Нещодавно одна з інтернет-газет розмістила аудіозапис розмови нібито між президентами України Віктором Ющенком та Грузії Михаїлом Саакашвілі.
Двоє чоловіків, голоси яких нагадують голоси лідерів двох держав, обговорюють політичну ситуацію в Україні. Саакашвілі нібито хвалить Ющенка за рішучість під час політичної кризи. Переконує, що більшість європейських лідерів підтримують ідею дострокових виборів в Україні.
Власне, нічого скандального в розмові немає. Однак таким є сам факт прослуховування вищих посадових осіб двох держав.
46-річний народний депутат від Партії регіонів Володимир Сівкович каже, що президентів прослуховувати вигідно всім, у кого є така можливість.
— Якщо президент робить якусь дурницю, то це викидають, — розповідає нардеп. — Просто показують, що вийшов оцей запис, вийде ще багато чого іншого. Як попередження.
Сівкович запевняє, що спіймати подібних шпигунів майже неможливо.
— Наша Служба безпеки може тільки піаритися, нічого ловити вони не будуть, — каже. — Це підслуховувала або спецслужба, або людина, яка має доступ до комутатора.
У свою чергу частина депутатів парламенту Грузії звинувачують у підслуховуванні Ющенка та Саакашвілі Росію.
Роздруківки телефонних розмов перших осіб України стають відомими широкому загалу вже не вперше. Кілька місяців тому в Інтернеті з"явилися розшифровки розмови між головою Верховної Ради Олександром Морозом, 63 роки, та одним з іноземних послів. Спікер підтвердив, що така розмова справді була. Соціалісти звинуватили у прослуховуванні Службу безпеки України. Було проведено службове розслідування, але звинувачення не підтвердилися.
41-річний народний депутат від БЮТу й колишній заступник глави СБУ Андрій Кожем"якін має свої рецепти того, як уникнути оприлюднення своїх розмов:
— Найкращий спосіб для тих, хто не хоче з"являтися в газетах, — це просто нічого не казати зайвого в телефон. Бо це все вийшло вже з-під контролю.
Кожем"якін каже, що не знає, чи прослуховують його власний телефон. Хоча все одно остерігається.
— Я дуже обережно розмовляю по мобільному, — каже.
Він нагадує, що за незаконне прослуховування передбачено ув"язнення строком до п"яти років. Розмови ж українських громадян можуть записувати лише за санкцією суду.
Сівкович говорить, що техніка для підслуховування мобільних телефонів коштує від $100 тис. і вище. Залежить від того, скільки абонентів одночасно можна прослуховувати. Її може обслуговувати одна людина. Виробляють такі пристрої у Росії, Канаді, Америці, Німеччині та в кількох азійських країнах.
— В Україні роблять, але вона не дуже хороша. У нас виготовляють елемент до російської техніки, — додає Сівкович.
Нещодавно СБУ викрила комерційну охоронну структуру, яка вела незаконне прослуховування і стеження. Спецслужба вилучила матеріали та апаратуру.
— Там є роздруківки телефонних з"єднань посадових осіб, відомості про відомих українському суспільству громадян, — розповідає в.о. керівника СБУ Валентин Наливайченко.
"Жучки" можна купити на ринку
Техніка, яка колись була доступною лише для спецслужб, тепер широко використовується у побуті. У багатьох інтернет-магазинах за $100 можна придбати маленький навушник для мобільного телефону. Він повністю міститься у вушному каналі. Таким чином можна зовсім непомітно користуватися мобільним. В інтернет-магазинах значиться, що він призначений для студентів — щоб вони успішніше могли складати іспити.
Кажуть, що на київському радіоринку продаються частотні радіосканери. З ними можна підслуховувати будь-який мобільний чи радіотелефон. Також нібито там продаються "жучки" розміром із сірникову головку. Щоправда, за використання цих пристроїв можна потрапити за ґрати на термін до п"яти років.
Коментарі