— В Україні є дві біди — корупція і бездіяльність влади, — каже 47-річний Михайло Петруняк, президент іспансько-української торгово-промислової палати.
— Чиновники працюють, лише коли отримують відкат. Я привозив інвестора — фірму, що хотіла збудувати завод із переробки твердих відходів. Вона працює у 72 країнах. Спеціалісти готові були впровадити повний процес — від встановлення баків до переробки сміття в електроенергію. На зустрічі з інвестором губернатор гортав незрозумілий журнал, нібито з інвестиційними пропозиціями. Досі проблема в тій області залишилася невирішеною.
Як українці з-за кордону можуть допомогти?
— Трудові мігранти підтримують Україну економічно. Щороку надсилають 15 мільярдів доларів. Третина цих коштів потрапляє легально, решта — ні. На них заробітчани купують житло, машини та вчать дітей. Серед українців багато бізнесменів. Вони є тими менеджерами, які можуть звести українські та закордонні підприємства між собою.
Серед української діаспори багато впливових людей. Міністр закордонних справ Канади Христина Фріланд має українське коріння. Наша Тетяна Кузик — радник у міській раді італійського Риму. Ми маємо важелі впливу на наш уряд через уряди інших країн. Канадська діаспора добилася підписання зони вільної торгівлі з Канадою.
Чому наші бізнесмени не виходять на закордонні ринки?
— Їм бракує сміливості. Думають, що їх ніхто не чекає.
Я був радником із питань інвестицій у Івано-Франківській області. Бізнесменів вчили писати презентації своїх фірм. З цим треба виходити на посольства країн, з якими вони хочуть співпрацювати. Будь- який бізнесмен може попросити, щоб посол розіслав цю інформацію на громадські організації. За певний час хтось відгукнеться.
Що повинна робити держава для мігрантів?
— Створити програму реінтеграції. Українці повертаються із заробітків із грішми. Вони можуть створити робочі місця. На Івано-Франківщині є жінка, яка 10 років працювала в сім'ї футболіста Зінедіна Зідана. Повернулася, очолила сільраду. Село процвітає (Леся Іванків — сільський голова Побережжя Тисменицького району. — ГПУ).
Держава повинна надати можливість привезти своє майно без мита. Допомагати у відкритті бізнесу, надавати субсидії, можливо — житло. Так робили в Іспанії, коли їхні громадяни поверталися з Аргентини під час кризи.
Яка критична маса мігрантів для України?
— Вона вже критична. В Івано-Франківську важко знайти людину на роботу. Там є тисячі вакансій, а шукають роботу сотні людей. Є підприємство, що випускає кабель й електропроводку. Пропонує зарплату 5 тисяч гривень. Місцевих на роботу не знайшлося. Підприємець був змушений дати автобус, щоб їздити та збирати людей по навколишніх селах. Підприємці хотіли знайти хорошого електрика — немає.
Чехія може забезпечити роботу 40 тисячам будівельників, Ізраїль — 25 тисячам, Польща — 20. На заміну українцям сюди приїдуть в'єтнамці, китайці, яких не впустили в Європу. Ці люди ніколи не інтегруються в суспільство, не житимуть общинами. З цією проблемою гостро зіштовхнемося в найближчі п'ять років.
Що має змінитися, аби українці перестали виїжджати?
— Роботодавці мають припинити платити зарплату в конвертах. 300 доларів (8 тис. грн. — ГПУ) — це середня сума, яку заробітчани висилають щомісяця додому. Якби таку зарплату отримували тут, ніхто б нікуди не їхав.
Коментарі