середа, 06 лютого 2019 10:17

Шапка

"Давоські трофеї" – так підписав фото в мережі Facebook колишній міністр екології та природних ресурсів, кандидат у президенти України 48-річний Ігор Шевченко. На знімку було п'ять сувенірних блакитних шапок. Їх політик поцупив під час економічного форуму в швейцарському Давосі 23 січня. Зробив це на прохання друзів, стверджує.

"Таку шапку можна взяти безкоштовно, але лише одну, – написав Ігор Шевченко того дня. – Я не був би Шевченком, аби не вдався до "шап­кових махінацій" заради друзів. Прокинувся о шостій ранку і пішов по шапки. Відстоявши в черзі, взяв одразу чотири – більше совість не дозволила. Відійшов і зрозумів, що мало. Повернувся взяти ще, але охоронець ледь мене не арештував. У результаті складних дипломатичних перемовин "дозволив" узяти ще одну ".

Допис "Операція "Шапка" за неповний тиждень зібрав понад 250 репостів.

"Ігоре, "шапкознавство" – не головна навичка для кандидата на найвищу посаду в Україні", – коментує адвокат Роман Москаль. Натякає на екс-президента Віктора Януковича, який у молодості начебто був засуджений за крадіжку шапок у перехожих

 

Шапка – головний убір, переважно без полів, м'який і теплий. Слово походить від французького сhареl, яке утворилося від латинського cappa – так називали головні убори стародавні римляни. Існує версія, що воно потрапило в нашу мову за часів руського князя Ярослава Мудрого (983/987–1054). Його донька була заміжня за королем Франції Генріхом І.

Уперше слово "шапка" згадується в духовній грамоті московського князя Івана Калити (1288–1340):

"А ис порт из моих сыну моему Семену: кожух черленыи женчужныи, шапка золотая".

Припускають, що мається на увазі головний убір київського князя Володимира Мономаха (1053–1125). Імовірно, виготовлений у Візантії. Складається з восьми золотих пластин, прикрашених філігранню, перлами й самоцвітами. Цю шапку використовували при поставленні на престол російських царів у 1547–1682 роках. Тепер зберігається у Збройовій палаті московського Кремля.

– Раніше в моді були шап­ки-­боярки, каракулеві "хрущовки". Вони вважалися найдорожчими і замовляли їх поважні газди, – розповідає кушнір 77-річний Василь Ватрич із села Кам'янка на Буковині. – Згодом шапки з нутрій, кролика шив переважно пенсіонерам. Нині шкіри цих тварин ніде не приймають і в таких шапках не ходять. Та іноді я сідаю за старого "Зінгера" і шию.

Шапка – слов'янське прізвище. В книжці російського археографа Степана Веселовського (1876–1952) "Ономастикон. Давньоруські імена, прізвиська та прізвища" згадується Дмитро Глібович Шукаловський на прізвисько Шапка, що в середині XV ст. проживав у Всеволожі на Чернігівщині. Його сини отримали прізвище Шапкіни.

"Залізна шапка" – ресторан у Львові. Розташований у будинку Драматичного театру ім. Марії Заньковецької. Характеризують себе як "історичний паб". Пропонують страви європейської кухні.

"Доволі неординарний інтер'єр. На вході можна сфотографуватися зі свинею в залізній шапці", – такий відгук про заклад залишила користувачка сайта List.in.ua Наталія Кучер.

Бирка, будьонівка, вушанка, зюйдвестка, кабардинка, магерка, папаха, рогатка – такі синоніми до слова "шапка" пропонує академічний тлумачний словник української мови. Також наводить наступні значення слова:

– предмет куполоподібної форми або покриття чогось, що має таку чи подібну форму;

– верхня частина гриба;

– суцвіття соняшника;

– сніп, що покриває зверху копу, стіжок і таке інше;

– заголовок великим шрифтом, тематично спільний для кількох статей у газеті, журналі тощо;

– міра чого-небудь, що може поміститися в такому головному уборі.

Геологи вживають терміни "газова шапка" і "кам'яна шапка" – верхній шар порід із відповідної речовини. Дослідники Арктики й Антарктики говорять про полярну шапку – льодовий і сніговий покрив полюса, а також хмара над ним.

Shapka – російський відеоблогер. На своєму youtube-каналі публікує огляди аніме-мультфільмів. Використовує ненормативну лексику. За неповний рік виклав у мережу два десятки роликів, які переглянули майже дев'ять мільйонів разів.

"Одразу кажу, не дослухайтеся до моєї думки, – йдеться в описі каналу. – Вона надто крута для вас".

Попова Шапка – гора в Македонії. Висота – 1780 м над рівнем моря. Тут розташований однойменний гірськолижний курорт.

Зараз ви читаєте новину «Шапка». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути