У вихідні режисер Роман Віктюк святкував у Москві 70-річчя.
— Зазвичай феєрверками свята закінчуються, а тут почалося, — розповідає "ГПУ" київський режисер Сергій Проскурня, 49 років. — О 18-й у саду "Акваріум", біля Театру імені Моссовєта, підпалили триметрові літери ВІКТЮК. Прізвище іменинника згоріло.
Віктюк вийшов на сцену в дірявих джинсах і сорочці навипуск під мішкуватим піджаком.
— Усі кажуть: "Боже, вам уже 70". Неправда — подивіться на мої джинси. Я молодий! — заявив. Вітали його три сотні гостей. Серед них — співак Йосип Кобзон, московські модельєри В"ячеслав Зайцев і Валентин Юдашкін, київська акторка Ада Роговцева.
Проскурня подарував Віктюкові коробку його улюблених цукерок "Вишня в шоколаді" та дев"ять номерів літературного журналу "Київська Русь", який редагує син Василя Стуса Дмитро.
— Роман багато читає, він у курсі всіх українських новин, — пояснив згодом.
Хтось приніс п"ятилітрову пляшку коньяку, хоча Віктюк не п"є. Кобзон подарував пляшку ексклюзивного бренді.
Віктюк змусив співака говорити українською.
— А я буду перекладати. Русские, вы будете понимать? — звернувся до залу. Кобзон виконав "Пісню про рушник".
Ада Роговцева на фуршет не пішла
Учні ювіляра подарували йому 15-кілограмовий торт, який вивезли на сцену в бенгальських вогнях.
Усі поїхали до ресторану "Коллекция вкуса", що на Театральному проїзді.
— Ніхто не знав, де це, — розповідає Проскурня. — Чув, як казали: "Це такий дорогий ресторан, десь у "Дитячому світі". Вхід виявився з Луб"янки. Гардероб маленький, допотопний. Уздовж стіни стояли стільці, під вікном — столи.
Ада Роговцева на фуршет не пішла. Сказала, що "там буде дуже скромно".
— Спитав, звідки вона знає. "Відчуття", — пояснила Роговцева.
Пригощали гостей канапками з ковбасою, тарталетками із салатами, маринованими грибами на шпажках. Із напоїв були горілка та яблучний сік. Їжа швидко скінчилася.
— Гості почали нудитися, — каже Проскурня. — Віктюк був незадоволений, але нічого не казав, тільки пихтів. Мінеральну воду принесли, лише як гості почали її вимагати.
Сміється, що фуршет на 300 осіб обійшовся у 300 доларів.
— Фіма Шифрін весь час повторював: "Ну что ж это такое! Так стыдно, так стыдно...". Я йому сказав: "Фіма, бери Романа Григоровича та їдьте в дорогий ресторан". Шифрін із Дмитром Гордоном забрали Віктюка та пішли.
— Ех, — згадує, — пам"ятаю, як 10 років тому ми влаштували 60-річчя Віктюка у Львові. На сцені в повному складі стояв балет Михайловського! Віктюк навіть не знав, що вони приїхали. Тоді пішли до ресторану "Ґранд-отелю" й сиділи там до п"ятої ранку.
У "Коллекции вкуса" гості доїдали подарований торт.
— Він був двоярусний, бісквітно-кремовий, дуже смачний, — каже Проскурня. — Залишки учні віднесли Віктюкові додому. Поклали під двері.
О пів на першу в ресторані вимкнули світло. Гостей вигнали на Луб"янку. Хтось нарікав: "Ну, це прямо в стилі 60-х, коли в районній їдальні після спектаклю не можна було нормально напитися".
1936, 28 жовтня — Роман Віктюк народився у Львові в родині вчителів
1956 — закінчив ҐІТІС у Москві
1991 — створив Театр Романа Віктюка, який за 5 років отримав у Росії статус державного
1997 — премія Інституту італійської драми за найкраще втілення сучасної драматургії
Поставив близько 200 спектаклів в Україні, Росії, США, Швеції, Фінляндії, Італії, Греції, Ізраїлі. Народний артист України. Заслужений діяч мистецтв Росії. У США включений до списку "50 людей, які вплинули на другу половину ХХ століття"
Коментарі