ГОЛОВА ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ІГОР КОЛОМОЙСЬКИЙ ЗАПРОПОНУВАВ ПРЕЗИДЕНТУ ПЕТРОВІ ПОРОШЕНКУ ПОБУДУВАТИ УКРІПЛЕНУ СТІНУ ВЗДОВЖ КОРДОНУ З РОСІЄЮ. ПРОЕКТ ПЕРЕДБАЧАЄ ВСТАНОВЛЕННЯ ПРОТЯГОМ П'ЯТИ-ШЕСТИ МІСЯЦІВ СУЦІЛЬНОГО ПАРКАНУ З НАДМІЦНОЇ СТАЛІ Й КОЛЮЧИМ ДРОТОМ ПІД НАПРУГОЮ ВЗДОВЖ КОРДОНУ НА ТЕРИТОРІЇ ДОНЕЦЬКОЇ, ЛУГАНСЬКОЇ ТА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ. ПІДХОДИ ДО ЗАГОРОЖІ ПРОПОНУЄ УКРІПИТИ РОВАМИ, КОЛЮЧИМ ДРОТОМ І ПРОТИПІХОТНИМИ МІНАМИ. ВАРТІСТЬ МАТЕРІАЛІВ ТА ВИКОНАННЯ РОБІТ СЯГНЕ 150 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ
ЗАПИТУЄМО В ЕКСПЕРТІВ:
1. ЩО ОЗНАЧАЄ ЗАКРИТИ КОРДОН ІЗ РОСІЄЮ?
2. ЯКИЙ ВІН МАЄ БУТИ?
3. ЗА СКІЛЬКИ ЧАСУ Й ЯКИМ КОШТОМ ЦЕ РЕАЛЬНО ЗРОБИТИ?
4. ЩО ЦЕ ДАСТЬ?
Борис КУШНІРУК, 48 років, аналітик
1. МАЄМО ШВИДКО ПЕРЕКРИТИ НАЙВРАЗЛИВІШІ ДІЛЯНКИ В ДОНЕЦЬКІЙ ТА ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ, ЧЕРЕЗ ЯКІ ЙДЕ ПОТІК ЗБРОЇ І ТЕРОРИСТІВ. У нас зараз немає узаконеного кордону з Росією. Тому Москва блокуватиме цей процес, посилаючись, що ми в односторонньому порядку встановлюємо межі. Однак зважати на це – не варто. Іде війна.
2. КОЛОМОЙСЬКИЙ ГОВОРИТЬ ПРО 1900 КІЛОМЕТРІВ КОРДОНУ, ЯКИЙ ПОТРІБНО ЗАКРИТИ. Масштаби роботи величезні. Але доки не зробимо цього, кількість терористів не зменшиться.
3. ЯКЩО ВИСТАЧИТЬ СУМИ, ОЗВУЧЕНОЇ КОЛОМОЙСЬКИМ – ЦЕ НЕБАГАТО. Її можна зібрати в комбінований спосіб: щось дасть бізнес, щось пожертвують українці, щось – західні фонди, а щось виділить держава. Закрити кордон за п'ять-шість місяців реально. Починати треба з найбільш небезпечних місць.
4. ПО-ПЕРШЕ, ЗАВДЯКИ ЗАКРИТОМУ КОРДОНУ ЗУПИНИМО ПОТІК ТЕРОРИСТІВ І ЗБРОЇ. А це – збережені життя наших військових і цивільних. По-друге, значно зменшаться контрабандні потоки. Вразливе місце – гроші, з якими і так скрута. Зрозуміло також, що Москва буде в істериці. Шукатиме інші способи дестабілізувати ситуацію в Україні.
Ігор КОЗІЙ, 49 років, військовий експерт
1. КОРДОН ІЗ РОСІЄЮ ОФІЦІЙНО НЕ ОФОРМЛЕНИЙ ЗА МІЖНАРОДНИМИ ПРАВИЛАМИ. Більш-менш відомо, де він пролягає. Відповідно до цих відомостей, наші прикордонники облаштували пункти пропуску. Але перекривати кордон треба. Щоб зброя та бойовики не потрапляли на Донбас.
2. СХІДНИЙ КОРДОН СЛІД ОБЛАШТУВАТИ ЗА ЗРАЗКОМ ЗАЛІЗНОЇ ЗАВІСИ РАДЯНСЬКИХ ЧАСІВ. Тоді існувала КСС – контрольна спільна смуга. Перед нею стояли металеві паркани з ґратами й сигналізацією. На певних маршрутах встановлювали спостережні датчики.
Друге: протитанкові рови. Вони, завдяки донецькому губернатору Сергієві Таруті, в багатьох місцях уже є.
Третє: потрібно облаштувати контрольні маршрути, які хлопці на мотобайках об'їжджатимуть і контролюватимуть.
Четверте: виставити маневрові групи прикордонників із мінометами, артилерійськими системами та БТРами. Їхнє завдання – якомога довше затримати супротивника на кордоні.
П'яте: щільніша співпраця прикордонників і повітряних сил. Перші повинні мати 24 години на добу зв'язок з авіацією, яка могла б завдавати удари по колонах терористів.
3. ОБЛАДНАННЯ КОРДОНУ У СЬОГОДНІШНІХ УМОВАХ за всіма правилами Радянського Союзу коштує близько мільйона гривень за кілометр. Впоратися з роботами можна за півроку.
4. УКРІПЛЕННЯ КОРДОНУ ДАСТЬ ЗМОГУ ВІДНОСНО КОНТРОЛЮВАТИ ПОТОКИ ЗБРОЇ, ТЕРОРИСТІВ І КОНТРАБАНДИ. Щоб зупинити цей процес узагалі, потрібно надавати прикордонникам більші повноваження й зброю – переносні зенітно-ракетні комплекси й артилерію. Прикордонників необхідно підсилити Нацгвардією.
Петро ОЛЕЩУК, 30 років, політичний експерт
1. КОРДОН ПОТРІБНО ПЕРЕКРИТИ ФІЗИЧНО, щоб не залишалося непідконтрольних українській владі переходів.
2. ВСТАНОВЛЕННЯ МЕТАЛЕВОГО ПАРКАНУ ПІД НАПРУГОЮ ТА МІННІ ПОЛЯ, ЯК ПРОПОНУЄ КОЛОМОЙСЬКИЙ, – цей варіант використовують на американо-
мексиканському кордоні. Мінують усі шляхи, де можна його перетнути. Також варто збільшити кількість прикордонників у небезпечних місцях. Варіантів багато, але кожен із них потребує величезних ресурсів. Реалізувати такий план проблематично ще й тому, що більшість наших прикордонних пунктів пропуску розташовані в тилу ворога.
3. САМА ДЕРЖАВА З ЦИМ НЕ ВПОРАЄТЬСЯ. Доведеться залучати приватні кошти.
4. З ОДНОГО БОКУ – зупинка економічної співпраці з Росією. З другого – послаблення терористів. Що щільніший кордон, то швидше настане мир.
Олексій АРЕСТОВИЧ, 38 років, військовий експерт
1. ПОЧИНАТИ ТРЕБА З РОЗІРВАННЯ ДИПЛОМАТИЧНИХ СТОСУНКІВ ІЗ РОСІЄЮ та оголошення її країною-агресором. Ввести візовий режим. А також застосувати поліцейський метод перекриття кордону.
2. ТРЕБА СТВОРИТИ БАГАТОШАРОВУ СИСТЕМУ ЗАХИСТУ КОРДОНУ. Побудувати інженерні загорожі – рови, стіни, поставити міни. Призвати до 50 тисяч резервістів, озброїти і навчати їх.
Друге: за 20–30 кілометрів від кордону повинні стояти підрозділи Збройних сил. Вони мають реагувати на тих бойовиків, які все-таки прорвуться крізь кордон. Або прийти на допомогу прикордонникам, що ведуть бій.
Третє: потрібна прикордонна смуга. Це означає, що в радіусі 50 кілометрів від кордону діє особливий режим. Там мають право зупиняти й оглядати машини, перевіряти документи.
Четверте: не треба зараз будувати паркан під напругою. Адже люди і техніка, які займатимуться цим, піддаватимуться постійним атакам. Не йти ж по батальйону української армії за кожним бульдозером? Значно простіше переорієнтувати прикордонні війська, дати їм на поміч резервістів і Нацгвардію.
3. ЗАКРИТТЯ ОДНОГО КІЛОМЕТРА КОРДОНУ КОШТУВАТИМЕ БЛИЗЬКО МІЛЬЙОНА ДОЛАРІВ (2295 км – протяжність усього українсько-російського кордону. – "Країна"). Потрібна політична воля, якої поки що немає. Якщо вона буде, і будуть необхідні кошти – перекрити кордон, навіть в умовах воєнних дій, можна за місяць.
4. ПЕРЕКРИТТЯ КОРДОНУ ДОЗВОЛИТЬ ЗУПИНИЛИ не тільки потік зброї й терористів, а й усієї контрабанди. Матимемо ще й іміджевий зиск. Адже зараз, поки Захід вводить проти Росії економічні санкції, Україна сидить склавши руки.
Але перекриття кордону не врятує нас від війни з Росією. Вона надовго. Ми не можемо домовитися з Кремлем. Ситуація зараз така, що або Путін у Києві, або – Майдан у Москві. Бойовики прориватимуться і через перекритий кордон. Тому паралельно потрібно нарощувати військову міць, перебудовувати всю систему безпеки. Створювати народне ополчення – у кожному місті.
Карл ВОЛОХ, 55 років, блогер, бізнесмен
1. ІНІЦІАТИВА КОЛОМОЙСЬКОГО – це не закриття кордону. Це оформлення його по лінії, що є. Стіна ставиться для того, щоб у місцях, де не дозволено, не було переходів.
2. КОРДОН ІЗ РОСІЄЮ МАЄ БУТИ ЧИМ ВИЩИЙ І МІЦНІШИЙ, ТИМ КРАЩЕ. Але треба мати на увазі, що немає жодної проблеми підірвати чи порізати паркан. Крім стіни, потрібна система, що стежить за будь-якими переміщеннями. Має бути прикордонна служба, здатна швидко реагувати на намагання перетнути кордон.
Найочевидніший досвід – це Сектор Газа. Там поставили загорожу. Тепер палестинці не проникають до Ізраїлю фізично, а запускають ракети. Тому стіна не вирішує всіх питань.
3. КОЛОМОЙСЬКИЙ ПОСТАВИВСЯ ДО БУДІВНИЦТВА МУРУ, ЯК ДО БІЗНЕС-ПЛАНУ. Якщо порахували і отримали таку суму – значить, так воно і є. Але, крім стіни, треба дбати про загони швидкого реагування, якісне озброєння, підтримку авіації. Це – комплексне питання.
4. ЗАКРИТИЙ КОРДОН ДОЗВОЛИВ БИ ЗАВЕРШИТИ АНТИТЕРОРИСТИЧНУ ОПЕРАЦІЮ В ТЕПЕРІШНЬОМУ ВИГЛЯДІ. Якщо з Росії перестануть чи майже перестануть надходити зброя, гроші, людська сила, то бойовики розбіжаться.
Дмитро СНЄГИРЬОВ, 42 роки, співголова громадської ініціативи "Права справа" в Луганську
1. ДАВАЙТЕ ВІЗЬМЕМО ДОСВІД ЗВЕДЕННЯ СТІН У США – НА КОРДОНІ З МЕКСИКОЮ. Чи в Ізраїлі, яка від'єднує його від палестинців. Будівництво такого муру має сенс, коли є військова домінанта однієї держави над іншою. Тоді можна встановлювати паркани і рити рови. Якщо такої відчутної переваги немає, то зведення стіни – не більше, ніж відмивання коштів.
2. КОРДОН ТРЕБА ЗАКРИТИ ВІЙСЬКОВИМИ ЧАСТИНАМИ. Потрібно зводити не металеві паркани, а щось на зразок лінії Маннергейма (смуга фортифікаційних укріплень, які побудувала Фінляндія на Карельському перешийку в 1920–1930-х на випадок війни з Радянським Союзом. – "Країна"). Це реально стримуватиме Росію. А якщо буде паркан, то знайдеться й місце, де його можна буде перелізти. Навіть за окрему плату.
3. БУКВАЛЬНО ЗА ТИЖДЕНЬ- ДВА МОЖНА ПЕРЕКРИТИ КОРДОН.
4. ЦЕ ДАСТЬ МОЖЛИВІСТЬ НАСАМПЕРЕД ВИРІШИТИ ПРОБЛЕМУ ВНУТРІШНЬОГО СЕПАРАТИЗМУ. Позиція України має бути жорстка: ви граєте м'язами, то ми теж можемо ними пограти. Росія поважає тільки силу. Якщо відповідатимемо дипломатичними нотами, то матимемо ті ж наслідки, що й під час перших визвольних змагань. Російські війська Муравйова стояли під Києвом, а Центральна Рада слала туди депеші з проханням пояснити, що відбувається.
Коментарі