– О, Україна, а як буде "дякую"? – допитується англійською Мустафа.
У перший день нашого з коханим відпочинку на єгипетському курорті Шарм-ель-Шейх із нами познайомився місцевий хлопець. Удень він працює офіціантом у нашому готелі, а ввечері продає сувеніри та чаї на ринку.
– Я знаю італьяно, раша, інгліш і поланд, – пояснює нам Мустафа.
У нього десятеро братів і чотири сестри. Батько має чотири дружини, мати Мустафи – наймолодша. Хлопець закінчив вісім класів місцевої школи. Потім почав працювати. Водив туристів на екскурсії, продавав сувеніри, прибирав у номерах.
Сто грам – один долар, вісім гривень. Купіть, любі друзі!
– Не знав російської – не брали навіть у двозіркові готелі носієм. Росіяни люблять, коли говориш по-їхньому. Купив словник, просив друзів допомогти – і за три місяці вивчив. Заробляти більше почав, на чай давали. Зараз вивчу українську – ваші земляки більше купуватимуть у мене товарів, ніж у сусідніх крамницях. Мова – це бізнес, розумієш?
Щодня Мустафа просив нас навчити кільком українським словам. Деякі записував у потертому блокноті, ставив наголоси на складах. Розпитав про національну валюту, курс гривні до долара.
В останній вечір вибираємо сувеніри додому. На ринку чуємо знайомий голос.
– 100 грамів – 1 долар, 8 гривень. Купіть, любі друзі!– запрошує українською подружню пару з Рівного Мустафа.
Після повернення у Львів вирішую покласти гроші на довгостроковий депозит. Обходжу кілька банків з іноземним капіталом. Ввічливі працівники обіцяють вигідні відсотки, гарантію повернення вкладу. Єдиний нюанс – усе пропонують російською. Лише в одному банку переходять на мову клієнта. Їхніми послугами я і скористалася. Мова – це бізнес, пояснив би Мустафа.
Комментарии
136По всей видимости девочка не сама зарабатывает деньги (или зарабатывает им местом противоположным от мозга) иначе деньги положила бы на хранение не по "мовному" признаку, а в более надёжный банк или хотя бы туда где предлагают большие проценты...
Дуже гарна та виважена стаття. ДЯКУЮ.=== Правда я роблю зауваження молодим україночкам. Деякі погоджуються в душі , а є стерви які починають переконувати що вони бач у вільній крайні живуть. Яка може бути у цих леді мораль і розуміння РОДУ, НАЦІЇ.?
У львівських банка звертаються на російській мові?
яка прикра помилка...
Mail.ru запустив україномовну версію Новин.
Олюня, молодець. Таку ж тримай позицію у банках, перукарнях, вокзалах і так далі. Для тебе мова - більше ніж бізнес для Мустафи, але це не його РІДНА, це можна пробачити.
На цю тему є тут мій пост "Моє єврейське українство". Рекомендую! Прохання - коментарів не залишайте. Все моє відслідковує та блокує цензура.
...колоніальна культура...колоніальна економіка...
Там де мова стала бізнесом нема щирості. Там відвертість неможлива.Це як клясти російську мову тою самою російською мовою. Нещирість абсолютна.Притворство.
Краще чути щире піклування чи співчуття турецькою,ніж притворство українською чи російською.
І мова тут ні до чого.Яка різниця,якою мовою на тобі наживаються?Невже українською приємніше,ніж турецькою чи російською.
Відповідно ви маєте натуральне господарство та всім необхідним себе забезпечуєте самі. Бо ж виходить, що й виробник хліба, одягу та ін. на вас наживаються.
І вам доброго вечора!
Шановна, ми тут про мову говорили:для чого Мустафа її вчить- заради бізнесу, чи виключно з пошани до покупця і його "солов"їної та калинової".
Ну чому у декого така дивна логіка, коли не бачуть, що є і вигадують, чого немає?
Dexter, Ви маєте дивовижну здатність робити не менш дивовижні висновки з прочитаного! Вас "шокує" те, що Ви самі і вигадали.Як то кажуть: сам вигадав- сам і злякався.(Тут у Вас є дещо спільне з Вереснем-Говером і т.і.)Щоб заспокоїти Вас, одразу вИзнаю:я більш, ніж позитивно ставлюсь до бажання залучити більше покупців завдяки знанню мов.
Мало того, я навіть вважаю знання двох мов у нас, на Україні, де фактично і існують ДВІ мови – то єдине розумне рішення будь якої "мовної проблеми".Якщо хтось знатиме інші – ще краще.Але ж я абсолютно не про це!Я негативно ставлюсь до того, що при необхідності реального вибору дехто, замість оцінити якості людини, як спеціаліста з конкретного фаху, віддає перевагу тому,якою мовою той спеціаліст до них звертається.
Лисе, взагалі-то йдеться про інше. Одні підприємці (продавці дріб'язкових сувенірів на ринку, або банківські службовці) ставляться з повагою до того, на співпраці із ким заробляють собі на життя. Намагаються, аби клієнтові було зручніше та приємніше співпрацювати та сприяти фінансовому добробуту цих ділків. А інші – ні. Мовляв, "і так зійде". Мене шокує, що Ви та IP: 91.124.99 ЧОМУСЬ негативно ставитеся до першої категорії. Зокрема, до персонажу статті, Мустафи.
Тут ідеться, про повагу до покупця-клієнта з боку продавця. Вміння виказати йому свою повагу. Окрім ввічливого спілкування, вміння продавця спілкуватися з покупцем його мовою є безумовно додатковий (не завжди головний) чинник, що сприяє зробити покупку саме в такого покупця.
Dexter,дозвольте втрутитись, але Ви знову погано читали текст.Для Мустафи це ніяке не "піклування" про клієнта.Він каже:
І ще:Тобто Мустафа піклується лише про СВІЙ добробут.Ви-його бізнес.І мову він вчитиме не заради Вас самого, а...
Та читайте ж, нарешті..!
Лисе, текст я читав не гірше за Вас. А решта продавців про ЧИЙ добробут піклується? А для них покупці – хіба НЕ бізнес? А хто (що) тоді? Об'єкт альтруїзму? Для Мустафи це може і "ніяке не "піклування" про клієнта", а от для клієнта – це саме піклування і є. І те, що його (Мустафу) спонукає до цього турбота про власний добробут, мене абсолютно не хвилює. Для мене диким є сам підхід: він з цього матиме зиск, отже це погано. І я не розумію до чого Ви та Ваші однодумці хилите. Треба ігнорувати цього Мустафу, та купувати в інших? Ви його засуджуєте? За що?
Я теж не завжди все розумію,так от і зараз:не розумію я Вашого бажання бачити в мені ворога.Невже, дійсно, всіх,хто має іншу точку зору,Ви ладні одразу вважати ворогами?Якщо Ви "не гірше" читали текст та мої коменти -то чому такі дивні висновки?
Чи це,як у декого:"хто не поважає Бандеру-той українофоб"?А у Вас: "Хто безтямно не мліє від української -той проти неї взагалі"?Світ не лише чорно-білий, Dexter!
Він кольоровий.
Dexter, залиште в спокої Дохтура, IP: 91,Ясіра Арафата та Кіпрські банки. Я Вам - про Хому,Ви мені - про Ярему.
Я не буду вкотре повторювати тему свого найпершого комента.Але в тому, що будь кого, не згодного з Вами,Ви визначаєте, як потенційного ворога, я таки впевнився.
Сперечатися можна з тим, хто тебе принаймні, чує.Соловей,коли співає,чує лише себе.Так і Ви.Ну чому я, технар, повинен коментувати діяльність ...банків?
А щодо надійності,наприклад, лікаря, я,між іншим, теж писав,але Ви теж "не бачили"...
Як Ви "спілкуєтесь" з ворогами,я, звичайно, не знаю, але, якщо це було б насправді,то уявляю,скільки невинних людей постраждало б завдяки Вашій фантазії та уяві. Майже "по сталінськи":якщо хтось вини не має, але вона бути повина, то треба її вигадати.Уявляю,скільки у Вас друзів і хто вони, якщо мені,"не відходячи від каси", Ви приписали і "ігнорування", і "висування претензії",і "негативне ставлення до опанування українською".Що вже казати про олігархів,постріли та стрибки з хмарочосів.
Ви делеко підете,Dexter!
Вам би трохи раніше народитись...
Але Ви та Ваші однодумці не кажете як саме цю надійність перевірити. Бо цього ніхто не знає. Ані Ви, ані я, ані решта коментаторів, ані авторка. Навіть Дохтур, судячи з його допису. Якби про це (про надійність) можливо було б якось довідатися, вже хто-хто, а російські та наші олігархи не вляпалися б у кіпрські негаразди. Не було б у минулому по всьому Світу пострілів у скроню та стрибків з вікон хмарочосів.
Про почуття тут, нібито, й не йшлося. Чого це раптом єгиптянину пройнятися до мене якимись світлими почуттями? Я ж йому не брат, не сват, і не Ясір Арафат (зважте, що я – типовий прозаїк, і цей римований рядок вийшов цілковито випадково). Я чудово розумію, що піклуватися про зручність покупців його змушує турбота про власний добробут. Розуміє це і авторка. Вибір банка за ознакою мови вона здійснювала за решти рівних умов. Ви, та Ваші однодумці пропонують обирати банк за надійністю. Он Дохтур 23.03.2013 16:11(на цій же сторінці) вихваляє Кіпрські банки. Як приклад надійності. Вже знаючи, що відбувається на Кіпрі зараз.
Я йому заперечив. Ви почали сперечатись зі мною. Підтримуючи тим самим IP: 91.124.99. Як мені не зробити висновок щодо Вашого негативного ставлення до опанування арабом нашою мовою?
Лисе, до чого ж тут ворожнеча? Із тими, кого я вважаю ворогом я або спілкуюся іншим чином (не питайте будь ласка – яким саме), або не спілкуюся взагалі. Щодо дивовижності моїх висновків. Власник IP: 91.124.99 у своєму коментарі від 25.03.2013 15:10 звинуватив Мустафу (уявіть собі, яка в нього, бідолашного, там гикавка через нас) у відсутності відвертості. Яка, на думку 91.124.99, в Мустафи НЕМОЖЛИВА. У нещирості. До того ж – АБСОЛЮТНІЙ. У притворстві. Такого слова в українській мові немає (є вдавання, удавання, удаваність), але ми ж з Вами розуміємо, про що йдеться. І у тому, що він на покупцях наживається.
Dexterе,от тільки не треба додумувати за мене! І, якщо не розумієте(це трапляється з кожним),то краще перепитайте.
Та ХТО каже, що треба його "ігнорувати"? Та ще й "купувати в інших?"З якого біса я б його "засуджував"?Я б сам купував саме в нього,бо з тим,з ким можеш порозумітись,спілкуватись значно легше.
Я - за те, щоб не змішувати віники з цукерками, а бізнес - з почуттями.І розділяти очікування власного зиску-і повагу до укр.мови.А також мову спеціаліста - і його професіоналізм.
Все равно русский язык всегда будут хотеть знать намного больше людей, чем украинский. Масштабы не те. И хоть нравится вам или нет, те единичные случаи, о которых написано в заметке , не будут никогда играть решающую роль, как бы этого кому- то не хотелось. И настаивать здесь бесполезно.
Бесполезно же настаивать!
Представляю немца или англичанина, говорящих, что язык-бизнес. тяжело жить арабам и настоящим хохлам.
Рара, серед німців та англійців теж є люди, які мусять спілкуватися з іноземцями. І серед німців та англійців багато таких, хто не користується послугами перекладачів, а вивчає мову. Саме для ведення справ з іншомовними партнерами. Кожен з них може сказати цю фразу: "Мова – це бізнес". Арабам живеться по-різному. Комусь – тяжко. А в когось життя як рахат-лукум. Так само і справжнім хохлам, і справжнім кацапам.