Національна економічна стратегія – це імітація. Там щось не так з математикою
Програми покрокових дій немає
Кабмін опублікував давно анонсовану Національну економічну стратегію-2030. Декларувати, але при цьому робити все навпаки, у нас чиновники вміють віртуозно. Але все одно стало цікаво, що все-таки обіцяють і куди усією країною шлях тримаємо.
Документ вийшов дуже великий. Багато правильних слів, але відразу виникли запитання щодо цифр. Чи то там щось не так з арифметикою, чи це я не в'їжджаю в цю математику. Наприклад, обіцяють зростання ВВП на душу населення з нинішніх $3000 до $10000 в 2030-му. За цей же час ВВП України згідно зі стратегією має вирости вдвічі. Нескладною арифметичною пропорцією можна обчислити, що прогнозується зменшення нашого населення на 40%? Тобто масовий відтік трудових ресурсів на Захід йде за планом? Написали б чесно в стратегію, що головним експортним продуктом України, як і раніше, будуть наші люди!
Ще здивувала цифра щодо планованих інвестицій. Чомусь починаючи тільки з 2025 року по $15 млрд на рік. До 2030 року вони можуть скласти максимум $75 млрд. Але це чомусь в 13,3 разів менше, ніж трильйон інвестицій, які обіцяв Денис Шмигаль під час презентації стратегії? І ця цифра величезним фоном висіла у нього за спиною під час виступу.
Ще чомусь зростання експорту планують більш ніж втричі (з $46 до $150 млрд), а зростання економіки за ці ж 10 років сподіваються збільшити вдвічі. Не зрозумів, якщо чесно...
Звідки візьмуться навіть невеликі зовнішні інвестиції?
Але навіть з урахуванням того, що цифри "не рвуть", у мене нуль розуміння за рахунок чого досягнуть навіть найскромніші з озвучених обіцянок. Програми покрокових дій немає. Ніякої конкретики про податкову реформу і введення податку на виведений капітал (причому не виборчого, а єдиного для всіх!) замість податку на прибуток немає! Звідки візьмуться навіть невеликі зовнішні інвестиції? А внутрішній інвестор може і радий би, але знекровлений локдаунами і карантинами.
Хочете інвестицій? Нічого нового:
- створюйте для ринку капіталу умови кращі, ніж у ближніх і далеких сусідів;
- спрощуйте де тільки можна умови роботи, прибирайте обмеження;
- знижуйте і спрощуйте податки;
- зменшуйте питому вагу державних витрат по відношенню до ВВП з 42,5% до прийнятних 35%, потім і до 30%;
- приберіть цю величезну іармію силовиків від бізнесу, забороніть їм блокувати роботу підприємств, залиште для аналітики і боротьби з тінню кваліфіковане Бюро економічної безпеки;
- забезпечте захист прав власників, а то рейдерство продовжує процвітати.
А поки імітація - це наше все. На жаль...
Коментарі