14 грудня президент Віктор Янукович відсторонив від посад заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Володимира Сівковича та голову Київської міської державної адміністрації Олександра Попова. Офіційна причина — на прохання Генеральної прокуратури, у зв'язку з підозрою у їх причетності до розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада.
Того ж дня Генпрокуратура вручила повідомлення про підозру в перевищенні влади Сівковичу, Попову та відстороненому ще 1 грудня начальнику київської міліції Валерію Коряку.
Наступного дня в інтернеті з'явилися копії протоколів допитів трьох підозрюваних.
— 29 грудня мені зателефонував Андрій Клюєв і запитав, чи готові ми до заїзду техніки на майдан Незалежності. На що я відповів ствердно, — свідчить 53-річний Олександр Попов. — Я запитав, хто саме уповноважений дати команду на початок руху техніки. Клюєв відповів, що це буде Сівкович. Вважаю, що завезення складових частин ялинки було передчасним. Це спровокувало конфлікт на Майдані.
50-річний Валерій Коряк також сказав, що керувався вказівками заступника секретаря РНБО. На це його уповноважив міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.
— Я сказав Сівковичу, що на Майдані багато людей і питання про завезення ялинки доцільне лише зранку. На це він наполегливо почав говорити, що обладнання з Майдану вивезти необхідно, щоб завезти туди комплектуючі ялинки негайно. Я віддав наказ підлеглим про відтиснення мітингувальників, тому що це було завдання секретаря РНБО Клюєва, який обіймає вищу адміністративну посаду у виконавчій владі держави.
Володимир Сівкович, 53 роки, на допиті запевнив, що йому не доручали керувати Поповим:
— Моя задача була визначити годину, коли Майдан буде повністю закритий. Я сказав Попову, що о 3.30 з майном із Майдану виїжджає остання машина, яка вивозить сценічне обладнання та гучномовці, і вже за 15 хвилин туди можна завозити конструкції. Людей на Майдані мало, і ніхто не заважатиме транспорту. Також ми з Поповим обговорили, що на всяк випадок треба, щоб співробітники міліції зробили коридор для заїзду машин, щоб ніхто на Майдані не потрапив під колеса. Після цього Попов сказав мені зателефонувати Коряку, що я і зробив, і повідомив йому, коли саме на Майдан заїжджатимуть комунальні вантажівки.
— Із цих трьох хочуть зробити цапів відбувайлів, — вважає керівник Центру політичного консалтингу 48-річний Андрій Золотарьов. — Обрали їх, бо найкраще підходять під категорію "політичних відходів" Партії регіонів, яких можна позбутися. Сівкович має неоднозначну репутацію, навколо нього завжди якісь скандали, конфлікти. Попова змусили виконувати роль недомірка в Києві. Коряк ніякої політичної ролі взагалі не грав. Вони не імпровізували б, якби не мали команди згори. Але на них ланцюжок обривається. Це викликає питання щодо Клюєва. Він хоче себе відбілити — розказує, що це підробка. Сівковича, Попова і Коряка жорстко не каратимуть, бо вони — свої. Але для "випускання пару" справу продовжуватимуть.
— Ці троє є лише виконавцями, — пояснює політолог 39-річний Олександр Палій. — Зрозуміло, що замовлення було значно вище — на рівні секретаря РНБО та міністра внутрішніх справ. Свідчення Попова та Коряка у прокуратурі це підтверджують. Сівкович не здав Клюєва — значить, він у зв'язці. А тих двох могли підставити — вони просто виконували накази. Міру жорсткості розгону Майдану визначали саме Клюєв та Захарченко. Сівковича, Попова й Коряка будуть підводити під амністію. Намагатимуться зробити відповідальність тих, хто побив, і кого побили, однаковою. Сказати: всім усе прощаємо.
— Трьох посадовців почали викликати на допити, тому що треба було когось називати. Мовчати далі вже було не можна, — каже директор Агентства моделювання ситуацій 47-річний Віталій Бала. — Ми ще дізнаємося інші прізвища, окрім тих, що вже звучать. Попов та Коряк вказують на Клюєва й Захарченка. А де письмове підтвердження, що їм давали такі накази? Треба знати, від кого йшла ініціатива — хто реальний організатор тих дій. Бо всі інші були просто інструментом.
Коментарі