четвер, 18 червня 2009 18:37

"Кравчук наче з цепу зірвався"

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
  Лідер Соцпартії Олександр Мороз каже, що до кінця року зовнішній борг України може зрости до 100 мільярдів доларів
Лідер Соцпартії Олександр Мороз каже, що до кінця року зовнішній борг України може зрости до 100 мільярдів доларів

На столі в кабінеті лідера Соцпартії України 65-річного Олександра Мороза лежить кольорова роздруківка результатів виборів до Європарламенту. Вони відбулися на початку червня. Соціалісти отримали 161 мандат, у минулому скликанні було на 56 більше.

Українська Соцпартія два роки поза Верховною Радою. Але Мороз, як колишній спікер, має кабінет на вул. Банковій поблизу Секретаріату президента. Віднедавна під його вікнами поселилася родина циган із Мукачевого. Вони вимагають зустрічі з Віктором Ющенком.

— О, вже кричать, — киває на вікно Олександр Олександрович. — Я на ваші запитання підготував відповіді. Іра (Ірина Гаврилова — прес-секретар СПУ. — "ГПУ") мене зобов"язала не спати, готуватися цілу ніч. Зараз Ніна Миколаївна (помічниця Мороза. — "ГПУ") закінчить виправлення помилок. Там я доповнення зробив, послався на те, що Кравчук зайняв дивну позицію. Він наче з цепу зірвався. Каже, давайте будемо змінювати Конституцію.

На столі в лідера соціалістів лежить фото онуків дворічної давнини. У шафі зображення меншої онучки — дівчинка в національному українському вбранні. Вона танцює в Академічному ансамблі танцю ім. Вірського. Мороз каже, що зрідка ходить на її виступи.

— Стомився від брехні, яка йде з телеекранів, — каже. — Я ж їх усіх добре знаю і бачу, правду говорять чи ні.

Більшість політиків нарікають, що зміни до Основного закону 2004 року порушили баланс між гілками влади.

— А яка Конституція заважала Кучмі побудувати нормальні стосунки з парламентом? Тоді весь час був скандал за скандалом — і з Кабміном, і з Радою. Практично щороку змінювалися уряди. Якщо людина "тягне" на президентську посаду за світоглядом, баченням перспективи, має відповідальність перед суспільством, то повинна дотримуватися Конституції. А коли вона в чомусь президента не влаштовує, то він сам буде пропонувати зміни і вирішувати проблеми балансу влади. Але ж Конституцією ніхто з них не керується. То як може заважати те, чим ви не користуєтеся?

Навіщо БЮТ і Партія регіонів писали Конституцію, якщо високопосадовці нею не керуються?

— Щоб владу, яка і так сьогодні в їхніх руках, взяти й поділити. І щонайменше на два роки відсторонити людей від їхнього конституційного права. Але насправді бізнес  домовлявся з бізнесом. Прикидали, хто чим володітиме.

Що все ж таки завадило прем"єрці й лідерові "Регіонів" створити союз?

— "Регіони" прикинули: навіщо з чиєїсь подачі отримувати посаду президента, якщо її можна одержати при підтримці народу? Навіщо визначатися стосовно сфер впливу, якщо можна самим цим розпоряджатися? От сьогодні кажуть, що Янукович "кинув" Тимошенко за те, що вона його "кинула" на півроку раніше. "Кидали" і "кидатимуть" ще не раз. Але рішення Януковича прагматичне: навіщо одягати на шию хомут чужих гріхів?

Коаліції немає. Це означає, що уряд — нелегітимний

Помічниця Мороза заносить п"ять друкованих сторінок, які він написав. Віддає нам.

Чи можуть взагалі Янукович і Тимошенко об"єднатися?

— Можуть. Але зовсім на інших інтересах. Мене дивує позиція Кравчука, який ще кілька років тому говорив: дайте повноваження Кучми ангелу — і завтра в нього виростуть роги. А сьогодні Леонід Макарович за зміни до Конституції. Та ми 2004 року зробили лише півкроку до європейської моделі управління.

Якщо Конституцію не змінять, то в Україні й надалі буде протистояння між прем"єром і президентом?

— То, може, треба змінити цих людей, а не Основний закон? Бо виходить, що ми робимо так, аби їм було вигідно. А Конституція ж для держави пишеться. Сьогодні можна було б внести зміни, які стосуються місцевого самоврядування: щоб дати більше влади на місця.

Хіба це вигідно політичним лідерам?

— Ні. Бо централізація влади — це корупція. Хіба сьогоднішня мотивація поведінки тієї ж Юлії Тимошенко чи інших пов"язана з інтересами держави? Що означає, наприклад, в одних руках тримати систему закупівель або повернення ПДВ? Це дерибан, відкати, це колосальні хабарі!

За кордоном надрукували порожні папірці і через Міжнародний валютний фонд вкинули нам у вигляді кредиту під гарантії уряду. А той через Нацбанк виділяє гроші окремим комерційним банкам — на рекапіталізацію. Банки розрахуються із зарубіжними кредиторами, але комерційний борг стане державним. Якщо так далі підуть справи, то до кінця року зовнішній борг держави перевищить 100 мільярдів доларів. Юлія Тимошенко каже, що рішення уряду виділити гроші трьом комерційним банкам було "по совісті". Але якщо фінансується не система, а окремі учасники, то значить кожен домовлявся. І тепер Тимошенко має гроші на вибори. Бо з 40 мільярдів зробити собі "відкат" на 2–4 мільярди — це за її майстерності неважко.

Гроші на вибори в Тимошенко є, але от довіра людей падає.

— А при чому тут люди? Жіночка так гарно каже, прямо як свята. Ще й заплетена коса. "І на очах бринить сльоза". При чому тут рейтинги? Є виборчі комісії, протоколи, домовленості. Є виборці, які по 500 гривень отримували за голосування в Києві. Усе залежить від масштабів грошей.

У прем"єрки є шанс стати президентом?

— Шанси є у всіх. Але на чолі держави не повинна бути людина, яка приплакує, приплескує або прибріхує.

Як розділити повноваження президента, прем"єра та парламенту, щоб усі вони злагоджено працювали?

— Якщо візьмемо, наприклад, конституцію Франції і зверху напишемо "Конституція України" — все одно буде те саме, що зараз. Бо кожен тягне її під себе і йде рятувати народ через зміни до Основного закону. Народ може збараніти, бо ж стільки месій одночасно витримати нереально. Один у позаминуле століття тягне — у трипільську культуру, інший — ще кудись. Я тричі брав участь у президентській кампанії і жодного разу не казав, що треба змінювати Конституцію. Закон має працювати, і це можна забезпечити. Головне, щоб попереду твого інтересу був не долар, а перспектива народу.

Кандидатом у президенти від Соцпартії буде Валентина Семенюк-Самсоненко. Ваш колишній однопартієць Станіслав Ніколаєнко запевняє, що ви її "здали" і хочете самі балотуватися.

— Коментувати його слова я вважаю непристойним. Не можна так нахабно брехати. З"їзд прийме потрібне рішення. Моя мета — добитися зміни системи влади, — ухиляється від прямої відповіді Мороз.

Але і Тимошенко пропонує зробити Україну парламентською республікою.

— У 2006–2007 роках позиція Юлі змінювалася тричі. Усе залежало від того, де вона себе бачила. Якщо є шанс бути президентом, то виступає за посилення повноважень президента. Якщо вона ближча до посади прем"єра, то всі повноваження йому.

Вибори президента будуть 2010 року, а парламентські — 2012-го. Отже, Тимошенко зможе залишатися прем"єром ще три роки. Хіба що наступний президент оголосить дострокові вибори до Верховної Ради…

— А чому їх Ющенко зараз не оголошує? Є ж усі законні підстави.

Які саме?

— У парламенті немає конституційної більшості — коаліції. Конституційний суд говорить, що об"єдналися три фракції і склали 226 голосів. Але із них 115 — проти об"єднання. Виходить, що у самих фракціях є більшість, тому і проголосували. Але немає коаліції. Це означає, що уряд — нелегітимний, і треба проводити або переформатування коаліції, або оголошувати дострокові вибори. У нас цікавий склад уряду. Там лише міністр комунального господарства Кучеренко та міністр транспорту Вінський трошки працювали на виробництві. А всі інші — не фахівці. Жоден із них ні разу не підписав наряд. Вони не уявляють, що таке виробництво.

Можливо, це звична для Тимошенко ситуація, зважаючи на її "трудову біографію". Про це краще розповіли б дніпропетровці, знайомі при її допомозі з неліцензійною відеопродукцією, або партнери її газового бізнесу. Щоправда, одні "сидять" у Росії, а її "шеф" Павло Лазаренко — все ще у США.

1944, 29 лютого — Олександр Мороз народився в селі Буда Таращанського району на Київщині

1965 — закінчив Українську сільськогосподарську академію

1976 — заступник завідувача відділу Київського обкому Компартії України

1983 — закінчив Вищу партійну школу при ЦК КПУ

1990, 1994, 1998, 2002, 2006 — народний депутат

1991 — один зі співзасновників і голова Соціалістичної партії

1991, 1994, 1999, 2004 — кандидат на посаду президента

1994, 2006 — голова Верховної Ради

2007 — балотувався до парламенту, очолюючи Соцпартію. Вона набрала 2,86% і не пройшла до Верховної Ради

Одружений. Має двох доньок та п"ятьох онуків

Зараз ви читаєте новину «"Кравчук наче з цепу зірвався"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути