вівторок, 21 січня 2014 09:14

"Усім тяжко. Роботи немає. Як ще цього не буде, то вопше біда"

Автор: фото надане Галиною Хитрук
  Самодіяльний колектив села Семирічка на Вінниччині щороку ходить колядувати. За зібрані кошти купують концертні костюми та роблять у клубі ремонт
Самодіяльний колектив села Семирічка на Вінниччині щороку ходить колядувати. За зібрані кошти купують концертні костюми та роблять у клубі ремонт

— Ніким не хочеться бути, й встидно. Але треба і всьо. Це як на роботу — вділася й пішла на сцену, — каже 44-річна Людмила Герасимчук із села Семирічка Гайсинського району Вінниччини. Одягає чоловічий костюм, зав'язує краватку. Волосся ховає під фетровий капелюх. Бере товсту папку з паперами та дерев'яну рахівницю. Показує, як входить у роль чоловіка бухгалтера — закладає вільну руку в бік, одну ногу виставляє вперед і задирає голову. Прийшла на репетицію до сільського клубу.

Людмила — найнижча з 10 учасниць сільської самодіяльності. Їй доручають усі чоловічі ролі — козака, парубка, курортного коханця.

— У нас діфіціт чоловіків. Спасіба, що хоч жінок на сцену пускають. Бо самі встидаються, — говорить завклубу Галина Хитрук, 45 років, у фойє закладу. — Тим, хто ходив на хор, за часів колгоспу записували трудодень за кожну репетицію. Шили костюми й оплачували поїздки на гастролі в район чи обласний центр. Видавали цукор, зерно, олію, крупи. За це хористи робили концерти на державні свята, представляли село на оглядах художньої самодіяльності. Співали про Леніна, щасливе життя в селі, трохи народних пісень. Про колгосп, поля, ланку, корови, свиней досі співаємо. Люди люблять, бо нагадує їхню молодість.

Галина Хитрук показує стенд із чорно-білими ксерокопіями фотографій. На них історія села і колгоспу від 1957 року. Поряд муляжі українця й українки. Замість голів пофарбовані в біле чавунні баняки. ­Обличчя завклубу намалювала олівцями сама. Один закутала в хустку, на другий наклала бриль.

Із вулиці чути популярну російську пісню про любов. На ґанок щовечора виносять динаміки, вмикають музику — це сигнал для хористок.

— Бігом роблю все й до клубу, бо чую — музика грає, — до кабінету завклубу заходить Надія Коберник, 36 років. Тут сидять кілька жінок, які першими встигли подоїти вдома ­корів.

— Борщ вару й над каструльою вчу тексти. Нема коли геть із чоловіком посваритися, — сміється Віта Кухмай, 40 років. Вона читає гуморески. Вирізає їх із газети, або купує збірки в райцентрі.

— А мій сам мене на репетицію відправляє, як бачить, що ще не пішла, — каже її ­подруга.

— Найкраще вчити, коли пшеницю на дерть мелеш, — радить Галина Хитрук. — Включила млин, він гарчить, а я співаю — трініруюся на повний голос.

46-річна Наталя Левчук одягнула на репетицію вишиванку, картату запаску й вишитий фартух. На сцені всі учасниці в такій формі виступають. Одна коштує 150 грн. Купили за власні гроші. Тепер збирають на намисто.

— Як Купала чи Спаса, то даємо концерт. Напікаємо пиріжків, варимо узвар й продаємо людям. Останнього разу 300 гривень уторгували. Купили вапна, краски, щоб у клубі пол освіжити, — каже зав­клуб.

Жінки дістають грубі шкільні зошити зі словами пісень. Галина Хитрук вмикає караоке. Шукає пісню Лариси Кадочникової "Виновата ли я". Каже, із їхнього репертуару цю найбільше люблять. Щороку дають у селі вісім концертів. Співають також по сусідніх. Концерт триває 2 год. Колектив існує три роки. Проте досі не має назви.

— Отак просто — самодіяльний колектив. Встидаюся об'являти, що виступають такі-то й такі-то. Давайте "Білу вишню в саду" — пісню іменинників, — каже Галина Хитрук. — Узяла в сільраді список людей. Як тільки в когось день народження випадає на концерт, то вітаємо зі сцени, співаємо й даруємо сувенір. Самі скидаємося на нього. Це вже в порядкє вєщєй. Як чай для всіх глядачів зимою, літом — узвар, вареники й калита на Андрія. Як напишу об'яву, що буде концерт, усі питають, чим пригощатимемо. У нас зал на 70 чоловік, але на концерті стоять і в проході, і в коридорі. Влітку зо дві сотні глядачів збираються на вулиці. На сходку села стільки не приходить.

— Кар'єри не строїм, отак бєзвозмєздно для людей співаєм. Бо не матимуть, куди плаття із шкафа вдягнути, — каже Тетяна Довбуш, 37 років. — Усім тяжко. Роботи немає. Як ще цього не буде, то вопше біда. А доростемо до бабів на пенсії, поїдемо на "Євробачення".

Зараз ви читаєте новину «"Усім тяжко. Роботи немає. Як ще цього не буде, то вопше біда"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути