2010 року крупи, цукор, городина та фрукти подорожчали на 30–75%, тверді сири — у 2,5 разу.
Держава не підтримує виробників молока та м'яса. Тому з 2009-го поголів'я худоби скоротилося з 3,2 млн до 2,9 млн голів. Надої молока зменшилися. Молокозаводи почали змагатися за сировину. Закупівельна ціна цьогоріч зросла вдвоє–вчетверо.
— Тепер молокопродукти дешевшають, бо значно упав попит, — каже експерт Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Гагалюк, 28 років. — Сировину в селян закуповують у менших обсягах, водночас знижують розцінки. Твердий сир у магазинах подешевшав на 4–12 гривень за кіло, літр молока — на 1–1,5 гривні.
Молочні продукти дешевшатимуть і на початку наступного року, вважає фахівець. Однак під кінець ціни знову зростатимуть: селяни і далі різатимуть корів. Тож яловичина може подорожчати до 60–65 грн/кг.
До 5% може подешевшати свинина, кажуть у консалтинговій компанії "ААА". Багато цього м'яса ввозять із-за кордону. Але 2011-го в Україні мають запрацювати кілька крупних свиноферм. Конкуренція на ринку зіб'є ціни. У межах 5% вони коливатимуться на курятину.
Більшість товарів наступного року дорожчатимуть.
Уряд збільшує акцизи, хоче запровадити податок на імпорт бензину. Літр А-95 коштує близько 8 грн. Подорожчає на 20%. Хоча на світових ринках нафта дешевшає.
— Дорогий бензин викличе подорожчання майже всіх без винятку товарів. Бо в ціні кожного є транспортна складова, — пояснює Марія Колесник, 35 років, експерт із компанії "ААА". — Готуйтеся, що за той же набір продуктів, одяг доведеться платити на 10–15 відсотків більше. Урешті селяни теж почнуть підвищувати ціни на городину та м'ясо. Бо з виторгу їм треба купити корм, обнови дитині в школу, заплатити за газ. Овочі борщового набору: буряк, картопля, цибуля, капуста, морква — знов подорожчають. Припускаю, що більш як наполовину.
Через збільшені акцизи на 20% подорожчають спиртні напої та тютюн. Ціна буханки хліба наблизиться до 4 грн. Батон подорожчає на 15 коп. Бо зерно зростає в ціні, пояснюють в об'єднанні "Укрхлібпром".
— Із січня держава перестане дотувати хлібопекарів. Зерно дорожчає. За тонну борошна платитимемо не 1080 гривень, а 1800, — розповідає голова ради "Укрхлібпрому" Олександр Васильченко, 62 роки.
Коментарі