Україна влітку може зіткнутися з гострою нестачею коштів
Уряду пора взятися за розум
Результати першого кварталу для бюджету в межах очікувань: план по доходах дещо перевиконується, план по запозиченнях сильно недовиконується.
Зокрема, зовнішніх запозичень через чергові проблеми у стосунках з МВФ уряд не робить взагалі.
В цифрах:
надходження від податкової - 129 млрд (+6% до плану);
надходження від митниці - 83 млрд (+4% до плану);
запозичення - 119 млрд (-26% від плану);
з них зовнішніх запозичень - 0.
Більшість внутрішніх запозичень на рік та більше в гривні під достатньо високі 11-12% - цей борг коштує для нас дорого.
Почала погіршуватися ситуація на зовнішніх ринках
Паралельно почала погіршуватися ситуація на зовнішніх ринках, яка на початку року була для нас гарною. Рівень дохідності за американськими десятирічними казначейськими облігаціями найвищий з початку коронакризи; в країнах, що розвиваються, з'являються ознаки відтоку капіталу. Голова МВФ Крісталіна Георгієва прямо попередила про можливу боргову кризу в країнах, що розвиваються.
Для України, яка вже має проблеми з доступом до ринків капіталу через відсутність прогресу з МВФ, ці ризики є особливо гострими.
Не менш важливим є провал вакцинації і назрівання чергового локдауну, який ще й, ймовірно, буде не останнім. Макроекономічні прогнози, на базі яких, в тому числі, прораховано бюджет, так чи інакше виходили з того, що у 2021 році епідемія йде на спад і поступово перестає бути економічною проблемою. Через провалену вакцинацію, очевидно, що цей спад епідемії відсувається, щонайменше, на 2022 рік.
Ми ж вже зараз стоїмо впритул до локдауну з відповідними наслідками для економіки та ризиками недоотримання доходів до бюджету. Враховуючи провал плану по запозиченнях, проблеми з доходами унеможливлять нормальне виконання бюджету з усіма відповідними наслідками для держави.
Що робити? Оперативно виконувати умови МВФ, отримувати транш та, таким чином, відновлювати доступ до фінансування.
Що робити? Оперативно виконувати умови МВФ, отримувати транш та, таким чином, відновлювати доступ до фінансування
Якщо раніше варто було очікувати проблем з виконанням бюджету без МВФ десь ближче до вересня, то зараз ситуація погіршується.
Якщо погані тенденції на фінансових ринках та в ураженій коронакризою економіці посилюватимуться, вже влітку ми можемо зіткнутися з гострою нестачею коштів навіть на важливі поточні видатки. На виправлення ситуації у відносинах з МВФ є всього пару місяців - уряду пора, нарешті, взятися за розум та виконати свою роботу.
Коментарі