четвер, 17 серпня 2006 18:31

"Дівчат любив, але жінку вибрав найкращу"

  95-річного Петра Полюховича доглядають син Сергій і невістка Надія
95-річного Петра Полюховича доглядають син Сергій і невістка Надія

На півночі Рівненщини, в Зарічненському районі, є старовинне село Серники. Його населення — 3700 душ. З них щонайменше три тисячі звуться Полюховичами.

У сільраді тихо — голова і заступник зранку поїхали в райцентр у справах. У приймальні сидить чорнява жінка у літній сукні.

— А погляньте-но сюди, — секретар сільради Надія Полюхович, 48 років, виймає довгий, на кількох аркушах, документ — виборчий список. Трапляються у списку і Костюковичі, й Шоломіцькі, але більшість селян — Полюховичі.

Навпроти кожного — вуличне прізвисько: Льотчик, Вакулич, Ризикант, Кіндер, Ябетка, Лєвшай, Салдат, Більшовик, Сельожок, Двойка, Дзвоняр, Сибірячка...

— Так ми відрізняємо одних Полюховичів від інших, — пояснює секретар. — Бо імена та по батькові теж повторюються. Мій батько колись нарікав, що паше у колгоспі, як монгольський кінь. Його і прозвали Монголом! — сміється жінка. — Тепер і мене так називають. А у школі дітей тільки по номерах і розрізняють. Приміром, є в класі десять Полюховичів Іванів Івановичів. Учитель кличе до дошки: "Полюхович третій!" або "Полюхович десятий!".

Найстаршим у селі називають 95-річного Петра Полюховича, на прізвисько Ковпачок. У старого Ковпачка 12 онуків і вісім правнуків, але досі живе у старенькій хаті. Поблизу мешкає з родиною його старший син Сергій, який доглядає батька і часто залишається в нього ночувати.

— Петро Ковпачок був колись ковалем, — розповідає дорогою 46-річний Іван Полюхович-Миколяй. — Хоча в нас майже кожен — майстер. От я столярую, сини теж. А сусіди — бондарі. Дід Петро пропрацював більше 40 років у кузні. Кузня тепер стоїть порожня, напіврозвалена. Молодь їде з села на заробітки в Росію, Польщу чи Білорусь.

Купив на базарі в москаля шапку, смішну таку

Полюховичі-Ковпачки живуть далеко. Від старої, початку ХVІ ст. церкви у центрі села до будинку найстаршого — два кілометри.

У дворі дві хати: одна стара, дерев"яна, друга — цегляна. Пухка жіночка зустрічає на порозі й кличе за стіл.

— Хіба я знала, за кого заміж іду, там, у Кухотській Волі? — господиня Надія Василівна, 49 років, насипає у миски борщ і крає скибками домашній хліб. — Навіть гадки не мала, що в мене стільки "родичів", — сміється. — Але прийняли як рідну, гріх нарікати. З"явилося і в мене прізвисько по чоловіку — Ковпаківна. Ковпачком прозвали батька нашого дідуся Дмитра. Він якось купив на базарі в москаля шапку, смішну таку, надів на голову — от і прозвали його Ковпачком. Дід наш старий уже, в 1911-му народився, пережив і першу, і другу світові війни. Служив на Першому білоруському фронт. Дійшов до Кенігсберга.

— Петро Дмитрович у нас герой, — до розмови приєднується Сергій Полюхович, 57 років. — Нас у нього було п"ятеро: три старші сестри, я і молодший брат Микола. Тепер усі роз"їхалися: хто в Зарічне, хто — в сусідні Вичівки, ближче до білоруського кордону. А я лишився коло батька. Просив перейти до нас жити — не хоче. Зараз трохи прихворів, але тримається молодцем.

На стіні старої хати висить велика табличка "Здесь живет инвалид Великой Отечественной войны". Пані Надія каже, що її причепили ще за Радянського Союзу.

— Нахиліть голову, бо низькі двері, — застерігає.

На старій, військового зразка кушетці відпочиває дід Петро. Біля спинки ліжка ціпок — два роки тому господар зліг і тепер рідко стає на ноги. Він щойно прокинувся і побачив над собою високу невістку.

— То моя нова внучка? — тицяє пальцем. Звик, певно, що його час од часу провідують численні онуки й правнуки.

Для нього і корову тримаємо

— Та ні, тату! То з газети приїхали! — голосно пояснює Надія: дідусь недочуває.

— Е, старість — то хвороба, і нічого з цим не вдієш, — каже він.  — Молодий я був ох і сильний же! Дівчат любив, але жінку вибрав найкращу. Коли забрали в армію, у пєхоту, на день по 80 кілометрів долали, а мені хоч би що. А тепер двох кроків пройти не можу. Дякую Богові, що діточок мені послав і онуків. Усіх люблю.

— А мене найбільше, правда, тату? — Надія ворушить рукою волосся свекра. Обличчя дідуся розпливається в усмішці. — А ще мого сина, якого назвали на честь діда, він і хату на нього відписав. Але Петро давно одружився і звідси поїхав. А я дідуся і пострижу, і помию, і їсти принесу. Наш дідусь поїсти любить. Правда, все м"яке і варене. Більше всього любить налисники з домашнім сиром. Для нього і корову тримаємо. А молоко в нашому селі найдешевше в країні.

Літр молока у Серниках коштує 55 копійок. А раніше за нього давали 45.

— Після смерті дружини, — продовжує Надія, — Петро Дмитрович зажурився. Але життя любити не перестав. З ранку до вечора дивиться телевізор. Ми йому кольоровий купили. Хоча показують всього три канали — Перший національний, ОРТ і білоруське телебачення. Дивиться усе.

— Усе добре, от тільки голосувати мені не випадає, — зненацька озивається дід. — Лише по телевізору вибори і дивлюся. Скільки разів просили сільраду, щоби привезли мені скриньку. Але кому то треба?





Першим був Лук"ян Полюхович

1449-го польська королева Бона нагородила боярина Лук"яна Полюховича, який ніс прикордонну службу, дворянським титулом і подарувала землі в нинішньому Зарічненському районі. Лук"ян і ще четверо його братів побудували маєток і заклали село Серники. Полюховичами почали називати й кріпаків, за принципом: "Кому належиш — Полюховичам". Парубки з інших сіл, одружуючись із серниківськими дівчатами, брали їхнє прізвище. У селі переконані, що Полюховичі з інших регіонів України і світу походять звідси. Один із вихідців Серників, Іван Полюхович, був депутатом Верховної Ради. У Рівному діє Асоціація Полюховичів. Ця організація матеріально  підтримує усіх людей з таким прізвищем.

1911, 4 липня — Петро Ковпачок-Полюхович народився в селі Серники Зарічненського р-ну на Рівненщині
1937 — одружився з Ганною
1938 — забрали в армію; народилася донька Віра
1941 — воював на Першому білоруському фронті
1944 — повернувся в Серники з медаллю "За взяття Кенігсберга"; народилася донька Люба
1947, 1949, 1957— народилися донька Марія, сини Сергій та Микола
1973 — вийшов з кузні на пенсію
1976 — померла дружина
2006, серпень — онучатого зятя Петра, чоловіка Наталі, збила машина, коли їхав на мотоциклі; родина збирає гроші на лікування. Наталя працює санітаркою в сільській амбулаторії

Зараз ви читаєте новину «"Дівчат любив, але жінку вибрав найкращу"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути