Як молодій мамі знайти час для себе
10 правил таймменеджменту
З появою малюка в житті сім'ї, і особливо мами, все змінюється. Крім вже звичних справ, з'являється багато нових незвичних занять, а часу на себе практично не вистачає.
На щастя, впоратися із цією проблемою можна. Утім доведеться багато працювати і виходити із зони комфорту, оскільки вміння ефективно використовувати свій час – це така сама навичка, як і рукоділля або читання, і їй потрібно вчитися.
Правило 1. Найважливіше – усвідомити і прийняти, що зробити все неможливо. Але можна зробити головне. Пропоную скласти список ваших завдань на день або тиждень. Це те, що ви зазвичай робите, включаючи прибирання, покупки, ігри з дитиною, час для чоловіка тощо. Не соромтеся і пишіть все, що потрібно зробити.
Тепер потрібно визначити пріоритетні завдання. Всі справи розподіліть на три групи (ви можете їх позначити літерами А, В і С або написати різними кольорами, виділити маркерами тощо):
Група 1 – найважливіші завдання, які можете виконати тільки ви.
Група 2 – менш важливі завдання, які крім вас може виконати хтось інший.
Група 3 – необов'язкові завдання, які можна перенести на інший день або взагалі не виконувати.
Більша частина завдань з групи 3 рано чи пізно втратять свою актуальність, тому не витрачайте на них свої сили
Уже сьогодні почніть виконувати завдання групи 1 і займайтеся тільки цими справами. Потім визначте, хто може виконати завдання групи 2 – чоловік, мама, подруга або спеціалізовані фірми (наприклад, прибирання, покупки, оплата послуг тощо) і не забудьте повідомити їм про це. Справи групи 3 можна виконувати тільки в тому випадку, якщо у вас з'явився вільний час і є сили на їх виконання. Більша частина завдань з групи 3 рано чи пізно втратять свою актуальність, тому не витрачайте на них свої сили.
Таким чином, ви будете займатися тільки найважливішими справами. Ця практика зробить вас набагато більш ефективною, щасливою і задоволеною.
Правило 2. Обов'язково плануйте свій день, тиждень, місяць. Робити це потрібно не сьогодні вранці, а напередодні ввечері. Важливо не просто продумувати плани, а чітко прописувати, що, коли, де потрібно зробити, з ким зустрітися, які питання вирішити. Помічайте у вашому списку все, що вже зроблено.
Раціонально розплануйте свій день з урахуванням режиму дня дитини. Тому не плануйте справи дуже щільно один до одного. Резервуйте час на непередбачені обставини.
Правило 3. Наступне, що полегшує мамі життя і дозволяє щось планувати і відповідно виконувати – це режим дня дитини, якого потрібно чітко дотримуватися. Якщо дитина в один і той самий час робить одне і те саме, мамі легше запланувати свої справи, а не думати похапцем, наприклад, "чим би зайняти дитину" в той час, як вона повинна була лягти спати.
Якщо дитина в один і той самий час робить одне і те саме, мамі легше запланувати свої справи
Правило 4. Звільніть простір, оточення і почистіть список справ і зобов'язань. Для початку звільніться від усіх непотрібних речей в будинку. Якщо річ ні разу не використовувалася протягом року, малоймовірно, що вона стане в нагоді вам коли-небудь. Але якщо таке трапиться, то її завжди можна купити або взяти напрокат. Перегляньте своє оточення, проаналізуйте, хто знаходиться поруч з вами, чи немає там людей, які наповнюють ваше життя песимізмом, негативом і апатією. Якщо такі є, обмежте своє спілкування з ними.
Складіть список справ і зобов'язань, які ви весь час збираєтеся зробити, але руки до них не доходять. Визначтеся, що ви все-таки зробите, і заплануйте їх виконання на найближчий час, можна по одній такій справі в день або тиждень.
Правило 5. Безумовно, прибирати в квартирі важливо і потрібно. Але щоб прибирання займало мінімум вашого часу, потрібно максимально спростити собі завдання. Для початку прибрати всі речі, які не потрібні в щоденному користуванні: всі статуетки, листівки, посуд в серванті тощо. По-перше, так легше прибирати – протер пил одним махом і не треба переставляти всі ці баночки-скляночки. По-друге, так вони не привертають увагу і без того дуже допитливого малюка. Важливо також стежити, щоб усі речі лежали чітко на своїх місцях – так і шукати їх легше, і прибирати простіше.
Правило 6. Ще дуже важливо правильно організувати простір, щоб все необхідне завжди було під рукою, і ви не витрачали час на пошук тієї чи іншої речі. Для цього надзвичайно зручні усілякі шухлядки, кишеньки на ліжечку.
Максимально обмежте або відведіть спеціальний час для спілкування в соціальних мережах
Правило 7. Максимально обмежте або відведіть спеціальний час для спілкування в соціальних мережах, що б не відволікатися від запланованих справ. Потрібно поставити собі чіткі межі, скільки часу в день ви можете приділити спілкуванню в соціальних мережах. Головне – чітко дотримуватися і не збільшувати цей час.
Правило 8. Важливо дозволяти собі відпочити навіть якщо часу зовсім немає. Коли мама добре виспалася і відпочила, все робиться набагато швидше і якісніше. Для цього ви можете використовувати час денного сну дитини або підключати чоловіка, бабусь, дідусів, подруг. Бабуся може допомогти з прибиранням або приготуванням обіду, дідусь відмінно погуляє з малюком на вулиці, а чоловік зробить покупки дорогою додому.
Правило 9. Хоча б кілька разів на тиждень виділяйте час для себе коханої. Прекрасно, якщо є можливість залишити малюка на годину-другу з чоловіком або бабусями чи дідусями, а ви в цей час на тренування, до перукаря, в кіно. Заряд енергії, прилив сил і прекрасний настрій забезпечені! А для щасливої мами і дружини надзвичайно важливо випромінювати позитивну енергію, а для цього потрібно регулярно відпочивати.
Як часто ви робите те, що приносить задоволення вам і тільки вам? Впевнена, що дуже рідко.
Правило 10. І не можу не відзначити усі ті девайси, які є в розпорядженні сучасної матусі та істотно полегшують нам життя: мультиварка, блендер, пралка, планшети (ноутбуки). Окремий респект творцям підгузків. Активно використовуйте їх і ви заощадите дуже багато часу.
Почніть виконувати ці правила вже сьогодні і ви побачите, як ваше життя наповниться новими фарбами і позитивними емоціями.
Ірина Губеладзе, для Gazeta.ua
Коментарі