"Дивись! Вже можу з тобою танцювати", — 56-річний "бютівець" Григорій Омельченко розводить руки в сторони й показує, що вже добре себе почуває. У травні цього року його, тоді ще народного депутата, збила машина поблизу Верховної Ради. Сьогодні він уже ходить без палиці, але кілька разів на тиждень отримує понад 30 уколів у хребет.
Хоча Омельченко і склав повноваження народного депутата, але інтерв"ю призначає у комітетах Верховної Ради. Парламентська охорона його пропускає, навіть не запитуючи про посвідчення. "Бютівець" піднімається на третій поверх. Каже, що до нього в кабінет нині не потрапиш через ремонти. Тому заходить до голови комітету з боротьби з організованою злочинністю Миколи Джиги з Партії регіонів. На стіні тут висить портрет прем"єра Віктора Януковича.
— Тільки не вздумай мене фотографувати на цьому фоні. Бо я тобі зроблю! — наказує Омельченко фотографу.
Юлія Тимошенко обіцяє, якщо очолить уряд, то може повернутися до реприватизації деяких підприємств. Зокрема "Дніпроенерго", яке контролює мільярдер-"регіонал" Ринат Ахметов...
— Не вдавайтеся в ці дрібниці! — голосно вигукує Омельченко. — Ролі не грає, яке підприємство. Тільки відбулася приватизація з порушенням закону, через суд все анульовується. Хоч би й інопланетянин порушив закон — у ракету й відправити, звідки прилетів.
Чому вже 7 років не можуть розкрити вбивство журналіста Георгія Ґонґадзе?
— Причина проста: до цього злочину причетний колишній президент України Леонід Кучма. Це доведено парламентською слідчою комісією, яку я очолював. Ми зробили висновок, що Кучма є організатором викрадення Георгія Ґонґадзе, що потягло за собою тяжкі наслідки — його смерть. Ми встановили, що до злочину причетні такі особи: Леонід Кучма, колишній глава його адміністрації Володимир Литвин, колишній міністр внутрішніх справ, уже нині покійний Юрій Кравченко та колишній голова Служби безпеки України Леонід Деркач. Підбурювачем до злочину виступив Литвин, а Кучма віддав наказ Кравченку — організувати злочинні дії проти Ґонґадзе. Вплоть до викрадення його чеченцями.
Підбурювачем до злочину виступив Литвин, а Кучма віддав наказ Кравченку
Такі висновки зроблені лише на підставі плівок Мельниченка?
— Дорогенька моя, не перебивай! За моїми плечами — більше слідчо-оперативного досвіду, ніж ти прожила на світі, — з притиском відповідає Омельченко й продовжує: — І якщо цей висновок зробила слідча комісія, до якої входили представники різних політичних фракцій і проголосували одноголосно, то докази були вагомі. Вони перебувають у Генеральній прокуратурі. Наша комісія кваліфікувала їхні дії, як організацію викрадення, а не вбивство. За це їм присудили б від 5 до 10 років позбавлення волі.
Чому ж Генеральна прокуратура тупцює на місці?
— Це запитання до колишніх і нинішніх генпрокурорів: Медведька, Піскуна, Потебенька та Васильєва. Слідча комісія свою місію виконала. Було встановлено, що записи Мельниченка не підроблені. Переконаний, що разом із виконавцями викрадення Ґонґадзе на лаву підсудних має сісти й Святослав Піскун — за халатність при розслідуванні цієї справи. Разом з усіма іншими генеральними прокурорами, які належно не розслідували її.
Як Україні виходити з цієї ганебної ситуації?
— Треба, щоб люди повірили в те, що перед законом немає рівніших чи кривіших. Треба, щоб винні у злочині були покарані. Я не кровожадний. Я не хочу, щоб Кучму засуджували до довгих років ув"язнення. Нехай вирок йому буде умовний, із відстрочкою виконання. Хай буде позбавлення волі, а потім його президент помилує. Але лише тоді громадяни повірять, що всі дійсно рівні перед законом, і гасло Ющенка починає діяти. І нинішній та майбутні президенти знатимуть, що їхнього попередника су-ди-ли! — Омельченко розтягує останнє слово по складах.
"Бютівець" каже, що якщо у наступній Верховній Раді його блок матиме 226 голосів, то коаліції з "Нашою Україною — Народною самообороною" не створюватимуть.
Тобто об"єднання з НУ-НС не буде?
— Буде. Ми сформуємо уряд. Але відповідальність ділитиметься вже пополам, і Кучма, Кравчук та іже з ними на лаву підсудних не сядуть. Але якщо в нас буде 226 голосів, то ми коаліцію ні з ким не створюватимемо й посадимо на лаву підсудних усіх винних. Якщо наш блок цього не зробить, то на наступних виборах я сам казатиму, щоб за наш блок і за мене особисто не голосували.
Наступного дня після розмови "ГПУ" зателефонувала Омельченкові й уточнила: чому ж він призначив зустріч у комітетах Верховної Ради? Адже повноваження народного депутата він склав ще у червні. Григорій Омелянович образився. Сказав, що у Верховній Раді України більше не працює і попросив більше йому не дзвонити.
Коментарі