— Коли говорили, що збираємося їхати з малою дитиною у подорож, усі реагували однаково . Казали: "Ви психи". Батьки просили залишити сина на них. Ми правильно зробили, що не погодилися. Під час мандрівки у малого щодня була усмішка на обличчі, — розповідає 32-річний Артем ЧЕПУРНИЙ із Києва. Разом із дружиною 32-річною Анною і сином Денисом, 2 роки, здійснив навколосвітню подорож.
З Артемом Чепурним зустрічаємось у туристичній агенції поблизу Ботанічного саду у центрі Києва. Тут чоловік займається підготовкою авторських турів.
— Раніше працював у фармацевтичній компанії, — говорить Артем. — Вирішив звільнитися. Нове місце знайшов не відразу. Вільний час вирішив використати, щоб втілити в життя свою давню мрію про навколосвітню подорож.
У мандрівку вирушили торік у вересні. Додому повернулися через 52 дні.
— У дружини була одна умова — щоб для дитини зібрали хорошу аптечку. Вона важила три кілограми. Там були ліки від усього, що могло трапитися: застуда, пронос. Однак не знадобилася жодного разу.
Під час подорожі родина Чепурних користувалася літаками й орендованими автомобілями. Маршрут проклали через Іспанію, Португалію, США, Японію, Таїланд і ОАЕ.
— Найбільше вразили дві країни — США та Японія, — згадує Артем. — У Штатах зосередились на природі. Побували на Великому каньйоні в долині річки Колорадо. Пішки пройшли 15 кілометрів. Син третину подолав сам. Також у США скористались лайфхаком — купили річний абонемент на відвідини національних парків на автомобілі. Коштував 70 доларів (1755 грн. — ГПУ). Якби платили окремо за кожний із шести парків, переплатили би втричі.
Після поїздки в Японію зруйнував для себе кілька міфів. Один із них — усі японці трудоголіки.
Місцева жителька розповіла, що почалось усе з того, що люди боялися міняти місце роботи. Частину пенсії платить держава, більше половини лягає на компанію, де працював. Якщо затримуватимуться на одному місці недовго, отримуватимуть малі виплати.
У Токіо очікували побачити світ, як у фільмі "П'ятий елемент" — місто майбутнього з неймовірними технологіями. Однак усе досить традиційно. Єдине здивувало: на вулицях немає смітників. Японці забирають своє сміття додому і там його утилізують. Іноземці можуть залишати непотріб у туалетах і торгових центрах. Також в Японії сподобалося місто оленів Нара. Сотні рогатих тварин ходять вулицями. Їх там із давніх-давен водиться багато. Перехожі годують тварин печивом. Олені звикли до людей, але можуть і вкусити.
Нещодавно Дениса Чепурного відзначили національним рекордом. На момент навколосвітньої поїздки йому був 1 рік і 3 місяці.
— Через дитину довелося відмовитись від екстремальних розваг, — розповідає батько хлопчика. — Наприклад, не пішли на найшвидші американські гірки в столиці Об'єднаних Арабських Еміратів Абу-Дабі. Натомість додали у програму зоопарки в Таїланді. Хоча задоволення отримали всі. В Азії було важко знайти дитяче харчування і підгузки. В японських закладах Денис їв тільки рис. Овочі і м'ясо ми варили йому на міні-пароварці, яку взяли з собою. Екзотичних фруктів не давали.
Більшість думає, що з дитиною неможливо приділити увагу собі. Однак дружина змогла навчитися серфінгу, доки я з сином грався на пляжі. У Таїланді нам обом робили масаж, а син спав поряд.
Якщо берете з собою в мандрівку дитину, головне уникати країн, де необхідна вакцинація, та з високим рівнем злочинності. З цієї причини ми не літали до Південної Америки та Африки.
Переліт тривав 15 годин
Артем та Анна Чепурні почали подорожувати 2008 року. На двох відвідали 50 країн.
— До навколосвітньої мандрівки найдовший наш із жінкою переліт був на Камчатку, — каже Артем Чепурний. — Близько семи годин зайняв. Було дуже нудно. Два фільми подивилися, книжку прочитав. Більше нічого робити. Під час навколосвітньої мандрівки був один довгий переліт — майже 15 годин. Летіли з Лос-Анджелеса в Токіо. Переживали, як син його перенесе. Але час у літаку минув непомітно. Перші три години Денис знайомився з усіма пасажирами. Потім поїли, поспали і приземлились.
Коментарі