— Повідомляю, що ви, Янукович Віктор Федорович, підозрюєтесь у вчиненні державної зради, пособництві представникам Російської Федерації, в умисних діях, вчинених із метою зміни меж території та державного кордону України, — каже генеральний прокурор 51-річний Юрій Луценко в залі Святошинського районого суду міста Києва 28 листопада.
Цього дня там через відеозв'язок із судом російського міста Ростов-на-Дону допитують екс-президента Віктора Януковича. Він проходить як свідок у справі про розстріл колишніми бійцями "Беркута" 48 майданівців. Луценко зачитав підозру під час технічної перерви. Відеотрансляції з Ростова не було.
Януковича підозрюють у тому, що 1 березня 2014 року в Росії він закликав тамтешнього президента Володимира Путіна ввести збройні сили на територію України. Внаслідок цього Україна зазнала збитків на понад 1,08 трлн грн. Справу розслідує Головна військова прокуратура. Повідомлення про підозру надіслали на всі відомі адреси проживання й можливого перебування екс-президента.
— Немає впевненості, що Янукович чув підозру. Сумнівно, що російська сторона підтвердить його присутність біля відеозв'язку. Це можуть визнати процесуальним порушенням. І справу не розглянуть у суді, — каже 43-річний Сергій Старенький, колишній голова Державної пенітенціарної служби.
— Чи дійсно встановлене місце проживання екс-президента? Раніше Генпрокуратура повідомляла, що Росія його не підтверджувала. Янукович може заявити, що йому офіційно повістка не надходила, бо проживає за іншою адресою. Процедура заочного засудження недосконало прописана. І будь-який адвокат може це використати, щоб згорнути судовий процес.
Обвинувачення в державній зраді не має терміну давності. Янукович може потрапити до рук українського правосуддя через 10 чи 15 років. До прикладу, нацистів знаходили в Латинській Америці у 1970—1980-х. Справи передавали до суду й виносили вироки.
— Те, що Луценко зачитав у залі суду при вимкнутому моніторі, не має жодних правових наслідків, — каже 31-річний Андрій Слюсар, експерт робочої групи Реанімаційного пакету реформ.
— Процедура заочного засудження нівелює переважну більшість прав особи в кримінальному процесі. Фактично громадянин може бути засуджений без присутності на засіданні суду, можливості спілкуватися з адвокатом, мати останнє слово. Найкращим варіантом було б зібрати достатню доказову базу, оголосити Януковичу підозру, далі — подати в міжнародний розшук. Зупинити розслідування до моменту встановлення його офіційного місця перебування і початку процедури екстрадиції.
Якщо Януковича засудять за чинними процедурами, Росія його не видасть для покарання. Документ про заочне засудження не матиме жодного юридичного значення у світі. Вирок зразу оскаржать у Європейському суді з прав людини. З великою вірогідністю там вкажуть на його незаконність. Януковича не можна буде судити повторно за ті ж самі злочини. Україна втратить можливість кримінально переслідувати його в майбутньому. І все залишиться, як є.
19,5 млн грн виділили з державного бюджету партії "Самопоміч". Це – кошти за дотримання гендерних квот у партійному списку на виборах до Верховної Ради позаторік. За законом "Про політичні партії", представників кожної статі у виборчому списку має бути не менше 30%. Із парламентських політичних сил вимоги дотрималася тільки "Самопоміч". Від неї народними депутатами стали дев'ять жінок і 21 чоловік.
Кошти мають використати на фінансування статутної діяльності партії. Витратити їх треба до кінця поточного року. Якщо не встигнуть, гроші доведеться повернути.
Коментарі