Вернувся з Відня, з міжнародної конференції про Франка і єврейське питання. Минулого тижня вона попала в головні новини. Її популярність бере початок із листа-вимоги віденської ізраїлістської громади зняти у Віденському університеті меморіальну дошку Іванові Франку, "відомому антисеміту". На доказ Франкової вини наведена 21 цитата з його творів, на яких нібито виховувалися Роман Шухевич і Степан Бандера, які під час Другої світової війни створили Nachtigall і Galizien – загони винищення, що вбили декілька десятків тисяч євреїв.
Звинувачення проти Франка – безсенсовні. Більшість цитат належать не Франкові, а його героям. Він вкладає слова їм в уста і цим показує, яке було ставлення до євреїв серед українських селян, бориславських робітників. Коли ж Франко говорить про євреїв сам, то його голос повний співчуття й симпатії. Навіть більше: важко знайти іншого українського автора, який би так багато написав на єврейську тематику і який би так сильно прагнув українсько-єврейського зближення.
Таких висновків дійшла віденська конференція. Після неї можна було б вважати справу Франка як антисеміта закритою.
Віденська ізраїлістська громада вимагає зняти у Віденському університеті меморіальну дошку Іванові Франку, "відомому антисеміту". На доказ Франкової вини наведена 21 цитата з його творів, на яких нібито виховалися Роман Шухевич і Степан Бандера, які під час Другої світової війни створили загони винищення, що вбили декілька десятків тисяч євреїв
Якби ж то.
Задайте у googl "Франко про євреїв", і вже в першій п'ятірці відповідей натрапите на таку цитату: "Коли я ознайомився з партіями марксистів, соціалістів, лібералів та демократів, то за спиною кожної з них я побачив хитрий писок жида".
Google нараховує близько п'яти тисяч випадків цього цитування. Цитата подається у вибірці висловлювань самого Франка на Вікіцитатах та двох інтернет-сайтах найвідоміших цитат українських авторів. Її включили в уявне інтерв'ю Франка сучасним українським журналістам. У російськомовній добірці "Отзывы известных людей о евреях" Франкова цитата серед перших, майже зразу після слів Джорджа Вашингтона і Наполеона Бонапарта. Мало хто з українських авторів коли-небудь заслужив на таку увагу в Росії! Звідти її перекопіювали інші російськомовні сайти з характерними назвами "Иудаизм в Украине", "Кто правит миром" і подібними.
Найчастіше, однак, вона трапляється на сайтах українських націоналістів – "Свободи", "Поклику нації", "Тризуба" імені Степана Бандери. Її поширюють на Facebook, "Українській правді", "Дурдомі" користувачі, які ховаються під характерними ніками Бандерівка, Нечай, Салоїд та іншими подібними.
Проблемою цієї цитати не є її антисемітизм. А те, що вона видумана. Або, як кажуть сучасною мовою, є фейком. Ніхто, включно зі франкознавцями-експертами, не може вказати назву Франкового твору чи архівного документа, звідки вона взята. Кожна спроба знайти джерело цієї цитати в інтернеті повертає вас до… інтернету.
Можна припустити, що цю цитату "підкинула" українським націоналістам ФСБ чи СБУ. До такого припущення підштовхує факт, що вперше вона "дебютувала" у переддень і під час помаранчевої революції. Якщо так, українські націоналісти мали б офіційно відгородитися від неї. Тим більше, що мають у своїх лавах таких інтелектуалів, як Ірина Фаріон, яка часто цитує Франка. Чому б у цьому випадку їй чи іншим лідерам "Свободи" не блиснути інтелектом?
Коли ж цього не станеться, давайте вважати, що або ж українськими націоналістами хтось маніпулює, або ж вони самі знають що роблять. І в тому випадку вони є союзниками віденської ізраїлістської громади та інших "друзів української справи" у світі
Комментарии
19