Життя без світла. 5 порад психолога, як вистояти цієї зими
Даю декілька робочих технік, які допоможуть очистити голову від негативу та повернути оптимізм
З відключенням світла ми позбавлені не лише освітлення житла та вулиць, але часто води, тепла, зв'язку та інтернету. Тобто практично всього, що в сучасному світі необхідно нам для нормального життя, в тому числі психологічного. Як емоційно вистояти в темні часи, які реакції організму є нормою, чим краще зайняти себе при відключеннях світла? Давайте розберемося.
Порада №1: не бійтеся скасування планів.
Тривалі відключення електрики на 12 і більше годин, з якими зіткнулися більшість українців останнім часом, – явище абсолютно нове у житті багатьох. Неможливість зателефонувати або написати повідомлення, приготувати сніданок, вмитися, прийняти душ, переглянути новини – це, звичайно, руйнує або суттєво змінює наші плани.
Якщо фрустрація призводить до неконтрольованого гніву, обурення та інших неприємних симптомів – це норма, і це не повинно вас лякати
Повне чи часткове скасування довгострокових чи короткострокових планів у психології має назву "фрустрація". Вона в свою чергу обов'язково веде до реакції психіки у відповідь. Навіть якщо у вас фрустрація призводить до неконтрольованого гніву, обурення та інших неприємних симптомів – це норма, і це не повинно вас лякати.
Порада №2: бурхлива реакція вашої психіки – це нормально.
Важливо розуміти, що реакція психіки на відключення світла в усіх дуже індивідуальна. Можливо, багатьом захочеться знизити свою фізичну активність, багато спати, мінімізувати спілкування, хтось навпаки – захоче спілкування чи інтиму, когось потягне на фастфуд.
Не потрібно плутати відповідь організму на стрес із депресією
Не треба плутати це з депресією, такі реакції – відповідь організму на стрес. А депресія – це щось інше. Це повне закриття від світу, усвідомлене відключення від контакту із собою та навколишнім світом. Війна – це життя за умов тотальної небезпеки. А якщо при цьому ще й відключають надовго світло і позбавляють людину базових потреб, потрібно бути готовим до виникнення різноманітних реакцій психіки людини. Якою буде реакція – залежить від дитячих травм кожної окремо взятої особи. Професійний психолог бачить дані "несправності" і розуміє, як саме можна допомогти людині.
Порада №3: стежте за своїми думками.
Такі екстремальні умови, як тривалі відключення світла під час війни можуть призвести і до негативних змін. Важливо відстежувати свої думки та відчуття. Якщо ви прокинулися вранці, а в квартирі немає світла і вас при цьому відвідують похмурі думки про те, що жити зовсім не хочеться або будь-яке починання приречене на провал – це дуже небезпечний синдром.
Бажання залишитися уві сні, довше спати – це захисний механізм психіки
Такі думки психологи трактують як відсутність підтримки зовні. Тобто людині немає на що спиратися всередині. Як результат – з'являються думки про те, що не хочеться жити, чи є бажання залишитися уві сні. А бажання залишитися уві сні, якомога довше спати – це захисний механізм психіки, спрямований на те, щоб простіше пережити життєві складності. Якщо ж у вас з'явилися думки про те, що не хочеться жити, обов'язково зверніться до психолога.
Порада №4: пам'ятайте, що найнебезпечніша – соціальна ізоляція.
Дуже складним моментом залишається неможливість спілкуватися з близькими – зателефонувати чи навіть написати повідомлення, адже за відсутності світла часто немає мобільного зв'язку та інтернету. Подібна соціальна фрустрація набагато глобальніша і важча за побутову – вона призводить до того, що особистість залишається у вакуумі, наодинці з непростою ситуацією, замкненою в чотирьох стінах.
Соціальна фрустрація набагато глобальніша і важча за побутову – вона призводить до того, що особистість залишається у вакуумі
Тривалі відключення світла та мобільного зв'язку – величезне випробування для нашої психіки. Якщо за часів ковіда більшість із нас могли працювати віддалено, то при відключенні світла така можливість зникла. Таким чином багато хто залишився ще й без можливості працювати та заробляти.
Порада №5: танцюйте у темряві.
Яким чином полегшити собі наслідки стресу, що повʼязаний з тимчасовим відключенням світла і зв'язку? Намагайтеся не замикатися та не панікувати. Відключення світла – чудова можливість якісно провести час із чоловіком, пограти чи почитати з дитиною.
Важливо продовжувати рухатися, отримувати позитивні емоції, хоч би як складно це не було в даній ситуації. Відмінним способом розрядки та виходу енергії є танці. Ви можете завчасно зберегти в телефоні уроки від вчителя або тренера, що сподобався, і під час відключення світла розучувати нові па. Спочатку це буде зробити складно – негативні емоції можуть брати гору, але варто зробити невелике зусилля, і вас захопить цей процес.
Прекрасним способом зайняти себе під час відключення світла є медитації, дихальні практики, тривалі прогулянки та домашні заняття спортом
Як психолог також скажу, що чудовим способом зайняти себе під час відключення світла є медитації, дихальні практики, тривалі прогулянки та домашні заняття спортом. Прийом "вільні ноги" чудово підійде всім! Виходьте з дому та йдіть без будь-якої мети та маршруту протягом 30 хвилин. Техніка допомагає очистити голову від настирливих думок, повернути оптимізм та тверезість свідомості.
Спеціально для Gazeta.ua
Коментарі