кажуть, що в селі всім роботи не вистачає. Мають двох синів 17-річного Олега і Віталія, 19 років. Хлопці навчаються в училищі в райцентрі.
— Живемо з проданого молока, — каже господарка. — Добре, що корови тільніють по черзі, а не разом. То молоко маємо весь рік.
— На базар не возите? — питаю.
— Там у кожного свої клієнти. Та й час потрібен, щоб поїхати в місто. Своєї машини не маємо, а поїздом чи автобусом багато часу піде. А так ось знесла до машини і нікуди не треба їхати, — усміхається Юлія Корнієнко.
— Коровам заготовили два сінники сіна, і горище все напхане. Один сінник згодовуємо до Нового року, — підходить Валентин Корнієнко. — Взимку даємо ще жом і буряки. Поїмо пійлом — водою із запареною дертю чи макухою. Обох корів виростили з телят.
Раз на рік господарі роблять коровам комплексне щеплення від туберкульозу та "сибірки", здають кров на лейкоз. Коштує це 25 грн.
У Матусові Шполянського району приїжджає п"ять машин із різних заводів. Кожен виставляє свою ціну. Люди здають тому, хто більше заплатить.
Комментарии