Актриса Віра Холодна була однією з перших зірок кінематографа в Російській імперії. З цим погоджується кінокритик, директор кінофестивалю "Молодість" Андрій Халпахчі. Про це він сказав перед показом фільму "Діти століття" за участю Холодної в рамках нового проекту "Молодості".
"Віра Холодна, дівоче прізвище якої Левченко, з самого дитинства почала захоплюватися домашніми постановками, вступила в школу балету. Її бабуся, яка була досить заможною, вважала, що для вихованої дівчини непристойно захоплюватися займатися театром. І тим не менше, доля Віри складалася дуже цікаво. Великий роман, раннє заміжжя за юристом Володимиром Холодним. Багато хто вважав, що її прізвище - це псевдонім, настільки воно було вдалим для актриси", - сказав він.
Халпахчі зазначив про труднощі, які чекали Холодну на початку кар'єри:
"Коли мені розповідали про Віру Холодну в 1960-х, для мене її типаж здавався диким - якась товстуха з круглим обличчям. Але час іде, міняються смаки, і я зрозумів, що це справжній образ краси. До речі, в балеті її не дуже прийняли, тому що вона була товстою. Вона почала грати в різних аматорських спектаклях, її помітили як красиву жінку і Володимир Гардін зняв її у фільмі "Анна Кареніна". Але зіграла вона лише два епізоди, тому що режисер сказав, що "дівчина повністю позбавлена ??таланту і грати не може". Однак її зауважив Євген Бауер, який в російському кінематографі стояв біля витоків кіномистецтва".
Точно не відомо скільки ролей зіграла актриса - за різними версіями цифра коливається від 50 до 80. Однак, значно більший інтерес викликає історія смерті Холодної.
"Вся її кар'єра тривала всього чотири роки, - нагадав кінокритик. - Дуже рано померла в 1919 році у віці 25 років. Історія її смерті абсолютно загадкова. Офіційна версія, що вона померла в Одесі від грипу, "іспанки". Але сьогодні дослідники вважають , що це неправда. В одеських архівах остання смерть від "іспанки" була зафіксована в 1918-му, тобто на рік раніше від смерті Холодної".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Грип 1918-го називали "пурпуровою смертю"
Андрій Халпахчі підтримує версію насильницької смерті актриси:
"У Віри Холодної був роман з одним актором, який майже був чекістом. Але в той час в Одесі перебували французькі війська Антанти. Начальник штабу союзних військ на півдні Росії Анрі Фрейденберг був від неї в захваті. Багато хто вважає, що Холодна активно займалася шпигунством. Французька група це начебто розкусила. Існують різні версії: або вона була отруєна самими більшовиками, тому що вони зрозуміли, що її можуть розколоти, або самим Фрейденбером, або ж денікінськими агентами".
Кінокритик не раз підкреслив феномен Віри Холодної не тільки в російському і українському, але й в європейському кіно.
"Практично до 1910 року кіно мистецтвом не було, - зазначив він. - Часом народження кіно як мистецтва було друге десятиліття 20 століття. В цей же період у всіх країнах з'являються перші кінозірки. Починається культ зірок. Але на початку більше використовували театральних актрис, що було дуже невдало. Відомо, що був невдалий досвід у Сари Бернар, у великої театральної актриси, в якої на екрані німого кіно не виходило грати. Згодом стали з'являтися зовсім інші акторки, що приходили не з театру. Сьогодні говорять, що сучасні актриси - це не актриси, а натурниці. Насправді так називався перших кіноактрис. І Віру Холодну теж називали геніальною натурницею".
Коментарі