Ексклюзиви
Середа, 23 вересня 2020 11:18

Шуми

"На сьомому році війни домовитися про спільне патрулювання з бойовиками – це як на сьомому році зґвалтувань домовитися з насильником про спільний похід до психолога. Якийсь ефект, може, й буде, але мені страшно подумати, що це говорить про жертву", – написав у Facebook народний депутат від партії "Слуга народу" 32-річний Дмитро Наталуха вранці 10 вересня.

Напередодні учасники Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі домовилися про інспекцію в районі селища Шуми разом із представником-координатором від ОБСЄ та бойовиками. Наступного дня в Офісі президента повідомили, що інспекція переноситься через відмову Росії дотримуватися домовленостей

Шуми – сукупність різноманітних звуків, які швидко змінюються за частотою й силою, глухі звуки, що зливаються в одноманітне незлагоджене звучання. Виникають внаслідок стиснення і розрідження повітряних мас, тобто коливних змін тиску повітря.

Шуми є однією з форм фізичного забруднення навколишнього середовища. Шкодять здоров'ю людей, знижують працездатність, можуть спричиняти захворювання органів слуху, ендокринної, нервової, серцево-судинної систем. Адаптуватися до шуму практично неможливо, тому регулювання й обмеження шумового забруднення довкілля – обов'язковий захід.

 

Шуми в переносному значенні – розмови, пересуди, жваві обговорення, спричинені підвищеною цікавістю до ­когось, чогось. Олесь Бердник (1926–2003) у ро­мані "Зоряний корсар" пише:

"Так багато літ промайнуло. Я вже доктор наук. Книга "Проблеми багатомірності" наробила шуму в науковому світі. Проте перемога за нами. Надто безумна епоха почалася, вже ортодокси не сміють здіймати свого вбивчого меча над сміливцями, як раніше… Проте душа моя невдоволена".

Шуми в техніці й медицині – звуки з неясно вираженою тональністю: шуми в моторі, шуми радіоприймача, шуми в серці.

Також шум – це непрозора й легка пухирчаста маса, що утворюється на поверхні деяких рідин під час сильного збовтування, нагрівання, бродіння тощо.

Шум або вир – місце в річці, морі з круговим рухом води, що утворюється внаслідок дії протилежних течій.

Шуми – український шляхетський рід. У "Малоросійському гербовнику" Владислава Лукомського і Вадима Модзалевського, виданому 1914 року, засновником роду вказаний Іван Шум. У XVII ст. був моравським сотником. Також подано опис родового герба Шумів:

"Щит: у блакитному полі повернута рука, пробита стрілою навскіс праворуч, яка тримає зелену гілку. Нашоломник: дві вежі, з яких виставлені на жердинах праворуч – зелений вінок, ліворуч – білий стяг".

Зелений Шум – дух весняної зелені, розквітлої природи, йдеться у книзі Олексія Кононенка "Українська міфологія", виданій 2017-го. На початку хліборобського року його вшановували ритуальними іграми й піснями. В образі Зеленого Шума виступав вправний хлопчик або дівчинка. Старші дівчата починали танок двома ключами, потім сходилися парами й закладали руки навхрест, ніби заплітали пліт. По руках ішло обране дитя. Задні пари перебігали наперед, так хоровод рухався. При цьому співали:

Ой, нумо ж ми, нумо –

В Зеленого Шума.

А в нашого Шума

Зеленая шуба…

SchUM-StÄdte – "Міста ШУМ" – вираз, що позначає три німецькі міста – Шпаєр, Вормс і Майнц. У Середньовіччі тут були великі юдейські центри, їх називали Єрусалимом на Рейні. У Вормсі міститься найстаріший єврейський цвинтар Європи. У Шпаєрі збереглася одна з найстаріших мікв – резервуарів для ритуального обмивання. А в Майнці працював і помер талмудист Гершом бен Єгуда (960–1040), засновник ашкеназької течії в юдейському праві.

Цьогоріч керівники міст ШУМ подали документи, аби включити їх до списку Все­світньої спадщини ЮНЕСКО.

Шуми – в перекладі з амхарської мови "призначений" – феодальний титул в Ефіопії. Так іменували призначених імператором чиновників, керівників провінцій. Після повалення монархічної влади 1974-го всі титули в країні було скасовано.

Шуми – селище, підпорядковане Торецькій міській раді Донецької області. Під час перепису 2001 року населення становило 95 осіб. 80 із них назвали рідною мовою російську, решта – українську. Сьогодні тут постійно живуть троє людей. Від 2014-го поряд пролягає лінія розмежування між підконтрольними Україні населеними пунктами й тимчасово окупованими територіями.

"Між териконами, різними, як і гори, – один схожий на конус, інший – видовжений і ніби зі зрізаною верхівкою – у сухому донбаському степу, серед жовтих уже бур'янів, загубилося селище Шуми, – пише журналістка сайту "Новинарня" Анастасія Федченко влітку ­2018-го. – Крихітне селище, яке без шуму кілька тижнів тому повернули під синьо-жовтий прапор. Шуми, від яких до окупованої Горлівки рукою подати, були ймовірним місцем прориву бойовиків до Торецька. Тепер цю хвіртку українські армійці зачинили й контролюють".

Зараз ви читаєте новину «Шуми». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 144
Голосування 31 жовтня, Усик - Чисора. Як закінчиться бій?
  • 1) перемогою Усика за очками
  • 2) перемогою Усика нокаутом
  • 3) перемогою Чисори за очками
  • 4) перемогою Чисори нокаутом
  • 5) нічиєю
Переглянути