У галицького письменника Василя Стефаника, що жив у 1871–1936 рр., є твір "Кленові листочки" — про те, як безробіття і голод гнали селян на роботу за океан, до Канади. Щоб врятувати дітей від голодної смерті, як кленові листочки, по всьому світу розлетілися українці.
Та доля галицького селянства, описана Стефаником, актуальна для нашої сучасності. Ніхто не скаже, скільки емігрувало українців за кордон під час революції 1917 року. У роки колективізації сотні тисяч так званих куркулів було вислано до Сибіру і Казахстану. Голодомор 1932–1933 рр., улаштований тоталітарним режимом, забрав життя більше десяти мільйонів українців. У 1937–1938 рр. було репресовано сотні тисяч представників української еліти, які поповнили концентраційні табори Сибіру, Далекого Сходу, Камчатки. Під час Великої Вітчизняної війни з усіх націй Радянського Союзу найбільше загинуло, вивезено до німецького рабства і депортовано українців.
А ось що мені розповіла моя однокурсниця, колишня житомирянка, яка після закінчення педінститу вийшла заміж за офіцера-українця, жила і працювала в Ужгороді. Коли чоловіку лишилося кілька років до пенсії, начальство запропонувало їхати дослужувати на Камчатку. А якщо не поїде, то відправлять у відставку. Він був змушений із сім"єю виїхати на Камчатку, а через кілька років там помер, так і не доживши до пенсії. Дружина і дві дочки залишилися там навічно, бо повернутися на Україну в них немає можливості. Навіть не можуть відвідати рідних і близьких, бо на білет на літак до Москви потрібно цілий рік складати пенсію.
І зараз щоб вижити і прогодувати сім"ю, мільйони українців змушені кидати рідних і виїжджати до Європи, США, Канади, Австралії, Росії.
Надія на краще життя після помаранчевої революції надихала, окрилювала. Та обіцянки не здійснюються. Уряди змінюються один за одним, а стан українського народу все гіршає.
Оглядаючись на прожиті роки, задумаємося — що нас чекає? Усе ж хочеться надіятися, що кленові листочки, які розлетілися по всьому світу, зберемо докупи.
Микола Якимчук,
громадський кореспондент,
інвалід Великої Вітчизняної війни першої групи
смт Глеваха Васильківського району Київської обл.
Коментарі