У квітні 2013 року Росію облетіли фото та відео з Краснодару. На грі тамтешньої футбольної команди "Кубань" із Санкт-Петербурзьким "Зенітом" фанати розтягнули на трибунах банери площею в кількадесят квадратних метрів із малюнком козака, а також із написами "За Кубань!" та "За Батьківщину".
Тодішня гра з пітерцями закінчилася бойовою нічиєю 2:2, а бої на форумах про україномовну витівку кубанців багато де закінчилися твердженням, що написи зроблені кубанською балачкою й нічого дотичного до України автори перформенсу не мали не увазі.
Наскільки далека від української згадана балачка, можна побачити на присвяченій їй інтернет-сторінці: kubanska.org, з якої відвідувачів вітає напис "КУБАНСКАЯ БАЛАЧКА ЖИВА, КВИТУЧА ТА МОДНА".
В розміщеному на ній словнику далі букви "а" зараз не заглиблюватимуся. Кому цікаво - може пройтись самотужки. Словник містить, як написано, "вже майже 6500 слив":
Авжэж - Ну да, безусловно
Алэ - Но, однако, только
Ангол, янгол - Ангел
Аж -Даже
Ажось - Вот
Абэтка - Азбука, алфавит
Атаман - Избранный лидер казачьей общины, казачьего народа
Деякі пари просто пояснюють українську вимову тих слів, які на письмі не відрізняються від російських:
Авторытэт -Авторитет
Асымиляцыя - Ассимиляция
Однак автори сайту аж ніяк не згодні трактувати свій говір як український. Словник - не єдина сторінка веб-сайту. В розділі "Думкы" є тема "Кубанска чи украинска?".
"Самэ цэ пытання страшно образлывым для кубанца. Кубанска балачка нэ е украинскым чи росийскым диалэктом. Цэ нормальна славянска мова або язык або кубанскэ слово. Така ж ривна як бэлоруска, польска чи росийска", - пише Андрэй Рудэнко.
Розділ "Кіно" містить 125 фільмів про козаків. Є розділ із дзвінками й картинками на мобілку, є "Кухня", "Кубанци", "Гумор". А заголовок "Добры сайты" містить перехід на гурти, які виконують козацькі пісні. Крім російських та українських виконавців там є ланки на польську "Горпину", канадських "Тут і там" тощо.
Ну, а на головній сторінці красуються зручні для копіювання смайлики в козацьких шапках:
А також - трохи настанов:
-Пидтрымуйтэ православну цэркву
-Бэрыть участь в казачому руху
-Збэригайтэ славянски та казачи звычаи и традыцыи
-Вивчайтэ та спивайтэ кубанскы писни
-На свята одягайтэ элэмэнты славянского або казачого одягу
-Йижтэ кубанскы та славянскы стравы
-Купуйтэ кубанскы продукты та товары
-Слухайтэ казачю, кубанску та славянску музыку
-Вымагайтэ балачку в газэтах,по радио та тэлэвидэнии
-Займайтэсь повильной кубанизацыей (оказачыванием) насэлэння краю.
Коментарі
32