неділя, 21 листопада 2021 09:00

"У планах – спалити Москву": як виглядає найбільша в Україні колекція зброї
47

Найбільша в Україні колекція стрілецької зброї розміщена у єдиному в країні військовому музеї "Штурм" у Львові. Арсенал біля 40 років збирав майданівець та ветеран АТО, доброволець 2-ї афганської роти батальйону "Айдар" 55-річний Володимир Правосудов.

Окрім вогнепальної зброї, у колекції львів'янина – воєнні амуніції різних років і століть, уніформи, мундири, військові карти, агітаційні листівки, солдатські документи і предмети побуту, холодна зброя. Є навіть армійські вантажівки, гармати та бронеавтомобіль.

Кореспондент Gazeta.ua побував в унікальному музеї. Розпитав у його працівників та власників за найцінніші експонати. А також дізнався, чим живе сьогодні єдиний в країні заклад із надзвичайною колекцією зброю.

Музей "Штурм" знаходиться на території однойменного магазину зброї та спорядження на вул. Персенківка, 17. Відвідувачів найперше зустрічає кількаметровий банер із фотографіями загиблих героїв АТО та ООС зі Львівщини.

Автор: Валерій Шмаков
  Зброя та амуніція Першої Світової війни. Кайзерівської Німеччини та Російської імператорської армії
Зброя та амуніція Першої Світової війни. Кайзерівської Німеччини та Російської імператорської армії

При вході впадає в око й інсталяція у центрі якої - український військовий в зоні ООС. Він одягнутий у камуфляж, поруч – корпус снаряду, який випускає реактивна система залпового вогню "Смерч", міномет та міни. Поруч стоїть манекен солдата США часів Другої світової війни. У нього в ногах лежить іржавий німецький протитанковий гранатомет "Панцершрек".

Наш музей спонукає думати про патріотизм і націю, а не про шлунок, як реберня в музеї Арсенал

- Доволі рідкісна річ. Далеко не в кожному музеї побачиш. Його часто плутають із іншим німецьким гранатометом "Офенрор". Але він не має захисного щитка, - пояснює відповідальний за фонди музею Андрій Горішевський. Одягнений у тактичні штани і сорочку кольору койот. На поясі німецька пряжка з написом "Gott mit uns" – "Бог з нами". Подібні носили солдати Вермахту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відновили криївку УПА

Експозиція охоплює період від часів Київської Русі та Галицького Королівства до сучасної російсько-української війни. Поділена на історичні епохи, кожна з яких розповідає про збройну боротьбу українського народу за Незалежність.

Найстарішим мундиром в музеї є кітель солдата епохи Наполеона. Також можна побачити як виглядав середньовічний воїн Галицького Королівства, мундир Підхорунжого УСС, однострої бійців Української повстанської армії, Карпатської Січі та вояків дивізії СС "Галичина".

Є манекени уніформ окупаційних армій: німецького піхотинця часів Першої світової війни, солдата з російського імператорського війська та першої кінної армії Семена Будьоного, німецького поліцая, чекіста та офіцера НКВС. Біля кожного - зразки зброї того періоду.

Також зібрана колекція мундирів міністрів оборони України з 1991 року.

- Важко порахувати, скільки експонатів у музеї. Близько трьох тисяч одиниць зброї, - продовжує Андрій. - Маємо такі рідкісні екземпляри, яких немає навіть в Львівському історичному музеї. По кількості короткоствольної зброї ми, мабуть, перші в Європі. Є понад 250 пістолетів і револьверів різних епох. Лише фотографій біля 10 тисяч. Раритетні газети рахуємо ящиками. Щось з експонатів купуємо, щось дарують. От у нас мінометна плита лежить і шматок ствола. Це пошуковці львівського комунального підприємства "Доля" розкопали під Бродами німецький мінометний розрахунок. Німців з почестями перепоховали, а міномет подарували нам.

Автор: Валерій Шмаков
  Поліцейський капсульний револьвер Уберті-Кардоне зразка 1862 р. (Італія) та "Енфілд №2 MkI"  зразка 1926 р. (Британія)
Поліцейський капсульний револьвер Уберті-Кардоне зразка 1862 р. (Італія) та "Енфілд №2 MkI" зразка 1926 р. (Британія)

Зі стрілецької зброї тут представлена майже вся, яку використовували на східному фронті Першої та Другої світових воєн. Акуратно викладені й більш сучасні автомати, кулемети і снайперські гвинтівки, якими досі воюють на Донбасі. Також бронежилети і каски з Майдану. Ще є трофеї, взяті у "Беркута" та російських бойовиків на Донбасі.

Поруч із відомою зброєю, як британський автомат Sten чи німецький кулемет MG-42 - лежать зразки, які нечасто можна зустріти у музеях. Наприклад, фінський пістолет-кулемет Suomi, німецький авіаційний кулемет MG-15 зразка 1936 року, італійський кулемет Breda M37 1937-го, німецький протитанковий гранатомет Panzerfaust-30.

У діда був німецький багнет, яким свиней кололи. В німецьку каску часів Другої світової курам корм насипали

У планах – дістати для музею британський та німецький кулемети: Lewis та Schwarzlose M1907 відповідно, зізнається Андрій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Старший за Львів - відкрили унікальний музей Звенигорода

- Знадобилися б для зйомок фільмів та реконструкцій про січових стрільців та проголошення Західноукраїнської Народної Республіки, - пояснює.

З рідкісних екземплярів стрілецької зброї, також є однозарядний пістолет "Монте-Крісто" XIX ст., капсульний револьвер системи Бомена-Адамса зразка 1855-го. Є зброя періоду колоніальних війн в Африці, італійський поліцейський капсульний револьвер Уберті-Кардоне зразка 1862 року. Також один з перших самозарядних пістолетів Steyr M1907. Унікальним є станковий кулемет Максим, який був на озброєнні фінської армії, коли та відбивала агресію СРСР під час зимової війни 1939-1940 років.

З найдавніших експонатів є моргенштерн - булава з шипами на ланцюзі, меч-фламберг, європейські шаблі часів Наполеона та катани японської імператорської армії. А також мушкети, капсульні пістолети XVIII-XIX ст. і кремнієвий пістолет-сокира. Окрім цього розміщена велика колекція багнетів і армійських ножів, фляги, протигази, та навіть раритетні кіно- та фотоапарати, як засіб тодішньої пропаганди.

Зразки стрілецької зброї часів Другої світової війни
Фото: Валерій Шмаков
Кулемети "Максим" різних модифікацій, німеький MG-42 та чешський ZB-53
Німецький кулемет MG-34 та італійський Breda
Інсталяція на вході у музей. Внизу лежить гранатомет Панцершрек
Шоломи часів Першої Світової війни

Чимало експонатів у Володимира Правосудова з'явилися після Революції гідності та війни на Донбасі. Відстоювати Україну на Схід він вирушив у травні 2014-го. У складі "Айдару" пройшов найважчі бої – виходив із котлів, воював за Луганський і Донецький аеропорти. Тричі був поранений і повертався на службу. Після того, як був комісований зі збройних сил через стан здоров'я – узявся допомагати військовим.

- Союзники по антигітлерівській коаліції — США та англійці - після 1945 року допомагали УПА зброєю та спорядженням. У криївках іноді знаходять американські речі, яких там здавалося б, не могло бути. Це з літаків скидали на парашутах, - каже Володимир Правосудов, сидячи у курилці музею. - Ми першими в Україні показали, що музей не обов'язково має бути державним, який контролюють і перевіряють. Колекцію почав збирати ще з 13, чи 16 років. Вже не пригадую точно. Я зі Стрия. У мого діда був німецький багнет, яким свиней кололи. Мали німецьку каску часів Другої світової, в яку курам корм насипали. Тоді такі речі не цінувались. У сусідів була німецька каска з Першої світової – з рожками. А у нашій їх не було. От я і став цікавитись такими речами, шукати літературу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В "Софії Київській" показали холодну зброю часів заснування Запорозької Січі

- Наш музей спонукає думати про патріотизм і націю, а не про шлунок, як реберня в музеї Арсенал у центрі Львова. Також ми хронічно-аполітичні. Можливо за рахунок цього і виживаємо, - додає Правосудов розглядаючи фотографії, які робив із побратимами у зоні АТО. Світлини висять в рамках на стіні у курилці.

- Половини цих хлопців уже немає в живих, - зітхає Володимир.

Військова техніка часів Другої світової війни - виставлена у дворі музею. Вражає німецька військова вантажівка Opel Blitz та радянський бронеавтомобіль БА-64. Більшість техніки не зовсім автентична, пояснює Андрій Горішевський.

- Opel, наприклад, перероблений з радянської післявоєнної вантажівки, хоч і з деякими "рідними" деталями. Але і радянські вантажівки робилися на основі американських та німецьких", - каже.

Автор: Валерій Шмаков
  Німецька вантажівка Opel Blitz та радянський бронеавтомобіль БА-64
Німецька вантажівка Opel Blitz та радянський бронеавтомобіль БА-64

В одному із залів на стінах вивішені агітаційні плакати та листівки. Багато рідкісних, переважно німецькі та ті, які стосуються дивізії СС "Галичина". В рамках за склом чимало військових мап, як наприклад німецька карта Києва у перші дні окупації 1941 року. Є карта України 1918-го, де у складі нашої держави перебуває Кубань.

Музей має чимало українських газет часів німецької окупації - "Львівські вісті", "Голос Підкарпаття" тощо. В стінній газеті для українських селян генерал-губернаторства "Нові вісті" за вересень 1943-го - розповідається про звільнення Беніто Мусоліні з полону повстанців.

Є копія свідоцтва про перший збитий радянський літак під час німецько-радянської війни. У ньому вказується, що 22 червня 1941 року в районі Львова пілот Люфтваффе українського походження Роберт Олійник – знищив радянський винищувач І-16.

Дякуючи російсько-українській війні ми утвердились як нація

Нещодавно музею подарували документи УПА, які знайшли у бідоні.

- Кожен аркуш розклав по файлах, досліджуємо їх. Є цікаві документи, наприклад заклики проти організування "стрибків". Упівці закликали громадян не записуватись у помічники енкаведистів, бо вкриють себе вічною ганьбою. Приходив директор музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий, все перефотографовував. Запитав, чи не будемо ми це комусь продавати. Кажу: "Звісно ні!", - розповідає Андрій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Лише один момент. Не кажіть про радянських "наші" - у селі відкрили музей загиблих літаків

У музеї представлено лише частину всієї колекції, яку вдалось зібрати. Аби виставити всі експонати - в магазині недостатньо місця. Раніше колекцію Правосудова виставляли у Будинку воїна.

- На сесії міськради нам виділили приміщення на вулиці Зелена, 22. Але документів на нього ще немає. Там раніше був книжковий склад, площа велика, але треба робити ремонт. І опалення там також ніколи не було. У нас є знайомі екскурсоводи. Якби ми там відкрилися, вони б включили цю локацію у свій маршрут, - додає Горішевський.

Музей "Штурм" співпрацює із Держкіно та студіями, що знімають історичні фільми. Зокрема, експонати музею використовувалась при зйомках художньо-документальних стрічок "Бій за Маківку", "Хроніка УПА", "Золотий вересень", "Легіон. Хроніка Української галицької армії 1918 –1919", "Жива" та в кліпі про УПА "Машинґвери".

Автор: Валерій Шмаков
  Мундири Українських січових стрільців
Мундири Українських січових стрільців

Нещодавно у Львові знімали відеоролик до комп'ютерної гри про висадку Союзників в Нормандії у 1944 року. І там також була задіяна гармата і зброя "Штурму".

- Які у вас плани на майбутнє? – питаю.

- Завершити те, що не доробили наші предки - спалити Москву. Можливо наше покоління ще не зможе, а наступне так, - відказує Правосудов. - Це наш віковічний ворог, з яким ми 300 років воюємо. Дякуючи російсько-українській війні ми утвердились як нація. Раніше коли приїжджав в Маріуполь, Дніпро чи Кривий Ріг - не чув там української мови. Тепер все стало на свої місця. Це головне. Тому ми переможемо.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Шолом пілота УГА та вишиванка із парашутного шовку - виставили унікальні експонати

2

мільйони одиниць нелегальної вогнепальної зброї – щонайменше мають на руках українці. Ця кількість може варіюватися і сягати навіть 6 млн, за даними Міністерства внутрішніх справ. Водночас у Генпрокуратурі вважають, що нелегальних "стволів" в Україні від 3 до 5 млн. Офіційно оформлена зброя у понад мільйона громадян.

"До кінця 2021 року або максимум на початку наступного - запрацює офіційний реєстр зброї, яка перебуває в обігу в Україні. Створення такого реєстру посилить законодавче регулювання обігу зброї. Подібний не був створений за 30 років незалежності України. Але ми над цим саме працюємо", - заявляв наприкінці жовтня цьогоріч міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

Автор: Facebook.com/Володимир Правосудов
  У складі  2-ї афганської роти "Айдару" Володимир Правосудов пройшов найважчі бої 2014 року
У складі 2-ї афганської роти "Айдару" Володимир Правосудов пройшов найважчі бої 2014 року
Зараз ви читаєте новину «"У планах – спалити Москву": як виглядає найбільша в Україні колекція зброї». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути