четвер, 26 грудня 2024 10:05

"Це перший український "Оскар" в історії. Мені хотілося б, щоб я цього фільму ніколи не знімав"
7

Слова, вирази й цитати, які стали знаковими в році, що минає

Авдіївка

Місто із 13 тис. населення, що лежить на північ від Донецька, втрачено українськими військами 17 лютого.

До війни більшість населення працювала на найбільшому в Європі місцевому коксохімічному комбінаті. Уперше бойовики ДНР захопили місто у квітні 2014 року. 26 липня місто звільнили українські війська. До повномасштабного вторгнення в Авдіївці була база 1-ї окремої штурмової роти ДУК "Правий сектор", командиром якої був Герой України Дмитро Коцюбайло "Да Вінчі".

Автор: gettyimages
  Чоловік дивиться на зруйнований будинок після російського обстрілу в селищі Очеретине на Донеччині 21 лютого
Чоловік дивиться на зруйнований будинок після російського обстрілу в селищі Очеретине на Донеччині 21 лютого

Активний штурм міста росіяни розпочали 10 жовтня 2023 року. Він тривав чотири місяці аж до 17 лютого, коли головком Олександр Сирський віддав наказ залишити місто. Під Авдіївкою росіяни втратили 17 тис. убитими й 47 тис. пораненими.

Бусифікація

Іронічний неологізм, який виник 2023 року. Цим словом позначають дії представників ТЦК, які завантажують чоловіків призовного віку до невеликих мікроавтобусів і відвозять до місць комплектації. Офіційні представники пояснюють існування терміну діями російської пропаганди.

– Після роботи я з'явився до ТЦК для узгодження даних, – розповідає житель Черкас Сергій. – Сказали пройти лікарську комісію в одній із лікарень. Медобстеження розпочалося о 21:00, а закінчилося о 2-й ночі. Представники ТЦК запропонували підвезти додому своїм бусиком. Звернули не туди, а знову у військкомат. Коли я спробував вийти, виявилося, що двері зсередини не відчиняються. Я чоловік дебелий, сказав, що зараз їх битиму. Відпустили за годину.

Нині Сергій служить в одному з підрозділів Національної гвардії.

Ракетний удар по ­видавництву "Віват"

23 травня, о 10-й ранку, Росія завдала удару по Харкову ракетами С-300, які летять за балістичною траєкторією. Одна з ракет влучила в палітурковий цех типографії "Фактор-Друк", яка друкувала книжки для видавництва "Віват". Ще дві розірвалися поруч. На момент удару на підприємстві перебувало 50 працівників. Загинуло сім осіб, а 16 працівників дістали поранення. Згоріло 50 тис. книжок, більшість з яких – підручники.

За кілька днів до удару директорка видавництва "Віват" Юлія Орлова писала про те, що друкарні в Харкові працюють попри обстріли й величезний брак персоналу. Вона закликала передзамовників до розуміння, оскільки друк затримується через складні умови.

Після трагедії був оголошений збір для працівників. Оксана Забужко закликала українців купувати книжки цього видавництва. У листопаді "Віват" відкрив у центрі Луцька свій десятий книжковий магазин.

Гниття мозку

Brain rot – цей вислів Оксфордський словник назвав словом року – 2024. Означає передбачуване погіршення психічного чи інтелектуального стану людини у процесі надмірного споживання низькоякісного онлайн-контенту, особливо в соціальних мережах.

Уперше вислів "гниття мозку" зафіксували 1854 року у книзі Генрі Торо "Волден, або Життя в лісі", де автор критикував схильність суспільства знецінювати складні ідеї на користь простих.

– Гниття мозку позначає одну з передбачуваних небезпек віртуального життя та те, як ми використовуємо свій вільний час. Здається, це наступна глава в культурній розмові про людство й технології, – каже Каспер Ґратвол, президент Oxford Languages.

Нині вираз найчастіше використовують зумери та представники покоління Альфа.

– Представники цих поколінь поширили вислів через соціальні мережі – те саме місце, яке, як кажуть, викликає "гниття мозку". Це демонструє зухвалу самосвідомість молоді щодо шкідливого впливу соціальних мереж, – додає Каспер Ґратвол.

У голосуванні за слово року взяли участь 37 тис. осіб. Обирали з шести слів: lore – професійні знання, demure – скромний, сором'язливий, dynamic pricing – динамічне ціноутворення, romantasy – романтика, slop – помиї.

Експерти Оксфордського університету зазначають, що частота вживання виразу "гниття мозку" зросла на 230% у період між 2023-м і 2024 роком.

Автор: gettyimages
  Люди заряджають телефони й інші прилади від генератора в супермаркеті під час відключення світла в Миколаєві 29 листопада. Напередодні росіяни обстріляли місто, електроенергія зникла
Люди заряджають телефони й інші прилади від генератора в супермаркеті під час відключення світла в Миколаєві 29 листопада. Напередодні росіяни обстріляли місто, електроенергія зникла

Ґвалт у Кремлі

У Кремлі почало вкотре підгоряти, після того як західні ЗМІ заговорили, що Джо Байден до завершення своїх повноважень може повернути Україні ядерне озброєння. Новина викликала справжню істерику керівництва Московії. Зокрема, експрезидент РФ і член Радбезу Дмитро Медведєв обізвав іще чинного президента США Джо Байдена божевільним маразматиком і пригрозив конфліктом із застосуванням російської ядерки. Медведєв визнав, що РФ – "найбільша ядерна країна світу" – напала на без'ядерну Україну, і назвав зміну такого статусу абсурдом.

Заразом курс рубля пробив дно. Станом на 26 листопада, курс російської валюти впав до 105 руб. за $1, що востаннє спостерігалося в березні 2022 року. Не стоїть на місці і євро – воно перевищує 110 руб. на біржі.

Диктант

Диктант національної єдності, що традиційно проводиться 27 жовтня до Дня української писемності та мови, щороку стає дедалі масовішим. Його організатор – Українське радіо – восени 2024-го відсвяткувало сторіччя. Текст диктанту, який підготувала письменниця Оксана Забуж­ко, якраз і був присвячений цій даті.

Текст читав поет і військовий Павло Вишебаба. За визнанням багатьох, це було взірцеве читання, з належним інтонаційним виокремленням смислових компонентів, що фактично підказувало слухачам правильну пунктуацію. Проте написати диктант без помилок було все-таки нелегко.

Учасники віком від 7 до 99 ро­ків надіслали організаторам на перевірку майже 10 тис. робіт. Утім, як завжди, кожен учасник міг перевірити свою роботу самостійно, оскільки вже 28 жовтня текст радіодиктанту офіційно оприлюднили.

Енергосистема

Усю зиму українців лякали ударами по енергооб'єктах, однак найстрашніше почалося з настанням тепла. Починаючи з 22 березня ворог масово й систематично обстрілював нашу енергосистему. Найбільших ударів зазнали Харків і Запоріжжя. Були влучання в машинний зал Дніпрогесу.

Ракети пошкодили більшість українських ТЕС. Компанія ДТЕК втратила 86% генерувальних потужностей. Розрекламованих владою об'єктів укриття або не було, або вони не змогли ­захистити. Особливо важка ситуація була в Харкові, якому допомагала генераторами вся країна. Згодом місто почало закуповувати когенеративні установки, які дали змогу децентралізувати систему електропостачання.

Наприкінці весни та влітку в Україні почалися масові відключення електроенергії, які тривали все літо. У листопаді Росія провела ще кілька атак на українську енергосистему.

Євробачення

Українські виконавиці alyona alyona та Jerry Heil посіли третє місце в конкурсі Євробачення у шведському Мальме з піснею Teresa & Maria. Перемогу здобув виконавець Nemo із Швейцарії, а другий був представник Хорватії Марко Пурішич, більш відомий під псевдонімом Baby Lasagna.

Конкурс супроводжувався постійними протестами палестинців, які намагалися відсторонити ізраїльську представницю Еден Голан. Єдине, чого домоглися протестувальники, – зміни в тексті пісні, яку організатори визнали політично вмотивованою. Натомість нічого забороненого не побачили у виступі шведського співака, який намотав на руку арафатку.

Жадан у "Хартії"

На початку червня письменник, поет і музикант Сергій Жадан офіційно вступив на військову службу, приєднавшись до 13-ї бригади Національної гвардії "Хартія".

"Проходжу вишкіл. Служу українському народу", – написав письменник у фейсбуку й виклав фото.

Він пояснив, що "Хартія" – це його друга родина, письменник бачив створення підрозділу.

Звільнення Залужного

Першим про звільнення головкома Валерія Залужного написав 29 січня в соціальних мережах блогер Борислав Береза. Інформація спричинила ефект бомби, що не розірвалася. Офіційно її заперечив прес­секретар Зеленського Сергій Никифоров.

Однак 8 лютого президент таки звільнив Валерія Залужного, а разом із ним найближчих генералів його штабу та призначив головкомом Олександра Сирського.

– На жаль, не змогли досягти цілей нашої держави на ­зе­млі. Є відчуття стагнації на південних напрямках фронту та складнощі в боях на Донеччині, – пояснив звільнення Зеленський.

Експерти пояснювали звільнення більшим рейтингом довіри, який має Валерій Залужний порівняно з Володимиром Зеленським. До того ж головнокомандувач і президент мали різні погляди на процеси мобілізації.

Автор: gettyimages
  Графіті з портретом колишнього головнокомандувача Валерія Залужного намальовано на стіні будинку в Гуляйполі Запорізької області
Графіті з портретом колишнього головнокомандувача Валерія Залужного намальовано на стіні будинку в Гуляйполі Запорізької області

Після звільнення ніяких досягнень на землі не сталося. Було залишено місто Авдіївку, бої тривають на підступах до Покровська, який за Залужного був у глибокому тилу.

Після звільнення Залужного призначили послом України у Великій Британії.

Кім Чен Ин

Верховний лідер Північної Кореї Кім Чен Ин виявився найвірнішим союзником загрузлого у війні з Україною Володимира Путіна. Третій представник династії Кімів почав відпрацьовувати вкладені ще за Сталіна інвестиції. Окрім мільйонів снарядів і сотень ракет, Кім Чен Ин 2024 року відправив проти України війська – досі на таке не зважувалася жодна країна.

Зневажена й упосліджена у ХХ ст. навіть представниками соцтабору Північна Корея раптом стала помітним гравцем у найкривавішій війні в Європі. Путін у пошуках зброї підписав договір про всеосяжне партнерство з країною, яка створювалася як аналог ДНР.

Онук сталінського посіпаки Кім Ір Сена та син Кім Чен Іра, ім'я при народженні – Юрій Кім, вкотре нагадав світу, що непокаране зло обов'язково розростатиметься й пускатиме метастази.

Іванішвілі

Знакова постать грузинського олігарха Бідзіни Іванішвілі опинилася в центрі уваги світових медіа у зв'язку зі спробою підконтрольної йому партії "Грузинська мрія" монополізувати владу та зупинити європейську інтеграцію Грузії. У травні підконтрольний Іванішвілі парламент ухва­лив закон про іноземних агентів, аналогічний тому, який використовують у Росії для придушення опозиції та свободи слова. У жовтні "Грузинська мрія" перемогла на чергових парламентських виборах, що супроводжувалися численними порушеннями, фальсифікаціями та масовим підкупом виборців. А вже в листопаді уряд Грузії офіційно заявив про зупинку переговорного процесу щодо майбутнього вступу в ЄС. Усі ці дії грузинської влади супроводжувалися масовими протестами опозиції, які тривають і досі.

У грузинську політику Іванішвілі прийшов 2011 ро­ку, коли очолив і ресурсно забезпечив опозиційну до тодішнього президента Грузії Михеїла Саакашвілі політичну силу. Його партія перемогла на виборах ­2012-го й відтоді перебуває при владі.

До того з кінця 1980 років Бідзіна (він же – Борис Григорович) Іванішвілі робив кар'єру в Москві й будував бізнес у Росії. На сьогодні агентство Bloomberg оцінює статки олігарха в $7,3 млрд.

Їжа

1 лютого Європейський Союз затвердив пакет фінансової підтримки для України на суму 50 млрд євро в межах програми Ukraine Facility. Частину допомоги спрямовано на забезпечення продовольчої безпеки та підтримку аграрного сектора, а також на відновлення, відбудову та модернізацію України. Програму розраховано на 2024–2027 роки, вона передбачає 33 млрд євро в пільгових кредитах і 17 млрд у грантах. Водночас, відповідно до соцопитування, проведеного Центром Разумкова, майже половина українців (44%) зазначає, що частіше намагається купувати найдешевшу їжу. Майже стільки ж людей дозволяють собі придбати якісніші продукти, навіть якщо ті дорожчі.

Наприкінці осені найбільше подорожчали овочі, яйця, олія, яблука та картопля.

Автор: gettyimages
  Феєрверк вибухнув під час сутичок грузинських протестувальників із поліцією біля будівлі парламенту у Тбілісі 1 грудня. Люди вийшли на протести після рішення влади призупинити євроінтеграцію
Феєрверк вибухнув під час сутичок грузинських протестувальників із поліцією біля будівлі парламенту у Тбілісі 1 грудня. Люди вийшли на протести після рішення влади призупинити євроінтеграцію

Йорданія

24 листопада в Йорданії, біля посольства Ізраїлю в Аммані, сталася стрілянина, внаслідок якої троє поліцейських отримали поранення. Нападника ліквідували. Цей інцидент відбувся на тлі напружених відносин між Йорданією та Ізраїлем, які, за словами короля Абдалли II, перебувають на найнижчому рівні за останній час. Проте Йорданія продовжує грати ключову роль у посередництві між Ізраїлем та Палестинською автономією.

Також у листопаді вздовж усього кордону з Йорданією міністерство оборони Ізраїлю розпочало встановлювати паркан для запобігання контрабанді зброї та наркотиків. Зброя, яка потрапила через кордон, спричинила сплеск насильства в арабській громаді Ізраїлю, а також її використовували палестинські терористи.

Курська операція

Уранці 6 серпня Збройні сили України перетнули російсько-український кордон поблизу міста Суджа. Українські війська почали просування вглиб території Росії й за кілька днів контролювали понад 600 квадратних кілометрів. Це перша українська загальновійськова операція на прикордонній території Росії з початку повномасштабного вторгнення. Про підготовку до неї не повідомляли навіть найближчим союзникам, зокрема США.

Наступ на Курщині поповнив наш обмінний фонд і показав світу слабкість оборони РФ. За три місяці Росія втратила в Курській області вбитими та пораненими майже 20,8 тис. військових, а також українські воїни знищили сотні одиниць російської бронетехніки. Ще одна мета Курської операції – відтягнути війська ворога з інших напрямків і зірвати наступ на Сумщину. Проте ситуація в Сумській області змінилася: нині суттєво збільшилася кількість авіаударів – на добу це 30–40 пусків КАБів.

"Там, де наші війська заходили на територію Курської області, кількість обстрілів збільшилася. А кількість артилерійських систем, кулеметів, стрілецької зброї зменшилася, бо ворога відкинули на 20–30 кілометрів від кордону", – повідомив Володимир Артюх, голова Сумської обласної військової адміністрації.

Львівська область

Львівська область стала першою, яка завершила процес декомунізації й позбулася всіх радянських пам'ятників. Загалом знесли 312 монументів.

– Це історична подія не тільки для Львівщини, а для всієї України. Ми виконали домашнє завдання, якого не виконали наші батьки 30 років тому, й повністю очистили Львівську область від радянських комуністичних маркерів, – розповідає учасник робочої групи з декомунізації Захар Миляник.

95% символів тоталітарного режиму на Львівщині демонтували безкоштовно. Важку техніку та фінансову допомогу надали місцеві підприємці та жителі. Бюджетних коштів на ці роботи не витратили.

Маніфест

Слово 2024 року, за версією Кембриджського словника. Маніфест або маніфестація – це метод, що дає людині змогу уявляти й досягати мрій за допомогою візуалізацій та афірмацій.

Значення слова змінювалося. Наприкінці ХIV ст. англійський поет Джеффрі Чосер вживав його як прикметник у значенні "зрозумілий" або "очевидний". А Вільям Шекспір використовував і як іменник, і як дієслово.

Автор: gettyimages
  Волонтери й медики розбирають завали зруйнованої будівлі лікарні Охматдит у Києві після російського обстрілу 8 липня 2024 року
Волонтери й медики розбирають завали зруйнованої будівлі лікарні Охматдит у Києві після російського обстрілу 8 липня 2024 року

Нове значення слова "маніфест" – "втілювати свої мрії в життя" – зафіксували на початку ХХ ст. Популярним стало недавно завдяки інфлюенсерам і соцмережам.

Професор соціальної психології Кембриджського університету Сандер ван дер Лінден вважає, що соціальні медіа та пандемія коронавірусу сприяли популяризації терміну і практики маніфестації. Його почали використовувати, щоб описати свою мету, успіх або мрію.

– Практика маніфестації стала популярною під час пандемії, коли в соцмережах з'явилося безліч впливових людей, які давали поради, як "наманіфестувати" гроші, успіх у кар'єрі чи достаток загалом, – кажуть у команді словника.

На слово року – 2024 претендували: brat – нахабна дитина, яка погано поводиться й не відповідає соціальним очікуванням щодо поведінки; еcotarian – означає підвищений рух до екологічно свідомого способу життя: resilience – стійкість – слово, що відображає силу та здатність до адаптації у складні часи. Люди з усього світу шукали в інтернеті слово "маніфест" понад 130 тис. разів упродовж року, тобто понад 350 разів на день.

НАТО

Країни – члени НАТО, Північноатлантичного альянсу, вирішили виділити 2025 року щонайменше 40 млрд євро військової допомоги Україні.

Ці кошти підуть на видатки, пов'язані із закупівлею військового обладнання, технічним обслуговуванням наданої зброї та інвестиціями в оборонну інфраструктуру України.

Ці кошти покликані допомогти Україні вистояти під натиском Росії, чий військовий бюджет 2025-го становитиме $175 млрд. Саме європейські країни Данія, Норвегія, Нідерланди та Бельгія першими наважилися надати Україні бойові літаки.

Охматдит

Найбільша дитяча лікарня в Україні. Щороку в ній лікують понад 20 тис. дітей. 8 липня 2024-го російські війська під час масованого обстрілу Києва прицільно вдарили по Охматдиту ракетою Х-101. Про це свідчать знайдені на місці удару уламки. Під час удару в лікарні перебували майже 1200 осіб, тривали три складні операції. У результаті атаки двоє людей загинули, поранено приблизно 300, серед яких восьмеро – діти.

Ракета повністю зруйнувала корпус токсикології, пошкоджено 24 відділення: 10 хірур­гічних, два соматичні, дві реанімації, п'ять онковідділень, інтенсивна терапія, операційні блоки, відділення радіології та променевої терапії, частина єдиної у країні онкогематологічної лабораторії. Також знищені дві електричні підстанції, від яких живилася вся інфраструктура лікарні.

Полтава

Уранці 3 вересня Росія вдарила двома балістичними ракетами "Іскандер" по приміщенню Інституту зв'язку в Полтаві. Ракетну тривогу оголосили за 2 хв. до вибухів. У будівлі, де перебувало 700 осіб, загинули 59 і ще 328 зазнали поранень. За кілька годин удар прокоментував президент Зеленський.

Того ранку в Полтаві загинув військовий, 54-річний Володимир Олексюк. До війни він працював електриком у рідному Тальному на Черкащині.

– За годину до його смерті я ще поговорила з Володею телефоном, – розповідає дружина Наталія. – Ніякого передчуття в нас не було. Увечері прийшла з роботи, подивилася новини. Почула про удар по Полтаві, одразу зателефонувала чоловікові. Його телефон мовчав. За кілька днів донька здала ДНК-тест. Він підтвердив з імовірністю 99,9, що серед загиблих і мій чоловік. Хтось із військових сказав, що перед смертю він не мучився.

Володимира Олексюка поховали 14 вересня в закритій труні.

Ребров

Найуспішніший український футбольний тренер Сергій Ребров провалив зі збірною головне змагання Старого світу – Україна посіла останнє місце в групі й не вийшла до 1/8 фіналу Євро-2024.

Окрім зіркової кар'єри гравця, Сергій Ребров мало не єдиний з українських тренерів досяг успіхів удома й за кордоном – окрім "Динамо", тричі перемагав у чемпіонаті Угорщини з "Ференцварошем", виводив його до Ліги чемпіонів, тріумфував із "Аль-Айном" у чемпіонаті ОАЕ.

Умовляв Реброва очолити збірну керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Попри очікування Ребров провалився. Особливо жалюгідний вигляд збірна мала у програному матчі з Румунією – 0:3. У наступній грі українці трохи виправилися, здолавши Словаччину – 2:1. Однак завершальна гра групового етапу й нульова нічия з Бельгією залишили нашу збірну на останньому місці.

Автор: freeradio.com.ua
  Стрічка ”20 днів у Маріуполі” режисера Мстислава Чернова вперше в історії українського кіно здобула “Оскар” у номінації ”Найкращий документальний фільм”
Стрічка ”20 днів у Маріуполі” режисера Мстислава Чернова вперше в історії українського кіно здобула “Оскар” у номінації ”Найкращий документальний фільм”

Сирський

Призначений президентом на посаду головнокомандувача Олександр Сирський починав у важких умовах – корінному росіянину було важко помірятися славою з популярним Залужним.

Ситуацію ускладнював відступ української армії на Донбасі – після падіння Авдіївки ворог стрімко просунувся на захід, зав'язав бої за місто Часів Яр. Восени не вдалося втримати Вугледар, а за його падінням Росія почала наступ на південному сході Донеччини. Ворог перебуває в кількох кілометрах від Покровська й Дніпропетровської області.

Єдине досягнення Сирського – серпнева Курська операція Збройних сил України, коли вдалося окупувати місто Суджу та частини Великосолдатського, Коренівського та Глушківського районів Курської області Росії.

Трамп

Дональд Трамп став 47-м президентом США, перемігши на виборах у листопаді демократку Камалу Гарріс. Республіканець виграв у всіх хитких штатах, і його перемога не викликала сумнівів.

Під час кампанії відзначався заявами з критикою чинної американської адміністрації за допомогу Україні. Заявив, що покладе край російсько-­українській війні за один день.

Визначив стратегію досягнення миру – зупинка вогню по лінії бойового зіткнення та розміщення миротворців, відмова України від членства в НАТО. У разі відмови України – припинення американської допомоги. У разі відмови Росії – різке зменшення нафтових доходів, озброєння України й удосконалення механізму санкцій.

Усик

Український боксер Олександр Усик переміг британця Тайсона Ф'юрі в поєдинку в ніч на 19 травня і став абсолютним чемпіоном світу в надважкій вазі. До Усика об'єднати всі пояси вдавалося небагатьом важковаговикам, останнім із них був легендарний Ленокс Льюїс. Бій кілька разів переносили на вимогу Ф'юрі, який намагався відтермінувати момент своєї поразки, але Усик був невблаганний.

В інформаційному просторі Усик був відомий неоднозначними заявами про Крим, російську церкву, але на ринг традиційно виходить з елементами української національної символіки. Іноді навіть танцював гопака. На початку російського вторгнення спортсмен приєднався до Сил оборони, але коли на обрії виникла перспектива чемпіонського бою, то переключився на тренувальний режим.

Фільм

Стрічка "20 днів у Маріуполі" режисера Мстислава Чернова вперше в історії українського кіно здобула кінопремію "Оскар", перемігши в номінації "Найкращий документальний фільм". Також до створення картини були залучені фотограф Євген Малолєтка та продюсерка і журналістка Василіса Степаненко. За цю роботу вони отримали Пулітцерівську премію. Також Малолєтка, Чернов і Степаненко стали лауреатами Шевченківської премії за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя.

Стрічка розповідає про перші дні облоги російськими загарбниками міста Маріуполь Донецької області. Картина створена у співпраці Associated Press та американських документалістів з Frontline.

На церемонії нагородження Мстислав Чернов заявив: "Це перший український "Оскар" в історії. Мені хотілося б, щоб я цього фільму ніколи не знімав. Я хотів би поміняти цей "Оскар" на те, щоб Росія ніколи не вторгалася в Україну й більше ніколи не нападала на наші міста".

Харлан Ольга

Українська фехтувальниця, яка 3 серпня у складі жіночої збірної перемогла у фінальному двобої з шаб­лісткою з Південної Кореї та здобула золоту медаль на Олімпіаді-2024 в Парижі. Найтитулованіша українська спортсменка.

Ольга Харлан народилася в Миколаєві 4 вересня ­1990-го. У 13 років завоювала Кубок України. А наступного року посіла друге місце в чемпіонаті Європи серед юніорів. 2005-го здобула бронзу на чемпіонаті світу. У 17 стала чемпіонкою світу серед юніорів, а за рік узяла участь у своїх перших Олімпійських іграх.

У Пекіні-2008 українська збірна з Харлан у складі сенсаційно завоювала у фіналі золоті медалі.

На наступній Олімпіаді в Лондоні Ольга здобула бронзу в індивідуальних змаганнях, за чотири роки – бронза в одиночці та срібло в командних змаганнях.

На Олімпіаді в Токіо, яка через пандемію коронавірусу відбулася не 2020-го, а 2021 року, Харлан вилетіла в першому раунді змагань і заявила, що морально втомилась і хоче відпочити. Повернулася 2022-го і разом з командою взяла бронзу на чемпіонаті Європи.

У липні 2023 року на чемпіонаті світу з фехтування в Італії Харлан перемогла росіянку, що виступала в нейтральному статусі, й була відсторонена від змагань, бо відмовилася потиснути тій руку. За декілька днів президент МОК Томас Бах повідомив, що Ольга дочасно й автоматично отримує місце серед учасників Олімпіади.

Ольга Харлан – шестиразова чемпіонка світу й восьмиразова чемпіонка Європи з фехтування. Завоювавши золото на Олімпіаді-2024, вона заявила, що присвячує свою медаль Україні, її оборонцям та всім спортсменам, яких убила Росія.

Ціни на нафту

Із втратою багатьох ринків, технологічним відставанням і посиленням санкційного режиму Росія може зберігати економічну стабільність та здатність вести війну на виснаження в Україні лише за рахунок надходжень від продажу сировини, насамперед нафти.

2024 року ціни на нафту загалом залишалися стабільними, коливаючись між показниками $72 і $90 за барель (Brent). Оскільки Росія змушена торгувати своєю нафтою напівлегально, використовуючи тіньовий флот танкерів або пропонуючи значні знижки й вигідні умови покупцям (зокрема Китаю та Індії), то її доходи від цієї торгівлі є дещо меншими. Але в цілому нинішній рівень цін росіян влаштовує.

За оцінками фахівців, критичним для російської економіки та державних доходів є зниження цін на сиру нафту до $30–40 за барель.

Червоноград

Червоноград у Львівській області перейменували на Шептицький. Рішення у вересні ухвалила Верховна Рада. Місто тепер є центром Шептицького району. Андрей Шептицький, майбутній глава УГКЦ, жив там 1898-го. Тоді місто називалося Христинопіль.

Шакалячий експрес

Саме так користувачі українськомовного твіттера почали називати колективну негативну реакцію на дії якоїсь людини чи організації. Згодом вислів перекочував в інші соціальні мережі.

Назва "шакалячий" наголошує на колективності й агресивності дій, які можна порівняти з нападом зграї шакалів на жертву. Термін походить із мережевого тролінгу. Виражається через масову критику.

Цей потужний соціальний феномен відображає колективну думку й емоції людей. Він є інструментом для швидкої реакції на несправедливість. Може слугувати ефективним соціальним тиском, коли традиційні засоби впливу не діють, змушує об'єкт критики змінити свою позицію чи вибачитися. Найчастіше трапляється в інтернеті, коли люди об'єднуються, щоб присоромити об'єкт негативу.

З початком повномасштабної війни термін "шакалячий експрес" переважно використовують для опису зусиль громадськості, спрямованих на публічне засудження або цькування тих, хто підтримує Росію чи відстоює її інтереси. Це своєрідний прояв громадянської активності, що базується на колективному моральному обуренні.

Автор: gettyimages
  Люди вшановують полеглих українських військових прапорцями на Майдані Незалежності в Києві 24 серпня
Люди вшановують полеглих українських військових прапорцями на Майдані Незалежності в Києві 24 серпня

На шакалячому експресі також "катали" політиків, які робили суперечливі заяви. Наприклад, коли хтось публічно висловлюється за перемовини з РФ без виведення військ з окупованих українських територій.

Ще рік війни

Закінчується третій рік повномасштабної війни, яка стала найкривавішою в Європі з часів закінчення Другої світової. У листопаді 2024-го війна перетнула умовну позначку в 1000 днів.

На третьому році війни за­вдяки тактиці м'ясних штурмів Росія зуміла загарбати більшу територію, ніж 2023-го. Водночас втратила частину своєї Курської області.

Обидві сторони війни близькі до виснаження: Україні бракує людських ресурсів, у російській економіці починається процес стагфляції – стагнації виробництва одночасно з високою інфляцією. Росії забракло ресурсів захистити свого ключового союзника на Близькому Сході – сирійського президента Башара Асада.

Юрти незламності

У січні за ініціативою "слуги народу" Сергія Нагорняка та казахського бізнесмена Даулета Нуржанова відкрили кілька юрт незламності – пунктів обігріву, де під час знеструмлення можна було поїсти чи зарядити телефони. Першу юрту встановили в Бучі на Київщині.

– Не минуло й 2–3 годин, як з'явилася гостра реакція Москви. Керівник МЗС Росії Сергій Лавров і його речниця Марія Захарова телефонували колезі в Казахстані й вимагали пояснень, мовляв, "що робить казахська юрта в Україні, та ще й у Бучі?" – розповідав Сергій Нагорняк.

У Звенигородці на Черкащині як згадка про казахський період життя Шевченка стоїть "Тарасова юрта". У січні відкриття супроводжувалося урочистостями та безплатною їжею. Нині юрта продовжує стояти, але відвідувачів там майже немає.

– Юрта трохи знелюдніла, відвідувачів мало. Нею в нас опікується голова ради ветеранів, – інкогніто розповідає житель Звенигородки Микола. – Час від часу туди приводять школярів на екскурсії та заходять пенсіонери випити кави.

Ядерна безпека

У ніч на 11 серпня великий стовп диму помітили над найбільшою в Європі Запорізькою АЕС, яку росіяни окупували ще в березні 2022 року. Згодом з'ясувалося, що горіла градирня – вежа для охолодження води.

Президент Зеленський звинуватив Росію у провокації й закликав світ допомогти повернути атомну станцію заради безпеки людства. Росіяни традиційно звинуватили Україну, яка нібито обстріляла об'єкт.

Уночі пожежу на градирні вдалося загасити.

Енергодар і ЗАЕС Росія окупувала 4 березня, попередньо обстрілявши станцію. Попри засудження світом, окупанти й досі зберігають там свою військову техніку.

Зараз ви читаєте новину «"Це перший український "Оскар" в історії. Мені хотілося б, щоб я цього фільму ніколи не знімав"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути