У День Незалежності 24 серпня не буде традиційного військового параду на Хрещатику.
"Святкування 28-ї річниці незалежності України пройде в новому форматі. Головний акцент урочистостей – діти", – оголосили в Офісі президента.
Заходи розпочнуться біля пам'ятного Хреста на місці загибелі героїв Небесної сотні загальнонаціональною хвилиною мовчання. На майдані Незалежності проведуть музично-хореографічний флешмоб. Оркестри й музиканти виконають українські пісні в сучасному аранжуванні. Потім відбудеться нагородження українців, які досягли успіхів у різних сферах. Завершаться урочистості святковою ходою.
Після цього об 11:00 розпочнеться Марш захисників України за участі ветеранів АТО.
Парад – урочистий огляд військ, спортсменів, організацій, влаштований з нагоди знаменної дати або події. Слово походить від латинського paro – "готовий". Перші такі покази проводили до нашої ери – у Стародавньому Єгипті, Персії, Римі. Від XVI ст. публічні паради стали поширеними в Європі.
30 грудня 1917-го на Софійській площі в Києві відбувся військовий стрій куренів Вільного козацтва. Його приймав голова Центральної Ради УНР Михайло Грушевський. Перший військовий парад до Дня Незалежності України провели на Хрещатику 1994 року, наступний – 1998-го. У заходах брали участь кілька тисяч військовослужбовців, іноді – військова техніка й авіація. За президентства Віктора Януковича ходи не проводили – пояснювали економією коштів. Традицію поновили 2014-го – у перший рік війни на Донбасі.
Парад планет – астрономічне явище, коли кілька планет Сонячної системи опиняються по один бік від Сонця в невеликому секторі. Розрізняють малий парад планет – коли поряд розташовуються щонайменше три небесні тіла, великий – не менше шести, і повний – коли всі вісім. Останній за 2 тис. років спостерігали 10 разів. Найближче одна до одної всі планети були 1128 року.
1974-го вийшла друком книжка британців Джона Ґріббіна і Стівена Плейджманна "Ефект Юпітера". Автори переконували, що через вісім років дев'ять планет – на той час повноцінною планетою вважали Плутон – опиняться поряд. І це спричинить катаклізми на Землі, зокрема землетрус зруйнує Лос-Анджелес. Книжка стала бестселером. Парад і справді відбувся. Та жодних сейсмічних порушень не сталося.
Наступний повний парад планет прогнозують на 2161 рік.
Хіт-парад – перелік найпопулярніших медійних продуктів – пісень, книжок, відеоігор тощо за певний період часу.
На початку 1936-го американський журнал Billboard подав рейтинг грамофонних платівок, які найбільше розкуповували протягом минулого року. Його очолив сингл Stop! Look! Listen! джазмена 33-річного Джо Венуті. Від 1958-го часопис став публікувати такі списки щотижня.
Перший український хіт-парад готувала програма "Територія А", що виходила на каналі ICTV у 1995–2000 роках. Лідерів визначали глядачі – листами або телефонними дзвінками. Найпопулярнішими були виконавці Олександр Пономарьов, Ірина Білик, Юрко Юрченко, гурти "Аква Віта" і "Фантом 2".
Гей-парад – масова хода за рівні права всіх людей, незалежно від статі чи сексуальної орієнтації.
28 червня 1968 року поліція влаштувала облаву на підпільний гей-бар "Стоунволл Інн" у Нью-Йорку. Тоді у США гомосексуальні зв'язки вважали злочином. Відвідувачі дали відсіч правоохоронцям. Протести змусили уряд переглянути законодавство. Гей-паради проводять у першій половині літа – на згадку про події у "Стоунволлі".
Найбільший гей-парад відбувається в Сан-Паулу, Бразилія.
У Києві гей-паради проводять із 2013 року.
Парадне – назва під'їзду або сходової клітки багатоквартирного будинку. Термін є калькою з російського "парадное" або "парадная". Виник у Санкт-Петербурзі в першій половині ХХ ст.
"У минулі століття в будинках Петербурга було по кілька сходових кліток, – пише блогер В'ячеслав Алькопончик. – Серед них головна – парадна, для гостей. А також бокові та чорні, що вели до службових приміщень – кухні, комори, кімнат прислуги. Після революції будинки націоналізували й віддали під житло тим, хто потребує. Приміщення не були розраховані на таку кількість мешканців. Довелося робити перегородки, зменшувати площу квартир. Вхід в одні квартири був із парадної сходової клітки, в інші – з чорної. З часом словосполучення "парадна сходова клітка" скоротилося до "парадна".
Коментарі