В Україні подорожчали банани. Наприкінці вересня кілограм у середньому продавали по 41 грн. Нині ціна зросла до 62 грн.
— Банани подорожчали, бо збільшилися витрати на логістику. Через блокаду українських морських портів довелося перенаправляти поставки фруктів на європейські. Також з'явилися додаткові витрати на перевезення суходолом. Пальне подорожчало щонайменше удвічі, порівняно з минулим роком. Також існує затримка поставок. Через європейські кордони в Україну першочергово доставляють гуманітарну допомогу, військове обладнання та озброєння. Уникнути черг неможливо, — говорить 40-річний Олександр Хорєв, керівник проєкту "АПК-Інформ: овочі та фрукти". — Іншим ключовим фактором зростання вартості бананів є суттєве знецінення гривні до долара. Якщо національна валюта й далі слабшатиме, то вартість бананів і цитрусових піде вгору.
Є думка, що кілограм бананів завжди коштував в Україні 1 долар. Насправді це не так. Були сезони, коли ці фрукти коштували менше долара. На ціну безпосередньо впливає врожай, пропозиція на ринку. Є й інший приклад — дійсно від вартості долара залежить пропозиція турецьких томатів. Поставки не зайдуть в Україну, якщо виробник не отримає долар за кілограм продукції. Якщо додати ще транспортні витрати, отримаємо 55 гривень за кілограм. Саме за такі гроші зараз українцям продають турецькі томати.
Попит на банани зберігається протягом усього року. Це одна з найдоступніших позицій у фруктовому кошику українця. Також вони є альтернативою яблукам. Наприклад, минулі сезони споживачі охоче купували банани. Ціни на яблука були зависокі через неврожай. Цьогоріч ситуація змінилася. Вартість яблук нижча, ніж бананів. Основний постачальник фруктів не змінився. Як і до повномасштабного вторгнення, 95 відсотків бананів на Європейський континент надходить із Еквадору. Але вони дорожчі через транспортну складову. Їх, як і раніше, постачають у морські порти, далі — доставляють суходолом.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі