вторник, 24 января 2012 12:32
Дмитро Гройсман
Дмитро Гройсман
Координатор Вінницької правозахисної групи

Судді і прокурори можуть чинити спротив новому КПК

Президент України подав до парламенту проект нового Кримінально-процесуального кодексу. Документ повністю змінює теперішню систему кримінального процесу.

Головна відмінність від старого закону полягає у значному підвищенні ролі судового слідства. Суддя отримає можливість у кримінальній справі самостійно вести слідство, збирати докази, вирішувати питання щодо їх допустимості, у тому числі на етапі досудового слідства. З'являється особа слідчого судді, який замість прокурора вестиме нагляд за слідчими діями. Збільшуються можливості оскарження досудових дій. Зменшуються можливості слідчих з обмеження прав звинувачуваних, по відправці справ на дорозслідування. Якщо справа не розслідувана належним чином, то суддя зобов'язаний виголосити виправдувальний вирок і закрити провадження. Це підвищить відповідальність органів досудового слідства. Бо сьогодні в Україні десятки людей сидять місяцями, а то й роками в СІЗО без вироку. У Миколаєві, наприклад, ув'язнений Мар'янчук сидить без рішення суду вже 12 років.

Тепер розширені права затриманих і засуджених. Звинувачені мають формальне право ставити питання експертам по справі, брати участь у їх допиті на досудовому етапі. Але реально таке право ущемляється. Повторної експертизи під час розгляду справи в суді домогтися практично неможливо, навіть якщо її результати суперечать іншим доказам. Тепер треба буде до передачі справи до суду проводити ще одну експертизу, якщо у звинувачуваного будуть по ній питання. Це стосується допитів свідків і потерпілих.

У цілому цей законопроект прогресивний. Але його ухвалення відтерміновується: окремі положення набудуть чинності через п'ять років. Треба ще внести зміни в інші закони. Зокрема, в Адміністративний кодекс.

Може бути спротив прийняттю законопроекту. Адже в суддівсько-прокурорського лобі відберуть можливості незаконно заробляти гроші, порушуючи кримінальні справи проти невинуватих громадян чи маніпулюючи можливостями розслідування. Але якщо він буде прийнятий у теперішньому вигляді, це стане великим кроком до розбудови правової держави. Водночас слід проводити інші зміни — ухвалити новий закон про прокуратуру. Вона має підтримувати державне обвинувачення і контролювати досудове слідство, а не проводити власне.

Головне, потрібно змінити принципи підбору кадрів на посади суддів. Тепер на ці посади подають кандидатури переважно дітей суддів, прокурорів, працівників органів юстиції. Нам треба зробити підбір людей на посади суддів прозорішим, відкрити можливість стати суддею вперше тим, хто має досвід роботи у правозахисних організаціях. А найголовніше — варто на 5-10 років увести виборність місцевих суддів громадянами, як це було в Радянському Союзі.

Сейчас вы читаете новость «Судді і прокурори можуть чинити спротив новому КПК». Вас также могут заинтересовать свежие новости Украины и мировые на Gazeta.ua

Комментарии

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосов: 1
Голосование Как вы обустраиваете быт в условиях отключения электроэнергии
  • Приобрели дополнительное оборудование для жилья для энергонезависимости
  • Подбираем оборудование и готовимся к покупке
  • Нет средств на такое, эти приборы слишком дорогие
  • Есть фонари и павербанки для зарядки гаджетов, нас это устраивает
  • Уверены, что неудобства временные и вскоре правительство решит проблему нехватки электроэнергии.
  • Наше жилище со светом, потому что мы на одной линии с объектом критической инфраструктуры
  • Ваш вариант
Просмотреть