середа, 01 березня 2006 16:53

"Поруч із левом Юлієм міг хоч спати"

Автор: фото: Євген Колесник
  У кабінеті Володимира Шевченка теж лев...
У кабінеті Володимира Шевченка теж лев...

Аромат цигарок "Кептен Блек" ще на сходах цирку засвідчив, що дресирувальник Володимир Шевченко, 59 років, уже на місці. З ними він не розлучається.

Двері гримерки Шевченка, позначені стилізованим левом, відчинені. Ще від сходів видно циркову афішу з ієрогліфами. Хазяїн, одягнений у яскравий светр і штани в смужечку, з цигаркою, встромленою у мундштук, сидить на дивані, вкритому пледом "під леопарда". Розмовляє з якимсь чоловіком у костюмі.

— Сідайте, — вказує на крісло і повертається до перерваної розмови. На стінах — афіші з різних країн і фотографії подружжя Шевченків.

Віддамо їх до зоопарку — на пенсію

У дресирувальника гасне цигарка, він припалює її. На правій руці зблискує великий золотий перстень із зображенням лева. На лівій — масивний дорогий годинник. Обличчя, обрамлене темним волоссям до плечей, із сивими пасмами, — трохи втомлене, погляд — вимогливий.

Ще минулої зими ви казали, що збираєтеся піти з манежу...

— У вересні розпочнеться ювілейний сезон: відзначатиму 60-річчя та 45-річчя творчої діяльності. Тоді й закінчу виступи. Ми з дружиною готуємо собі заміну — Юлію та Миколу Козиревих. Створюємо для них номер з молодими левами й тиграми.

А старих "кицьок" куди подінете?

— Вони своє відпрацювали, грубо кажучи, окупилися. За домовленістю віддамо їх до зоопарку — на пенсію. З 2000-го працюю як художній керівник Національного цирку. Залишуся на адміністративній роботі, та на манеж уже не виходитиму. Я довго працював із дружиною. Наша циркова вистава будується на стосунках між Людмилою та хижаками, мною і ними та мною і Людмилою. Ця формула ніколи не змінювалася. Змінювалися тільки номери й тварини: їх через наші руки пройшло понад 130. Кицьки працювали по 15–17 років — це дуже довго. Зараз виступає левиця Ельза, якій виповнилося 18.

Ваш батько також дресирував хижаків...

— До війни він виступав гімнастом, потім почав дресирувати ведмедів та левів. Леви й тигри вабили мене з дитинства. Вперше зайшов до клітки з хижаками в сім років. Батько натаскував мене на двох молодих левицях. У 14 років уже працював сам — з левицями. Ведмедів не брав. Он фотографія батька висить, — показує на чорно-білий знімок, з якого усміхається чоловік у компанії з ведмедем. — Це фото 37-го року. Тоді батько вперше посадив ведмедя на мотоцикл.

На манежі ви жорстка людина...

— А яким бути чоловікові поряд з молодою, чарівною жінкою? Людмила — м"яка, а я мав бути жорстким, жлобуватим таким, нахабним. У житті, — сміється Шевченко, — я добродушний. Це я сам про себе так думаю. У манежі головне — ми, а тварини — це наше самовираження. Багато років наш дует був у п"ятірці найкращих дресирувальників світу, — хвалиться він. — А чотири роки — першим! 1981-го в Мілані збирали по 20 тисяч глядачів, у Римі — 28 тисяч. Тоді зробили номер із 18 тиграми та левами в одній клітці.

Батько натаскував мене на двох молодих левицях

Робили й зовсім несумісні речі: поруч у нас працювали тигри та коні.  Нині намагаюся відтворити цей номер, але тварини часто не можуть повторити те, що робили до них. Хижаки по-різному контактують зі мною та Людмилою.  Поруч із левом Юлієм, який працював зі мною 14 років, міг хоч спати.

Мабуть, відчуватимете ностальгію за манежем.

— У принципі, я готовий піти. Головне було себе вмовити. Хоча є кілька пропозицій із Росії. Адже ми все життя працювали в "Союзгосцирке". Довго не могли вийти звідтіля: не мали грошей, щоб викупити атракціон і тварин. А коли шість років тому зробили це, зрозуміли, що треба зупинятися. Максим Нікулін запрошує нас попрацювати хоч два місяці перед відходом. Кличе і цирк Санкт-Петербурга — улюблений, бо там минули моє дитинство та юність.

На що витратите вільний час? Може, зробите ремонт у квартирі?

— Ремонт — це "битовуха": вона буде все життя. Якщо розпочав ремонт на дачі — він триватиме вічно. Людин батько — будівельник, у них це в генах. Вона весь час щось ламає, переставляє. Але це — її проблеми.

У вас є солідний кабінет, спільна приймальня з директором цирку. Але частіше вас можна застати тут, у гримерці.

— Це дуже зручно: всі гримерки — на одному поверсі. Не треба бігати, когось шукати. Кабінет — для офіційних зустрічей.

Я мав бути жорстким, жлобуватим таким, нахабним

Гримерку залишать за вами?

— Уперше я оселився в ній 1969 року. Відтоді вона моя. Змінювала тільки номери — спочатку була N13, потім — N12-А. Що далі буде, не знаю. Але іменної таблички тут точно не буде.

На прощання влаштуєте гала-виставу?

— Авжеж, хоч ювілеїв не люблю. Мій день народження — 31 липня — випадав на період, коли всі цирки не працюють, — сміється. — Мене завжди це влаштовувало.

Виходячи з гримерки, він дістає чергову цигарку "Кептен Блек". Запалює, і в хмаринці солодкавого диму прямує до манежу, де чекають артисти.

1946 — народився в Омську в родині циркачів
1960 — уперше самостійно вийшов на манеж — у Харкові
1963 — у Московському цирковому училищі познайомився з майбутньою дружиною Людмилою
1966 — вони одружилися у Мурманську
1968 — Уфа: перший вихід на арену подружжя дресирувальників Шевченків
1975 — заслужений артист України
2006 — планує піти з манежу

Зараз ви читаєте новину «"Поруч із левом Юлієм міг хоч спати"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути