11-річного Артура Лукманова та двох братів Піотровських: Стаса, 12 років, й Іллю, 13 років, всиновила іспанська сім"я. Хлопці жили в дитбудинку в Умані. 35-річна Еспінель Васкес Філісідад Крістіна та 36-річний Арріала Куевас Хуан Пабло мають дочку та сина. Жінка за фахом адвокат, працює на двох роботах, заробляє 150 тис. євро на рік. Чоловік — гендиректор кількох гольф-клубів, має 180 тис. євро. Перш ніж усиновити хлопчиків з України, іспанці брали їх на літній відпочинок.
До від"їзду хлопців із дитбудитку залишається кілька годин.
— За нами приїде тато. В Іспанії на нас чекають мама Крістіна, 12-річний брат Пабло та 9-річна сестра Крістіна. У нас буде великий дім, свої кімнати. Там навіть джакузі є, — хвалиться 11-річний Артур Лукманов.
— Ви вже кавуна наїлися? Зараз обідати будете, — каже вона.
Поки накривають на стіл, хлопці граються в ігри на мобільному та комп"ютері.
— Це нам тато подарував, в Україні таких нема, — вихваляється Стас. — Він привіз новий одяг, телефони, ноутбук. А щоб ми рідну мову в Іспанії не забули, знайшли там учителя з української.
У Стаса стильна зачіска. Хлопець обтріпує спортивні штани й червону футболку.
— Це з Іспанії, буду там футболом займатися. Мрію стати відомим тренером, — каже.
— А ми з Іллею будемо грати в теніс. Ілля хоче стати тенісистом. А я, коли виросту, буду іспанським полісменом, — розповідає Артур.
Ілля лежить на дивані й мовчить. Обличчя в нього сумне.
— У нас прізвища зміняться і трохи імена, — озивається хлопець. — Я залишуся Іллею, Артур стане Артуро, а Стас — Хесусом. Він буде в одній кімнаті з Пабло, я й Стас — в іншій. А наша нова сестричка мешкатиме окремо.
Помічниця вихователя Лідія Сімачова, 49 років, гукає хлопців:
— Ідіть пообідайте перед дорогою!
У нас будуть свої кімнати. Там навіть джакузі є
На столі — суп, горохова каша з котлетою та шматком помідора, бутерброд і компот. Діти сідають їсти.
У кабінеті директорки дитбудинку 68-річної Вікторії Майданюк багато кімнатних рослин і дитячих фотокарток.
— Це діти, яких усиновили, — каже Вікторія Григорівна. — Цього року троє дітей повернулися в рідні сім"ї. Двох усиновили, а 10 забрали за кордон. Стасика й Іллю сюди привели міліціонери. Їх мама на вокзалі лишила. Правда, потім об"явилася, просила дозволу забирати їх інколи на вихідні. Але напивалася й вічно їх десь забувала, — розповідає директорка. — Батька Артурові записали зі слів матері. Сусіди кажуть, що він єврей, емігрував до Ізраїлю. Мати сиділа за наркотики. Коли була в тюрмі — писала, а як звільнилася — ніби у воду канула.
Артур Лукманов був тубінфікований. У дитбудинку його вилікували.
— Іспанці спочатку хотіли всиновити лише його. А потім вирішили взяти всіх трьох, — продовжує Майданюк.
Жінка працює директором в уманському дитбудинку 20 років.
— Коли сюди прийшла, тут були криси, таракани, гнилі вікна. Було сутужно з продуктами, я бігала, випрошувала по спонсорах. Два останні роки стало трохи краще, бо тепер нас фінансує держава. А раніше животіли на місцевому бюджеті, — розповідає вона.
Каже, дітей найчастіше всиновлюють за кордон сім"ї, в яких вихованці дитбудинку відпочивають улітку.
— Але дітям і тут непогано, — запевняє директорка. — Чисті, доглянуті. Майже щодня на сніданок — бутерброд із червоною ікрою. Двох дівчаток хотіла всиновити сім"я з Америки. Вони відмовилися, сказали: "Нам і тут добре".
Проводжати Лукманова та братів Піотровських прийшли однокласники.
— Це Стасові друзі, — витирає червоні від сліз очі Лідія Сімачова. — Не подумайте, я рада. Діти вчитимуться там у гарних коледжах, потім в університетах.
Підходить чорнявий хлопчина.
— Руслане, ти з хлопцями попрощатися прийшов? — питає Сімачова.
— Ну, да! Ми сьогодні третій раз прибігаємо, — каже 12-річний Руслан Байда. — Підійшли до Стасика, а він щось мовчить. Обміняємося адресами та будемо переписуватися.
Iноземці усиновлюють хворих
2006 року громадяни України всиновили 1477 дітей. Найбільше — 1183 — віком до 3 років. 201 дитина — до 6 років, решта — старші.
Іноземці впродовж цього часу всиновили в Україні 1092 дитини. Із них 510 віком до 3 років, 256 — до 6. 90% дітей, усиновлених за кордон. — хворі.
Коментарі