Виходжу з метро. Вусатий літній чоловік продає черешню. По 15 гривень. Думаю: "За 5 хвилин буду повертатися, куплю".
Іду назад, опа – вже 20!
– У вас що, кожна хвилина – плюс 1 гривня? 5 хвилин тому на табличці було 15.
– Бери за 15! – каже інший чоловік, якого перший раз не було. У його руках груба пачка грошей. Торговець цей – кавказької зовнішності.
Ніде не люблять чужаків – це нормально
Вусатий накладає мені в кульок черешню. Я даю гроші, він передає їх другому – той щось відраховує, частину бере собі, іншу – продавцю.
Я, не дуже голосно, вусаневі:
– Рекет? Думала, такого вже немає.
Чоловік опускає очі. Мовчить. Кавказець усміхається, бажає мені смачного, каже приходити ще.
І я згадала, як один чоловік із пейсами говорив:
– Пам'ятай, ми в цій країні – гості. Ніде не люблять чужаків – це нормально. Тому, коли щось робиш, думай не тільки про те, що подумають про тебе. Думай, що подумають про твій народ. Зробиш добре – так має бути. Зробиш погано – вони, євреї, всі такі!
Уявляю, як вусатий повертається додому й розповідає, що якесь падло неслов'янської зовнішності частину грошей за черешню відібрало. За черешню, що росте в їхньому городі. А поруч сидить онук і слухає історію про засмаглого бабайку. І тепер, коли хлопчик бачитиме людей із Кавказу, в його голові спалахне червона лампочка: "Падло, яке образило мого діда". А потім хлопчик виросте і розповість історію про бабайку з Кавказу своїм дітям та онукам. Історія про черешню перетвориться на народну казку, а потім – на архетип. І жити довго та щасливо у нас не вийде.
Комментарии
45