Ексклюзивы
четверг, 05 мая 2011 16:41

Два карбованці премії давали за виступ на концерті

- Такого, як наш керівник Іван Кобилянський, більше ніде в світі не було, - запевняє 60-річний Антон Муха, хорист колись відомого на весь Радянський Союз самодіяльного хору Тернопільського бавовняно-прядильного комбінату. - Іван Йосипович був і строгим, і компанійським. Дружив з усіма, а головне - знав, як вийти з любої ситуації. Раз, пригадую, зібралися на репетицію - ніяк робота не йде. Хористи співають не в такт, пісня не розучується. Він зупиняє все. Послав дівчат на "точку". Ті принесли пару літрів самогонки. Випили по трохи, і все пішло як по маслу.

Перша репетиція хору відбулася 21 травня 1968 року - через неповних чотири місяці після відкриття підприємства.

- Кобилянський працював в училищі, що готувало спеціалістів на комбінат, - розповідає хористка Оксана Осадца, 61 рік. - Ще на вступних екзаменах змушував усіх співати. Потім тримав контакт із тими, хто йому сподобався. Коли йшли на роботу, одразу брав до себе в хор.

Послав дівчат на "точку". Ті принесли пару літрів самогонки. Випили по трохи, і все пішло як по маслу

 

Хористів начальники цехів спочатку не відпускали на спів - через них "горів план". Репетирували двічі на тиждень - у вівторок і четвер.

- Рятувало, що тодішній директор комбінату Степан Мусієнко дуже любив українську пісню, - згадує Юрій Ляшук, 72 роки. - Хорист, якого не відпускали, жалівся в профком. Ті - до директора. А він викликав начальника цеху і давав втик. Після того всьо було нормально.

За 30 років існування хору з 60 учасників через нього пройшло майже півтисячі людей. Зо 30 хористів співали постійно. Решта змінювалися.

- Хтось міняв роботу, когось за п'янку виганяли, - пояснює 72-річний Олег Розвадовський. - Часто було, що дівчина заміж виходила, і чоловік вже не пускав на репетиції. Ревнував. У мене вдома теж сцени були. Як на хор забагато часу тратив - жінка заявляла, що ходжу туди, аби з дівками водитися.

- Як заміж вийшла, то чоловіка теж у хор привела, - згадує Оксана Осадца. - Коли на репетиції ходили, то малих не було з ким лишати - брали з собою. За кулісами постійно троє-п'ятеро дітей хористів бавилися. За якийсь час придумали сформувати дитячий хор.

Основою репертуару тернопільських текстильників були українські народні пісні.

- Та хор, який не співав патріотично-комуністичних пісень, не мав шансів існувати, - додає Розвадовський. - Перша й остання пісні на концерті мусили бути ідеологічні. Їх вибирали до дати. На 1 травня співали "Слава рабочим рукам", до річниці Леніна - "Ленин всегда живой", на 9 травня - "'Этот День победы".

Плати за спів працівники комбінату не отримували. Та після успішних виступів їм зазвичай призначали премії.

- За концерт могли дати 2 карбованці премії. До Дня текстильника, 11 червня, - 15-20 карбованців, - згадує 61-річна Ірина Секрієр.

Вигідними для хористів були закордонні поїздки - давали відрядні. Ще й могли накупити дефіцитів.

- Коли 1970-х поїхали до Болгарії, то видали всім по 30 левів, - долучається до розмови Галина Зьомко, 57 років. - За 12 куртку джинсову купила, пару кофточок - по леву, туфлі. З Болгарії всі, пам'ятаю, шоколад везли, бо в нас не було. У Тирасполі в Молдавії купували сорочки по 12 карбованців. У російській Пензі масово брали годинники-"зозульки". Вони й досі працюють.

Перед закордонними поїздками хористам на спеціальних лекціях розповідали, як там поводитися. Забороняли віддалятися від групи, говорити на політичні теми, напиватися і непристойно поводитися. Хто порушував - давав пояснення парторгові. Часом могли викликати на розмову в КГБ. Його представник завжди супроводжував групу за кордоном - представлявся журналістом або чиновником. "Гебіста" легко вираховували. І намагалися споювати, щоб не просихав.

Із Болгарії всі шоколад везли, бо в нас не було. У Молдавії купували сорочки по 12 рублів

- У Болгарії двоє глядачів побилися об заклад на пляшку коньяку, справжні в мене вуса чи наклеєні, - сміється Розвадовський. - Після концерту знайшли мене на вулиці. Один підійшов, перепросив і питає, чи то шиньйон. Кажу: "Попробуй". Він тільки руку потягнув, а я як гавкну - той відскочив. Програв, бо я мав вуса справжні.

Під час поїздки до Львова один зі співаків, щоб пожартувати з баяніста, сховав його інструмент за автобус. Водій цього не бачив, і, коли розвертався, наїхав на нього колесом. Жартівник отримав догану і штраф: баян був цінний - коштував 5 тис. крб, зроблений на замовлення. Ремонтували за гроші комбінату.

- Під час іншого концерту баяніст, який виходив першим, провалився ногою під сцену, бо дошка не була прибита, - згадує 64-річна Тамара Томбоштейн. - Упав, забив руку, але далі грав. Правда, першу пісню ми таки зірвали, бо половина хористів не могли стримати сміху.

Одружувалися хористи-текстильники між собою рідко, зате часто брали одне одного за кумів. Зазвичай разом святкували дні народження, весілля, новосілля.

- На моє 40-річчя Іван Йосипович несподівано привів до мене половину хору в гості, - розповідає Галина Зьомко. - А я їх на наступний тиждень планувала запрошувати. Зайшов у хату, питає: "Ти хор поважаєш?" Кажу: "Так!" А сама думаю, що я на стіл поставлю. Бо холодильник порожній, а тут заходить три десятки людей. Але нічо - хтось побіг у магазин, хтось канапки мастить, хтось бараболю чистить. Поїли, попили. Танці влаштували до 12 години, а потім ще надворі заспівали. Вікна блим-блим - засвічуються. Люди голови висовують. Не пам'ятаю, щоб хтось сварився. "Браво!" - кричали.

У березні 1997-го керівник хору Іван Кобилянський помер. 2001-го колектив розпався. Цієї весни кілька десятків хористів-пенсіонерів почали знову збиратися у Світлиці міського управління соціальної політики. Дали концерт до Шевченківських днів. Тепер шукають нового керівника і хочуть відновити репетиції.

 

Сировину везли з Узбекистану

 

Офіційно відкрили Тернопільський бавовняно-прядильний комбінат 1 лютого 1968 року. У фасадну стіну заклали капсулу з посланням для нащадків. Що в ній було написано, робітники не пригадують.

Прислали працювати багато фахівців із російського міста Іваново. А сировину для комбінату везли переважно з Узбекистану. Зведення підприємства в Тернополі пояснювали бажанням розвинути промислово відсталий регіон, де багато вільних робочих рук.

Як проходила коло охоронця, то злякалася, заклякла і так себе видала. Той посміявся і відібрав вату

- Зарплати в нас, порівняно з іншими підприємствами, були високі, - згадує 61-річна Ірина Секрієр із прядильного цеху. - Як тільки комбінат заснували, то я мала 68 карбованців. А вже на початку 1980-х - 300. За одну зарплату могла купити весь одяг на сезон для всієї сім'ї.

Але й крали немало. Переважно ті, хто працював на останній стадії виробництва, - там, де вже була готова тканина. Дівчата могли пронести пару метрів через прохідну - намотували на себе під одяг. Я один раз пробувала з цеху трохи вати винести - мама попросила на камізельку. Але як проходила повз охоронця, то злякалася, заклякла і так себе видала. Той посміявся і відібрав вату. Наступного дня купила її в магазині, і більше виносити щось не пробувала.

Молодим працівникам, які приходили на комбінат, давали квартиру. Тому до Тернополя перебиралося багато текстильників з інших республік СРСР, переважно з Росії. Тернопільський бавовняно-прядильний був одним із трьох найбільших виробників тканини в Українській РСР. 1977-го йому присвоїли звання - 60-річчя Великого Жовтня.

Після розпаду Радянського Союзу комбінат перетворили в акціонерне товариство. Новим його власником у жовтні 2002-го стала компанія з міжнародними інвестиціями Logistic-Service. Нині на "Текстерно" - так називається підприємство - працює близько тисячі працівників.

 

160 000 000 погонних метрів

тканини випускав на рік Тернопільський бавовняно-прядильний комбінат на початку 1980-х. Цього вистачить, щоб обмотати Землю по екватору чотири рази

40 футбольних полів

становила площа, яку займали три фабрики Тернопільського бавовняно-прядильного комбінату

ХеБеКа

так у Тернополі називали місцевий бавовняно-прядильний комбінат - від російського "хлопчато-бумажный комбинат". Підприємство було одним із найбільших роботодавців у місті. У пік свого розвитку - наприкінці 1970-х - на початку 1980-х - тут працювало 12 тис. людей, переважно дівчат і молодих жінок

 

Сейчас вы читаете новость «Два карбованці премії давали за виступ на концерті ». Вас также могут заинтересовать свежие новости Украины и мировые на Gazeta.ua

Комментарии

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосов: 1
Голосование Как вы обустраиваете быт в условиях отключения электроэнергии
  • Приобрели дополнительное оборудование для жилья для энергонезависимости
  • Подбираем оборудование и готовимся к покупке
  • Нет средств на такое, эти приборы слишком дорогие
  • Есть фонари и павербанки для зарядки гаджетов, нас это устраивает
  • Уверены, что неудобства временные и вскоре правительство решит проблему нехватки электроэнергии.
  • Наше жилище со светом, потому что мы на одной линии с объектом критической инфраструктуры
  • Ваш вариант
Просмотреть