"Давоські трофеї" – так підписав фото в мережі Facebook колишній міністр екології та природних ресурсів, кандидат у президенти України 48-річний Ігор Шевченко. На знімку було п'ять сувенірних блакитних шапок. Їх політик поцупив під час економічного форуму в швейцарському Давосі 23 січня. Зробив це на прохання друзів, стверджує.
"Таку шапку можна взяти безкоштовно, але лише одну, – написав Ігор Шевченко того дня. – Я не був би Шевченком, аби не вдався до "шапкових махінацій" заради друзів. Прокинувся о шостій ранку і пішов по шапки. Відстоявши в черзі, взяв одразу чотири – більше совість не дозволила. Відійшов і зрозумів, що мало. Повернувся взяти ще, але охоронець ледь мене не арештував. У результаті складних дипломатичних перемовин "дозволив" узяти ще одну ".
Допис "Операція "Шапка" за неповний тиждень зібрав понад 250 репостів.
"Ігоре, "шапкознавство" – не головна навичка для кандидата на найвищу посаду в Україні", – коментує адвокат Роман Москаль. Натякає на екс-президента Віктора Януковича, який у молодості начебто був засуджений за крадіжку шапок у перехожих
Шапка – головний убір, переважно без полів, м'який і теплий. Слово походить від французького сhареl, яке утворилося від латинського cappa – так називали головні убори стародавні римляни. Існує версія, що воно потрапило в нашу мову за часів руського князя Ярослава Мудрого (983/987–1054). Його донька була заміжня за королем Франції Генріхом І.
Уперше слово "шапка" згадується в духовній грамоті московського князя Івана Калити (1288–1340):
"А ис порт из моих сыну моему Семену: кожух черленыи женчужныи, шапка золотая".
Припускають, що мається на увазі головний убір київського князя Володимира Мономаха (1053–1125). Імовірно, виготовлений у Візантії. Складається з восьми золотих пластин, прикрашених філігранню, перлами й самоцвітами. Цю шапку використовували при поставленні на престол російських царів у 1547–1682 роках. Тепер зберігається у Збройовій палаті московського Кремля.
– Раніше в моді були шапки-боярки, каракулеві "хрущовки". Вони вважалися найдорожчими і замовляли їх поважні газди, – розповідає кушнір 77-річний Василь Ватрич із села Кам'янка на Буковині. – Згодом шапки з нутрій, кролика шив переважно пенсіонерам. Нині шкіри цих тварин ніде не приймають і в таких шапках не ходять. Та іноді я сідаю за старого "Зінгера" і шию.
Шапка – слов'янське прізвище. В книжці російського археографа Степана Веселовського (1876–1952) "Ономастикон. Давньоруські імена, прізвиська та прізвища" згадується Дмитро Глібович Шукаловський на прізвисько Шапка, що в середині XV ст. проживав у Всеволожі на Чернігівщині. Його сини отримали прізвище Шапкіни.
"Залізна шапка" – ресторан у Львові. Розташований у будинку Драматичного театру ім. Марії Заньковецької. Характеризують себе як "історичний паб". Пропонують страви європейської кухні.
"Доволі неординарний інтер'єр. На вході можна сфотографуватися зі свинею в залізній шапці", – такий відгук про заклад залишила користувачка сайта List.in.ua Наталія Кучер.
Бирка, будьонівка, вушанка, зюйдвестка, кабардинка, магерка, папаха, рогатка – такі синоніми до слова "шапка" пропонує академічний тлумачний словник української мови. Також наводить наступні значення слова:
– предмет куполоподібної форми або покриття чогось, що має таку чи подібну форму;
– верхня частина гриба;
– суцвіття соняшника;
– сніп, що покриває зверху копу, стіжок і таке інше;
– заголовок великим шрифтом, тематично спільний для кількох статей у газеті, журналі тощо;
– міра чого-небудь, що може поміститися в такому головному уборі.
Геологи вживають терміни "газова шапка" і "кам'яна шапка" – верхній шар порід із відповідної речовини. Дослідники Арктики й Антарктики говорять про полярну шапку – льодовий і сніговий покрив полюса, а також хмара над ним.
Shapka – російський відеоблогер. На своєму youtube-каналі публікує огляди аніме-мультфільмів. Використовує ненормативну лексику. За неповний рік виклав у мережу два десятки роликів, які переглянули майже дев'ять мільйонів разів.
"Одразу кажу, не дослухайтеся до моєї думки, – йдеться в описі каналу. – Вона надто крута для вас".
Попова Шапка – гора в Македонії. Висота – 1780 м над рівнем моря. Тут розташований однойменний гірськолижний курорт.
Коментарі