неділя, 04 червня 2006 17:36

"Навіть жінки нема"

Автор: фото: Євген КОЛЕСНИК
  Юрій Логвин каже, що не має жодних звань і премій
Юрій Логвин каже, що не має жодних звань і премій

"Можете не роззуватися", — каже 67-річний Юрій Логвин, запрошуючи до своєї квартири в письменницькому будинку на вулиці Гончара. У кутку, на підлозі, валяється зламана друкарська машинка 1923 року. Паркет сірий, затоптаний. На підвіконні — фарби та пляшка розчинника.

— Живу, як Діоген, — усідається за стіл. — Ні собаки, ні кішки, навіть жінки нема. І майстерні ніколи не мав, усе робив на коліні, — каже. — Дівчата і без майстерні мені позували — і голяка, і як завгодно. Цього року ще їх не малював. Стіни не прогрілися до певного ступеня наснаги, не можу мордувати прекрасну стать, — кутається в безрукавку. — А малюю оголену жіночу натуру з 54-го. Де завгодно. В кукурудзі. В коноплях. У ліфтовій шахті, де була скляна стеля і добре падало верхнє світло.

Дружина не...

— Кажу ж, нема, — супиться. — Прогнав під три чорти. Доньку з двох років виховував сам. Уявіть — дитині 5 років. Ви йдете в дитячу поліклініку. А там сидить 20 мамаш, і ти один серед них, поц. Зараз дочка в Канаді. Знає п"ять мов, а змушена підробляти в благодійній організації.

Не самотньо вам?

— Яка самотність? У мене книжки! Шкодую, що каша вариться не три хвилини, а 30. Що картоплю не можна їсти сирою. Що треба чистити оселедця, прати шкарпетки... Книжка мені життя врятувала, — киває на стареньку книжкову шафу. — У 46-му році захворів на запалення легень. Плюс дистрофія. Тато з мамою взяли книжку про Палех — отаку! — і віддали в комісійний магазин. Там зараз "Домашня кухня", на нинішній Богдана Хмельницького. Продали томину і купили для мене повний набір американських ліків.

А малювати коли почали?

— В окупації — у бабусі Мокрини й діда Никона. У селі Доброполі. Там був трофейний лощений папір. А чорнило — з кольорового порошку, видобутого хлопцями з німецьких сигнальних ракет. Сині, червоні й зелені. Пізніше, в Києві, куди нас батько забрав по війні, вчителька взяла мої роботи на республіканську виставку, і я одержав третю премію. Це була ілюстрація до Гауфа, німецького казкаря, "Халіф-лелека". Вручав мені її знаєте хто? Володимир Юхимович Семичасний, тоді комсомольський діяч, а в майбутньому шеф КДБ Радянського Союзу. Грамота з автографом дяді Володі у мене є, бережу.

Батько впливав на вас?

— Він був істориком архітектури. Їздив на етюди з батьком режисера Андрона Кончаловського. Але на мене ніколи не тиснув. Я до всього доходив сам.

А як стосунки з колегами?

— Художників раніше я дуже дратував. Ще з інституту. Бо вже на другому курсі у видавництві "Веселка" видав казку "Північне сяйво". А в день захисту мав другу книжку — ефіопську казку. Мені студент-ефіоп розповів, я обробив художньо, проілюстрував. Могес того хлопця звали. Пізніше, під час якогось заколоту в Ефіопії, його вбили. І написали на трупі: "Убіт по ошибкє".

На трупі написали: "Убіт по ошибкє"

А письменники всерйоз мене не сприймали. Крім Жені Гуцала, Григора Тютюнника та Валерія Шевчука. Я міг випити чарку. Заспівати сороміцьку пісню. Це справляло враження людини несерйозної. Для більшості я був "нє то". Як казали в Москві: "Логвін, ви нєудобний!"

А в Москву що занесло?

— Тут не давали дихати, і в 70-му вирішив поступати на Вищі сценарні курси. Завідував ними великий спеціаліст із диверсій і друг Лаврентія Берії Михайло Маклярський. "Подвиг разведчика" — це за його сценарієм. Від України було сім претендентів. Перший — Василь Стус. Ми з ним зустрілися на розі Хрещатика і тодішньої Карла Маркса. Він каже: "Мій сценарій на пошті затримали і передали в КДБ". А мій пройшов. Але я дуже вільно поводився на співбесіді. Начальство вирішило, що зі мною будуть клопоти — мені потім одна дєвочка із ЧК розповідала в Москві. Пізніше я вступив у Літінститут імені Горького.

Логвин поправляє косо заломленого берета.

— Берети ношу з 58-го. Хоч, бува, чіпляються деякі. Чому, мовляв, не надінете брилик і вишиванку, а ходите в беретику, як не наш? Мені зручно, голова не мерзне.

У 60-х я вчащав у родину київського гінеколога Вилєгжаніна, — продовжує. — Він сидів з Агатангелом Кримським, той загинув на його очах, десь на етапі. У Вилєгжаніна бував один філателіст, якому я подарував гравюру. В 92-му той філателіст раптом озвався. Каже, незалежній Україні потрібні марки. Привів мене до замміністра зв"язку Стародуба, ми домовилися про серію з восьми марок на трипільську тематику. Коштували марки по-різному: від одного купонокарбованця — до десяти.

Стали заможною людиною?

— Ну да, хіба не видно, — пхикає Логвин. Іде, поклацуючи розсохлим паркетом, і вертається з альбомом. — За перших чотири марки, яких надрукували накладом 40 мільйонів, як на сучасні гроші, одержав 112 доларів 76 центів.

Зате знаменитістю себе відчули.

— У Європі під маркою мікротекстом дають прізвище автора. Я теж дуже тонко зробив підпис. Приходжу в редакцію "Укрпошти", дивлюся, а клерки сидять і з насолодою скальпелями зішкрябують моє прізвище.

Логвин сміється.

— У літописі "Війна козацька" Дорошенко — ж-жлобуватий трохи вояка, з отакою шиєю, коротким носом, — розповідає про свою серію 17 українських гетьманів. А за офіційною версією — лицар. Хоча цей лицар, узнавши, що дружина стрибнула в гречку з його, як тепер сказали б, ад"ютантом, кинув війська, які вже перемогли російських воєвод на Лівобережжі, й побіг влаштовувати шахсей-вахсей коханцям.

Московські діячі спивалися, їх труїли клеврети. А українські ватажки, чи, як би тепер сказали похабно, "полєвиє камандіри"? Довбуш пішов до Дзвінки — був застрелений. Кармелюк пішов — був застрелений. Через жінку програв Україну Дорошенко. Тиміш Хмельниченко загинув, займаючись перелюбом із дівчиною з почту своєї нареченої. Упало ядро, поламало воза, люшня розбила йому стегно, і він помер від гангрени. Тільки один з наших воїнів загинув через горілку — сотник Харко, за яким названо Харків.

Звання якісь маєте, премії?

— Жодних звань, ніяких премій, — озивається Юрій Григорович. — Перша й остання нагорода — від Семичасного за "Халіфа-лелеку".

1939 — народився в Кременчуці
1945 — родина оселяється в Києві, на Ярославовому валу
1958 — вступив до Київського художнього інституту
1968 — навчання в художніх майстернях Академії мистецтв
1971 — втеча до Москви
1973 — повернення до Києва
1977 — народження доньки
1982 — одержав квартиру в Києві, на вул. Гончара
1989 — роман про терористів-асасинів "Таємниці одного діаманта"
Із 1959-го по 2006-й написав кілька романів, проілюстрував сотні книг. Автор найбільшої серії поштових марок України.

Зараз ви читаєте новину «"Навіть жінки нема"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути