Результат виборів 31 березня свідчить про незрілість еліт. Перше місце Володимира Зеленського – наслідок їхньої сліпоти і глухоти. З другого боку, відверто проросійський президент не має в Україні жодних шансів. Суспільство його нейтралізує, вважає Олег РИБАЧУК, 60 років, колишній віце-прем'єр і голова Секретаріату президента Віктора Ющенка.
Чого суспільство вимагає від президента?
– Основний запит після Революції гідності був на кардинальну зміну системи. Головна проблема, якщо не трагедія, сьогодні, що за
10 днів до другого туру президентських виборів і за півроку до парламентських ми граємо за правилами Віктора Януковича. За ними, наприклад, не можна голосувати "проти всіх", визначати, хто буде в партійних списках, а половина мажоритарних округів уже "продані".
Незалежно від прізвища переможця, реальність виконання його обіцянок на 80 відсотків залежить від наступного парламенту.
Чи може Порошенко ще вплинути на ситуацію?
– Президент отримав більшість у двох областях. Хоч у нього були всі можливості донести свою позицію. Тепер має зробити так, щоб у другому турі йому повірили більше, ніж його опоненту. Бо інтернет не забуває обіцянок. Минуло п'ять років, а ми говоримо про ті самі виклики і навіть про відкат.
У Порошенка є шанс знизити градус напруги. Перестати "бикувати" з опонентом. Маєш емоції, стримуй їх. Виходиш на велику публіку – "відкуси" собі язик, якщо не можеш "повідрубувати руки".
За півтора тижня важко змінити ситуацію. Але наступний президент має вивчити урок: невиконання обіцянок не дає жодних шансів на другий термін. І це робить Україну унікальною на пострадянському просторі.
Про що свідчать результати першого туру?
– Поряд із багатомільйонними кампаніями з'явився феномен Ігоря Смешка. Коли вистрілює особа з невідомим минулим і майбутнім. Це реакція іншої генерації виборців. Виходимо з двох десятиліть виборів без вибору. Ці перегони показали, що запит на зміни – серйозний. Причому – зміни системи, а не тільки прізвищ.
Які уроки мають засвоїти українці?
– Якщо не змінимо виборчі правила, то нас змусять далі голосувати за "котів у мішках". Через закриті партійні списки і мажоритарні округи в парламент прийде оновлене, але цинічне покоління. Для яких похід туди відповідає формулі "є великі гроші, а політика – ще більші гроші".
Коментарі