"Оці фото — не з війни. Це — центр Києва. Там горів мій будинок на вулиці Пирогова, 2. Обійшлося без жертв, але будинок став непридатний для життя. Опалення немає, комунікації в аварійному стані. Й це може призвести до ще однієї пожежі. Окрім того, будинку загрожує повне руйнування: дерев'яні перекриття можуть у будь-який момент обвалитися", — пише киянка Іванна Іванюта у "Фейсбуку". У ніч на 1 листопада згоріла її квартира в центрі столиці.
Вогонь спалахнув на даху будинку. Квартири на останньому, шостому, поверсі вигоріли вщент. Решта помешкань постраждали від води. Покинути квартири довелося мешканцям трьох під'їздів, у кожному з яких по 12 квартир. Серед потерпілих — удова режисера Сергія Параджанова 81-річна Світлана Щербатюк.
— Здесь был кошмар, воды было по щиколотки, — розповідає вона наступного дня після пожежі. — Ми вивезли листи Сергія Параджанова, його фотографії та малюнки. Разом із сином з'їхали з квартири. Жити в таких умовах неможливо.
Запах гару відчутно ще біля підземного переходу неподалік станції метро Університет. Два під'їзди будинку огороджені біло-червоною стрічкою. Двері №5 і №6, які постраждали найбільше, відчинені. Біля входу до одного складені обгорілі дерев'яні балки та залишки залізного даху. Всередині темно і вогко — стіни й стеля в патьоках. Ліфт не працює. На останньому поверсі двері однієї з квартир підперті палицею, щоб не впали. На сусідній вони залізні, без замків. У шпарину видно залишки будівельних матеріалів — тут робили ремонт.
— Нас тільки сьогодні прислали сюди розбирати завали, — каже один із чоловіків, які з горища виносять обгорілі балки.
Біля шостого під'їзду стоять кілька людей — їхні офіси були в цьому будинку.
— Это был ад, — говорить струнка білявка. — Вночі нам подзвонили і повідомили про пожежу. Будинок старий, перекриття дерев'яні. Проводка теж така, її не міняли з часу зведення будинку. Дах згорів, а всі поверхи залило водою. Люди залишилися без житла. Власники двох квартир перед пожежею саме зробили ремонт.
— Того дня зникало світло, а потім мигало і тріщало, — додає чорнявий чоловік. — О 20:30 подзвонив наш керівник. Сказав приїхати, бо в будинку пожежа. Коли був тут, дах уже палав. Пожежники гасили вогонь, а ми рятували від води речі в офісі. Допомагали виводити мешканців на вулицю. До будинку підігнали автобус, щоб люди могли погрітися.
Із четвертого під'їзду виходить літня жінка з хлопчиком.
— Ми тут не живемо, — каже вона. — У напівпідвальному приміщенні цього будинку розташована дитяча музична школа. Вона працює, водила онука на заняття.
Будинок звели 1937 року. Найімовірнішою причиною пожежі жителі називають несправну електропроводку. Електрокабелі розміщені на даху, де і спалахнув вогонь.
— Причин може бути багато. Але 90 відсотків людей упевнені, що винна проводка, — говорить мешканка Олена. — Неодноразово скаржилися, що скаче напруга. Жителі верхнього поверху розповідали, що в день пожежі чули запах горілого. Коли звернулися в жек, їм відповіли, що будинок проблемний.
— Пожежники не могли оперативно почати боротьбу з вогнем, оскільки будинок був підключений до всіх комунікацій, — продовжує жінка. — Коли вогонь став "провалюватися" з даху на поверхи, почалася активна фаза гасіння. Усі квартири затопило, бо прорвало труби з опаленням — під час гасіння пожежі жек його не вимкнув.
Киянка Вероніка Костянтинівна жила на шостому поверсі. Вона нещодавно перенесла інсульт, говорить погано.
— Перед пожежею світла не було. Хотіла викликати "швидку", а мені відповіли: "Не приїдемо, у вас темно в під'їзді", — розповідає. — У жек дзвонила і я, і подруги. Але там сказали, що електрик прийде зранку. Він стукнув по трансформаторній будці, і світло з'явилося. Під вечір почало миготіти у ванній кімнаті. Потім почула, що ніби хтось ходить на горищі, а після цього — чотири хлопки. Побачила заграву. Раптом телефонний дзвінок: "Одягайтеся швидко, пожежа між п'ятим і четвертим під'їздом. Вибігайте на вулицю, тільки хоча б паспорт візьміть". Була в халаті. Зверху накинула пальто. Кішка сама заплигнула мені на руки.
Щоб відремонтувати дах будинку, потрібно 4,2 млн грн. Шевченківська райдержадміністрація обіцяє виділити кошти упродовж трьох місяців.
Коментарі